Radye temel sorunum var

kutluinsaat

Yeni Üye
ekte sunduğum projede radye temeli ne yaptıysam donatı yetersiz hatasını gideremedim her zaman radye temelde sıkıntı çekiyorum nerede hata yapıyorum bir inceleyip hatamı söylerseniz çok memnun olucam

Ekli dosyalar

• radye temel sorunu.cde
    1.4 MB · Görüntüleme: 347
etmediğim şey kalmadı ama 7 versiyondan bu yana temelde hep sıkıntı çekiyorum radye temeli kirişsiz hiç çözemiyorum benmi biryerde hata yapıyorum projedeki temel derinliğini 5 mt ye kadar yükselttim yine nafile

taşıma kapasitesi veya zemin emniyet gerilmesinin birimini yanlış çeviriyor olmuyasın. Hangi ver demoda çözüyorsun.

KİLİDİ KAYBETTİĞİMDEN ŞİMDİ EKLEDİĞİM PROJE 8 DEMO VERSİYONU ZEMİN EMNİYET 15 YATAK KATSAYISINI 2500 ALDIM

Ebasakin arkadaşında dediği gibi ilave donatılara bakın bir tanesinde ilave gerekiyor.
Temel yüksekliğini 70 cm civarı yapın ilave donatı düzettiğinizde problem kalmıyor.
Yalnız bazı perdeler hatalı yerleştirmişsiniz.
Küçük Açılı objeler var bunlarıda düzeltin.
Analize başlamadan önce geometri kontrolü yaptırın hataları düzeltin.

Ön boyut boyutlandırmada 90 cm yeterli olur. C30 betonu kullanmışsınız temel yüksekliğini 500 cm vermişsiniz ben direk 70 cm diye hesaplattım ve kurtardı sis 90 cm yapın ve ilave donatıyı düzenleyin ama ilk önce geometri kontrolünü yapın giderin.

geometri kontrolü yapıyorum zaten küçük açılı objeler oluyor onu en son düzeltiyorum teşekkürler
küçük açılı objelerden bu ve benzeri sıkıntılar olmaz heralde değilmi?

farklı farklı çözümler denedim ama bir türlü zemin emniyet gerilmesi aşılamıyor.

Yatak katsayım 1200 tf/m3
qt : 10 tf/m2

dosyayı ekte sunuyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• DENEME-R.cde
    636.8 KB · Görüntüleme: 319
Merhaba
ayhansuleyman":8d0azmtr' Alıntı:
farklı farklı çözümler denedim ama bir türlü zemin emniyet gerilmesi aşılamıyor.

Yatak katsayım 1200 tf/m3
qt : 10 tf/m2
--Bina koordinatları şablon projedeki gibi gözüküyor düzeltilmeli,
--Verilen Zemin taşıma gücünü kontrol edin eskisi gibi zemin emniyeti olabilir,(şayet bu şekilde ise zemin iyileştirmesi yapmalısınız.)
--Merdiven kalınlığı az, modellenmemiş, araya S08 den konsol kiriş koyarak modelleyebilirsiniz,
--Sol alttaki döşeme boşluğunun kenarına kiriş koymayın döşemede boşluk oluşturun,
--Kolonlarda (B) hatalarını düzeltin,
--2. kattaki hareketli yükleri azaltabilir duvar yüklerini kaldırabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

-- koordinatları düzenledim. zemin etüdünden aldığım değerleri girdim .
-- zemin raporumda Zemin emniyet gerilmesi değeri olarak 1.0 kg/cm2 verilmiş. zemin raporu mart gibi alındı yeni yönetmeliğe göre yani. değerimi bölmem gerekir mi ?

--merdiven ile ilgili olan sıkıntıyı hallederim , sol alttaki döşemeyi yırtık olarak bırakınca döşeme kalınlığım yetmiyor.

-- 2. katım teras olarak kullanacak hareketli yükleri azaltmam iyi bir sonuç olmaz gibi geliyor.

özetle asıl problem zemin emniyet gerilmesi. kirişli ve 50 cm radye ile çözmeye çalıştığımda 2 adat temel kirişimde yaklaşık olarak 150 cm genişliğe ulaşınca anca çözüme varabilliyorum ki bu da çok absürt bir değer .

temel için farklı bir öneriniz var mı ?

ayhansuleyman":2ryfg9xy' Alıntı:
-- zemin raporumda Zemin emniyet gerilmesi değeri olarak 1.0 kg/cm2 verilmiş. zemin raporu mart gibi alındı yeni yönetmeliğe göre yani. değerimi bölmem gerekir mi?
Zemin emniyet gerilmesi olarak giremezsiniz. Zemin hesap taşıma gücü yaklaşık 10*2.5/1.4=17.9 t/m2 olması lazım. Raporu veren ile görüşün.

Ünver ÖZCAN

Yarin zeminciyi arayip görüşeyim. Cunku temel değerlerim ortalama 10-11 gibi geliyordu. 1.0 yanı 10 yazdığım icin surekli zemin emniyeti konusunda sıkıntı yasıyordum. 17 olursa projeyi kurtarırım.

Tesekkurler bilgi icin

Geri