Temel negatif gerilme ve göreli kat ötelemesi çözümü.

MrtGrsl

Etkin Üye
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Temeldeki negatif gerilmeyi çözemedim bir türlü ayrıca göreli kat ötelemesinden dolayı özellikle S8 başta olmak üzere kolonlar büyüdü ve metraj aşırı fazlalaştı gözden kaçırdığım nokta mı var acaba yardımcı olur musunuz?

Eger negatif gerilme 0.9 G içeren kombinasyonda ise ve ayni zamanda bu kombinasyonda olusan max pozitif gerilme zemin tasima gucununun %50 altindaysa cok onemsemeyin. Ancak dusey yukten zemin gerilmelerinizde dengesizlik varsa tasiyici sistemi gozden gecirin.

Evet dediğiniz gibi 0.9G li durumda ve %50 yi aşmıyor.Fakat y yönünde normalde göreli hatası alıyorum özellikle S8de kolon perdeye yaklaştı.Sistem perdeliye dönmek istiyor gibi ama ne kdr mantıklı bir de fazla koyabilecek yer de yok zemin dükkan üstü 3 kat 570m2 yere 26ton civarı donatı perdeyle çözsek çok farkedecek gibi gelmedi proje yukarıda ekli incelerseniz sevinirim.

Merhaba
Önerilerim:
Projede şablon olarak verilen koordinatlar görülüyor.
Eskişehir-Tepe başı koordinatları alınıp kolon, perde, radye plak, kat düzenlemesi yapılarak çözüm yapıldı. Kontrol ediniz.
Verdiğiniz zemin taşıma gücü değeri doğru ise zemin ZE olduğu için çok düşük.
Zemin taşıma gücü qt=16.5 t/m2 girdim ancak kurtarıyor. (Az bir eksi değerde var.)
Bu durumda zemin iyileştirmesi yapılarak zemin taşıma gücü değeri 16.5 t/m2 çıkarılması lazım.
Şayet girdiğiniz zemin değeri, eskisi gibi zemin emniyet gerilmesi ise yaklaşık olarak 11*2.5/1.4=19.6 t/m2 çıkar buda size yeter.
Kontrol ediniz.
Proje ekte.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO MRTGRSL .cde
    435.8 KB · Görüntüleme: 347
unver":26l3h9d6' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim:
Projede şablon olarak verilen koordinatlar görülüyor.
Eskişehir-Tepe başı koordinatları alınıp kolon, perde, radye plak, kat düzenlemesi yapılarak çözüm yapıldı. Kontrol ediniz.
Verdiğiniz zemin taşıma gücü değeri doğru ise zemin ZE olduğu için çok düşük.
Zemin taşıma gücü qt=16.5 t/m2 girdim ancak kurtarıyor. (Az bir eksi değerde var.)
Bu durumda zemin iyileştirmesi yapılarak zemin taşıma gücü değeri 16.5 t/m2 çıkarılması lazım.
Şayet girdiğiniz zemin değeri, eskisi gibi zemin emniyet gerilmesi ise yaklaşık olarak 11*2.5/1.4=19.6 t/m2 çıkar buda size yeter.
Kontrol ediniz.
Proje ekte.

Ünver ÖZCAN

Öncelikle teşekkürler ünver bey koordinatları en son düzenleyeceğim, değerler o koordinatların değerleri.Zemin değeri de taşıma gücü ve iyileştirme olacak.Fakat versiyon 10.05 değil sanırım açılmıyor proje.

Merhaba
Beta kullanıcı versiyonu V10.07
V8.62 ile yükledim ekte. Umarım işinize yarar.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE_v80620.ide85
    3.6 MB · Görüntüleme: 350
unver":212u0pv0' Alıntı:
Merhaba
Beta kullanıcı versiyonu V10.07
V8.62 ile yükledim ekte. Umarım işinize yarar.

Ünver ÖZCAN
Teşekkürler Ünver bey ama malesef ampatmanları yapamıyoruz.Perdelerden biri bina girişine diğeri ise dükkan içine ve çatıda daireye çok giriyor.Ayrıca donatıda da pek bir ekonomi sağlanmıyor.Vakit ayırıp incelediğiniz için tekrardan teşekkürler.İyi çalışmalar.

Geri