Kesme güvenliği ve Nmax sağlamıyor

MERHABALAR,
projemde kesme güvenliği ve Nmax hatası veriyor ne yapabilirim??

Ekli dosyalar

• KESME GÜVENLİĞİ SAĞLAMIYOR.png
    KESME GÜVENLİĞİ SAĞLAMIYOR.png
    19.4 KB · Görüntüleme: 6,248
Merhaba
İlk önce
Zemin kat göreli kat ötelemeleri .... Düzeltin.
Mümkünse perde ilavesi yapın. Kiriş hataları da düzelebilir.
Radye döşemesi İçin donatı çapını artırın.
Dengelenmezse projenizi paylaşırsınız.

Ünver ÖZCAN

merhabalar ilginiz için teşekkürler..
dosyayı yüklemek istiyorum ama boyutu yüksek diyor nasıl yükleyebilirim buraya

salihaesen.52":2gksqell' Alıntı:
merhabalar ilginiz için teşekkürler..
dosyayı yüklemek istiyorum ama boyutu yüksek diyor nasıl yükleyebilirim buraya
Model dosyanızın boyutunu azaltmak için "sıkıştırarak kaydet" seçeneği ile kaydedin. Bu şekilde kaydettiğiniz dosyanın uzantısı "cde" olur. Bu şekilde dosya boyutu önemli derecede azalır.

Dosyanızın boyutu hala foruma yüklenecek kadar azalmadıysa,wetransfer.com gibi bir dosya paylaşım sitesini kullanın. wetransfer'e dosya yüklemeden önce, 3 nokta şeklindeki düğmeye basın ve gönderme şeklinizi "bağlantı" olarak seçin. Sonra dosyanızı yükleyin ve yükleme bittikten sonra vereceği bağlantıyı buraya kopyalayın.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

çok teşekkürler yükledim şimdi bakabilir misiniz?
sistem simetrik ama bir kirişte nmax hatası veriyor sürekli.aynı simetrik olan tarafında neden yok öyle bir hata gözden kaçırdığım şeyler mi var anlamadım.

Merhaba
Kat ötelemeleri yüksek sistem rijitliğini artırın. Perde ilavesi olabilir.
Binanız simetrik değil.
K017 40/32- K018 50/32
K05 ile K08 mesnetlenmesi simetrik değil.

Ünver ÖZCAN

K005 - K006 kirişleri (simetriği de aynı şekilde) donatıları sürekli olacak şekilde olsun. Niye iki kiriş aynı hizada değil?

Döşeme G yükünüz 150 kg/m2. Nervür aralarındaki dolgu tuğla olacaksa, tuğlanın m2 ağırlığını da G yüküne ekleyin.

Nervür sürekliliklerini tanımlayın.

Ayrıca binadaki perdeniz boşluklu perde değil BOŞLUKSUZ perdedir. TBDY 2018 sihirbazında buna uygun sistemi seçmeniz gerekir. Şu an yanlış sistem seçili.

Binanızda boşluksuz ve tek perde var. Bu şekilde tek yönlü nervürlü döşeme sistemi olan bina yapmanıza TBDY 2018 müsade etmez. Bkz:

ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim...

ben bir perde daha ekledim ve değerleri gözden geçirdim.
perde ucuna kolon var ve bu sıkıntı olur mu? olursa eğer merdiven boyunca kirişi perdeden kolona nasıl bağlayabilirim?ya da başka bir çözüm öneriniz var mı ?
kusura bakmayın acemiyim biraz o yüzden çözemedim sistemi.mimari de bacaların ve havalandırma boşluklarının da kapanmaması gerekiyor işin içinden bir türlü çıkamadım.. :( :(

Merhaba
Asmolenli yapıda perde devrilme kontrolünde > 0.75 sağlaması gerekir,
Bunun için örnek:
Bu durum göz önüne alındığında perde ilavesi yapmanız veya kolon-kiriş-plak sistemine dönmeniz lazım.

Ünver ÖZCAN

Ters kirişlerde eskiye nazaran fazlasıyla yaşanıyor Nmax hatası, kesitleri arttırmadan nasıl çözebiliriz acaba?

MrtGrsl":17gjltzk' Alıntı:
Var mı bir gelişme Hakan bey?

Merhaba,

1. bodrum kat tavanı ve 1. kat tavanında S1 ve S2, S3 kolonlarına kot vermenize gerek yok. Bu kolonlarının üst ve alt kotları, kat düzlemi ile aynı hizada bulunsun. Kiriş yüksekliği kolon alt ucuna denk geldiği için ters kiriş tanımı dahilinde sadece kirişe kot vermeniz uygundur. Bu veri girişiyle kiriş, 1. bodrum rijit diyaframı ile aynı kotta modelde bulunacaktır ve kiriş eksenel kuvveti azalacaktır.
Veri girişi düzenlenmiş proje ektedir.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Nmax_düzeltildi.cde
    4.7 MB · Görüntüleme: 348
Şimdiye kadar hep kot vererek yapıyorduk.Bu şekilde yapabiliyorsak sıkıntı kalmaz o zaman.Tanımlamada sıkıntı yoksa.
Teşekkürler.

Tanımlama kirişin üst kotuna ve yüksekliğine bağlıdır. Kiriş yüksekliği kolon altına denk gelmezse, kolonlara da kot vermeniz gerekir. Uygun olmayan kot durumlarında geometri kontrolünde konuyla ilgili olarak hatalı kiriş kotu veya mesnetsiz kiriş şekilde uyarı mesajı verilecektir.

Yolladığınız projede "Projede normal kuvvet etkisinde kiriş bulunmuyor." ibaresi var.Bu durum normal mi ?

MrtGrsl":z3mrcfbs' Alıntı:
HakanŞahin":z3mrcfbs' Alıntı:
MrtGrsl":z3mrcfbs' Alıntı:
Şimdiye kadar hep kot vererek yapıyorduk.Bu şekilde yapabiliyorsak sıkıntı kalmaz o zaman.Tanımlamada sıkıntı yoksa.
Teşekkürler.
Tanımlama kirişin üst kotuna ve yüksekliğine bağlıdır. Kiriş yüksekliği kolon altına denk gelmezse, kolonlara da kot vermeniz gerekir. Uygun olmayan kot durumlarında geometri kontrolünde konuyla ilgili olarak hatalı kiriş kotu veya mesnetsiz kiriş şekilde uyarı mesajı verilecektir.
Yolladığınız projede "Projede normal kuvvet etkisinde kiriş bulunmuyor." ibaresi var.Bu durum normal mi ?
İlginize teşekkürler Hakan bey cde formatında analiz tekrarlanmamasından kaynaklıymış sorun yok şu an.
İyi çalışmalar.

Geri