Karma sistem ve %75 sağlamaması durumu

tevekkül

Etkin Üye
Merhaba...
Ekteki projem BKS=1, I=1.5 olduğundan süneklik düzeyi sınırlı yapamıyorum. Süneklik düzeyi karma seçip bys şartını sağladığım için karma olarak devam edip A31' e göre R=4,D=2.5 yapabilmeliyim diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• karma seçip bys şartı sağladığı için a31 seçimi.cde
    3.8 MB · Görüntüleme: 447
Re: karma ve %75 sağlamaması durumu

Merhaba

Projenizde BYS=7 ve DTS 3a olduğu için karma sistem kullanabilirsiniz.

Mdev/Mo >= 0,75 olduğu için R ve D katsayılarını A31 taşıyıcı sistemine göre R=4 ve D=2.5 alarak projenize devam edebilirsiniz.

Perde devrilme kontrolü raporundaki "Süneklik düzeyi sınırlı seçilmelidir" uyarısını dikkate almayın. Siz zaten sınırlı seçiyorsunuz. Açıklama ile ilgili düzeltme notlarımıza alınmıştır.

Ekli dosyalar

• 434.png
    434.png
    40.2 KB · Görüntüleme: 4,304
  • 4346 a3.png
    4346 a3.png
    89.3 KB · Görüntüleme: 4,308

Analiz sihirbazında da A31 seçeneğinin aktif olması sağlanabilir mi?

İkinci bir yorumu da paylaşmak durumundayım, eğer Mdev>=0,75 Mo koşulunu sağlayamıyorsanız yönetmeliğin Sınırlı sünek çözüme yönledirme yaptığı ve Projenizde DTS 3a olduğu için Sınırlı sünek olarak çözüm yapamayacağınız şeklinde.

Benzer bir tartışma nervür döşemeli sistemlerde de geçmişti. Prof.Dr.Nuray Aydınoğlunun bu konudaki yazısını tekrar paylaşıyorum Buradaki açıklamalarda bunu destekler durumda.
Tavsiyem 0,75 koşulunu sağlayamıyorsanız Yüksek süneklik seçimi ile yapınızı çözün.
Bu durumda kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sorunlarının düzeltilmesi gerekecektir.
İsterseniz projeyi sunacağınız kurumdan bilgi alın ve o yönde projenize devam edin.

Ekli dosyalar

• NAydınoglu.png
    NAydınoglu.png
    146.6 KB · Görüntüleme: 4,190
iki katlı villalar için , bks =3 bys=8 dts =1 sistemde perde yok sadece kolonla çözmek istiyorum karma seçmeden süneklik düzeyi yüksek seçerek devam etsem olur mu acaba ?

unalmh":2n9s0vzx' Alıntı:
iki katlı villalar için , bks =3 bys=8 dts =1 sistemde perde yok sadece kolonla çözmek istiyorum karma seçmeden süneklik düzeyi yüksek seçerek devam etsem olur mu acaba ?

Adım Adım Yorumlarsak
4.3.4.3'e göre taşıyıcı sisteminizde kolon ve kirişleri "Yüksek Sünek" de modelleseniz bunlar "Sınırlı Sünek kabul edilir" ve sadece DTS 3 ve 4'te kullanılabilir. Bu sistemi DTS 1 ve DTS 2'de BYS >=6 olan projenizde kullanmak istiyorsanız "karma istemle" çözebilirsiniz ve dolayısıyla Mdev>=0,75 Mo koşulunu sağlamak zorundasınız. Ki bu koşulu sağlasanız ve kolon ve kirişlerinizi "yüksek sünek sisteme" göre modelleseniz ve sistemi yüksek sünek kabul etmek isteseniz de yönetmelik bunu kabul etmiyor ve sisteminiz "karma sistem" olarak kabul ediyor.
Özetle asmolen sistemde kolon ve kirişler her koşulda "sınırlı sünek" kabul edilir ve dolayısıyla "Yüksek Sünek" çözülemez.

tevekkül":363zxc0k' Alıntı:
Merhaba...
Ekteki projem BKS=1, I=1.5 olduğundan süneklik düzeyi sınırlı yapamıyorum. Süneklik düzeyi karma seçip bys şartını sağladığım için karma olarak devam edip A31' e göre R=4,D=2.5 yapabilmeliyim diye düşünüyorum.

I=1.5 olan yapılar hangi DTS olduğu farketmezin "Sınırlı Sünek" Çözülemez.
Mdev>=0,75 Mo şartını sağlanmayan sistemler "süneklik düzeyi karma" sistemler olarak kabul edilmez. Yani kolon ve kirişleri Sınırlı Sünek perdeleri yüksek sünek olarak kabul edilmez. Peki ne kabul edilir sorusuna yönetmelik "A31" cevabını veriyor. Yani sisteminiz yöenetmeliğe göre "sınırlı sünek" demek istiyor.

Dolayısıyla I=1.5 olan yapınızda Mdev>=0,75 Mo şartını sağlayamıyorsanız "Yüksek Sünek" çözmek zorundasınız.

Bu maddeyi sizin dediğiniz şekilde anlarsak, süneklik düzeyi yüksek sistemde %75 üst sınırı sağlayamıyorsak sistemimizdeki kolonları komple iptal edip perdeye dönüştürmemiz gerekiyor.

Ayrıca süneklik düzeyi sınırlı çözümde yine %75 koşulunu sağlayamıyorsak, sizin yaklaşımınıza göre sistemden perdeleri tamamen iptal edip sistemi çerçeveye çevirmek gerekiyor.

Halbuki yönetmelik sisteminizi değiştirin demiyor. R ve D katsayısını ilgili bölümden almaya yönlendiriyor.

Ekli dosyalar

• süneklik düzeyi.PNG
    süneklik düzeyi.PNG
    155 KB · Görüntüleme: 3,965
Ben sizin demek istediğiniz anlıyorum.
Mesela sizin yapınız Mdev = 0.2 Mo olsun bu yapıyı A31'deki R ve D katsayılarını kullanmak ve BYS şartını sağlamak koşuluyla kolon ve kirişleri sınırlı sünek perdeleri yüksek sünek (karma sistem) çözebilirsiniz.

Yani Binanız I=1.5 olmasaydı dediğinizde bir sorun yoktu.

Ama siz diyorsunuz ki A31'i aktive edin. Yani ben Mdev >= 0.75Mo şartını sağlamıyorum. "Sınırlı Sünek" göre çözüm yapacağım.
Bu I=1.5 için söz konusu olamaz. Ya Karma sistem şartı olan Mdev >= 0.75Mo şartını sağlarsınız. Ya da yüksek sünek çözersiniz. Çünkü yönetmelik DTS 1a-2a-3a ve 4a'da "sınırlı sünek"'in önüne geçmek istiyor. Zayıf kolon ve Kolon kiriş birleşim güvenliği kontrollerinin yapılmasını istiyor. Yok ben bunları yapmak istemiyorum diyorsanız da yapınızda çok ciddi manada perde kullanmak zorundasınız diyor.

Ayrıca söylediklerimden "komple kolon iptal edelim" - "komple perde iptal edelim" çıkmaz.

Sınırlı sünek çözüm yapacağım demiyorum. Karma yapacağım diyorum.

Yani sistemim karma ama %75 şartını sağlamıyor. Bu durumda A31'deki R ve D katsayısını kullanıyorum BYS koşulum sağladığı için. Süneklik düzeyim yine karma olarak kalıyor.

Yönetmelik; BYS koşulu sağladığı takdirde, %75 koşulu sağlamadığı için, daha gayrimüsait R ve D katsayıları alarak (A31'deki R ve D) süneklik düzeyi karma olarak devam edebilmeme izin veriyor.

tevekkül:3a57r6sd' Alıntı:
Sınırlı sünek çözüm yapacağım demiyorum. Karma yapacağım diyorum.

Yani sistemim karma ama %75 şartını sağlamıyor. Bu durumda A31'deki R ve D katsayısını kullanıyorum BYS koşulum sağladığı için. Süneklik düzeyim yine karma olarak kalıyor.

Yönetmelik; BYS koşulu sağladığı takdirde, %75 koşulu sağlamadığı için, daha gayrimüsait R ve D katsayıları alarak (A31'deki R ve D) süneklik düzeyi karma olarak devam edebilmeme izin veriyor.

Ben de yönetmeliği okuyunca sizin gibi anlıyorum. Bu nedenle de şu yorumda bulunmuştum:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,
mdev/mo >= 0,75 koşulunun sağlanması konusunda görüşlerinizi alabilir miyim?

Ekli dosyalar

• CALISMA.cde
    2.9 MB · Görüntüleme: 3
Geri