Sistem rijitligi saglanmiyor

Re: SİSTEM RİJİTLİĞİ SAĞLANMIYOR

Merhaba
Önerilerim:
--Döşemelerde hareketli yükü 0.350 t/m2 alın,
--Radye döşemesinde sağ ve solunda ön ve arkadaki kadar konsol alın,
--Sistem rijitliği için P001 ve P003 perdelerini döndürebilirsiniz 0.008 şartını sağlamasına çok az kalmış. Dengelenmezse perdeleri biraz büyütürsünüz.
--Uzun istikametteki 60/32 kirişlerin yanındaki döşemeler göz önüne alındığında 15*3=45 cm den az yükseklikte olmamalı,
--Yapıyı asmolen kabul ettiğiniz için devrilme >0.75 sağlaması lazım bunu sağlamak için perde ilave etmeniz gerekir, (büyük perdeler gerekiyor.)
--Bu yapıyı asmolen ile çözmek bayağı zor. Önde de salonların-odaların içinde 45-15=30 cm kiriş sarkması olacak. Kaset çözüm biraz pahalı olsa bile daha iyi gibi görünüyor.

Ünver ÖZCAN

Merhaba;

Sorun girmiş olduğunuz deprem parametreleri yine sizin girdiğiniz koordinatlara ait değil ve Ss değeriniz 2 kat büyük. Doğru bilgileri girerek tekrar deneyiniz.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• Ss değerii.JPG
    Ss değerii.JPG
    436.2 KB · Görüntüleme: 3,771
Re: SİSTEM RİJİTLİĞİ SAĞLANMIYOR

unver":3ub08wrd' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim:
--Döşemelerde hareketli yükü 0.350 t/m2 alın,
--Radye döşemesinde sağ ve solunda ön ve arkadaki kadar konsol alın,
--Sistem rijitliği için P001 ve P003 perdelerini döndürebilirsiniz 0.008 şartını sağlamasına çok az kalmış. Dengelenmezse perdeleri biraz büyütürsünüz.
--Uzun istikametteki 60/32 kirişlerin yanındaki döşemeler göz önüne alındığında 15*3=45 cm den az yükseklikte olmamalı,
--Yapıyı asmolen kabul ettiğiniz için devrilme >0.75 sağlaması lazım bunu sağlamak için perde ilave etmeniz gerekir, (büyük perdeler gerekiyor.)
--Bu yapıyı asmolen ile çözmek bayağı zor. Önde de salonların-odaların içinde 45-15=30 cm kiriş sarkması olacak. Kaset çözüm biraz pahalı olsa bile daha iyi gibi görünüyor.

Ünver ÖZCAN

ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkürler ünver bey.
radyeyi düzelttim, p001 ve p003 ün yönünü değiştirdim ve biraz büyüttüm,döşeme yüklerini düzenledim ve deprem parametrelerinide düzelttim tekrar analiz yaptırdım.fakat bir hala göreli kat ötelemesi yüksek diyor. :cry:

2m proje":2q9gtuvu' Alıntı:
Merhaba;

Sorun girmiş olduğunuz deprem parametreleri yine sizin girdiğiniz koordinatlara ait değil ve Ss değeriniz 2 kat büyük. Doğru bilgileri girerek tekrar deneyiniz.

Saygılarımla.
öncelikle teşekkürler..
değerleri düzelttim ama olmadı.

Merhaba
Önerilerim;
--Bu projede bir numaralı probleminiz sistem rijitliği değil. Bunun için P004-P009 30/285 yaparsanız çözülüyor.
--Yapıda devrilme >0.75 sağlaması lazım bunu sağlamak için perde ilave etmeniz gerekir,
--veya sünekliliği yüksek seçerseniz (çözülüyor) kurtulursunuz (B) hatalarını düzeltmeniz gerekecek,
unver":fwm2b4jg' Alıntı:
Bu önerideki yapılması gerekli olanı yapmamışsınız, (TS500 7.3 uymuyor muhakkak düzeltilmeli)
--Radye döşeme donatı çapını artırın,

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• uo.cde
    2.5 MB · Görüntüleme: 339
unver":210kmeo0' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim;
--Bu projede bir numaralı probleminiz sistem rijitliği değil. Bunun için P004-P009 30/285 yaparsanız çözülüyor.
--Yapıda devrilme >0.75 sağlaması lazım bunu sağlamak için perde ilave etmeniz gerekir,
--veya sünekliliği yüksek seçerseniz (çözülüyor) kurtulursunuz (B) hatalarını düzeltmeniz gerekecek,
unver":210kmeo0' Alıntı:
Bu önerideki yapılması gerekli olanı yapmamışsınız, (TS500 7.3 uymuyor muhakkak düzeltilmeli)

Ünver ÖZCAN

ÜNVER BEY EKLENTİNİZİ İNDİRDİM AMA AÇAMADIM.??

unver":30u2x6ia' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim;
unver":30u2x6ia' Alıntı:

Ünver ÖZCAN

ünver bey son kez projeyi incelermisiniz rica ediyorum artık çözmem lazım ve buraya yazmaktan başka çözüm gelmedi aklıma.bildikleri denedim yardımları alıp tekrar denedim hala olmuyor.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba

Göreli kat ötelemesi kontrolü için ekteki proje ile çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Projenizde koordinat ve spektrum katsayıları, TBDY 2018 sihirbazında önce DD1 yer hareketi seçilerek girildi. Sihirbaz kayıt edildi. Daha sonra DD2 yer hareketi için tekrar girildi ve sihirbaz tekrar kayıt edildi. 10.05'den sonra gelecek olan yeni versiyonda bu şekilde deprem sihirbazının iki kere düzenlenmesine gerek kalmayacak.

Geometri kontrolünde mesnetsiz kiriş ve üst üste obje mesajları var, bu hataları düzeltmeniz gerekir.

Not: Sihirbazda çevrimdışı işlem yapıldı, arzu ederseniz deprem parametreleri yukarıdaki yazdığım şekilde çevrimiçi tanımlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    33.7 KB · Görüntüleme: 3,325
Merhaba
K249 kirişinde kesme güvenliğini sağlamıyor,
S03 kolonunda üstü hatalı kolon yerleşimi var düzeltin.
Bina ile birlikte merdiveni mesnetleyip çözün.

Ünver ÖZCAN

HakanŞahin":24xrgzrv' Alıntı:
Merhaba

Göreli kat ötelemesi kontrolü için ekteki proje ile çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Projenizde koordinat ve spektrum katsayıları, TBDY 2018 sihirbazında önce DD1 yer hareketi seçilerek girildi. Sihirbaz kayıt edildi. Daha sonra DD2 yer hareketi için tekrar girildi ve sihirbaz tekrar kayıt edildi. 10.05'den sonra gelecek olan yeni versiyonda bu şekilde deprem sihirbazının iki kere düzenlenmesine gerek kalmayacak.

Geometri kontrolünde mesnetsiz kiriş ve üst üste obje mesajları var, bu hataları düzeltmeniz gerekir.

Not: Sihirbazda çevrimdışı işlem yapıldı, arzu ederseniz deprem parametreleri yukarıdaki yazdığım şekilde çevrimiçi tanımlayabilirsiniz.

çok teşekkür ederim hakan bey :)

Geri