U,L,T perdeler ve Asansör kule katları

exen

Yeni Üye
İsmail Bey merhaba.
Son versiyon 10.05 ile ilgili birkaç görüşümü paylaşmak istedim.

Uzun yıllardan beri İdecad kullanıcısıyım. Aynı zamanda amatör bir yazılımcıyım. Bazen İdecad yazılımı ile bazen de yönetmeliklerle ilgili
görebildiğim kadarı ile eksik,hata yada tavsiye niteliğinde paylaşımda bulunmak istesemde çoğu zaman yoğunluğumdam malesef ihmal ediyorum.

Bu kez direndim ve birkaç satır yazabildim.
*10.05 versiyonunda çizim ekranı üzerinde ızgara ve sınır ayarları tıklandığında program kapanıyor.
* U,L ve T tipli perde tanımlarında cok ciddi bir revizyon gerekiyor sanırım. Grup tanımı getirmişsiniz ancak
yönetmelikte tek eleman olarak tanımlanacak açıklamasına dayalı olarak bazı belediyelerdeki İnş.Müh.
arkadaşlar grup tanımını kabul etmiyorlar. Anlamakta zorluk çekiyorlar vs. Bu durum yazılımsal olarak çözülebilir diye düşünüyorum.
Örneğin U perdeyi oluşturan elemanların isimlerini aynı yapıp hesap raporlarında birine bağlı olarak çıktılar düzenlenebilirmi ?.
U vb. kesit tanımlamada yöntem değişikliğine gitmek sanırım İdecad için radikal bir karar olacaktır. Ancak kanaatimce bu kaçınılmaz
gibi görünüyor.
*Bina yükseklik sınıfını seçerken çatı katların bina yükseklik toplamından çıkarılması ile ilgili bir buton konulabilir. Yönetmelik buna cevaz veriyor sanırım.

tekrar görüşmek dileği ile

10.05 versiyonunda çizim ekranı üzerinde ızgara ve sınır ayarları tıklandığında program kapanıyor.

bu hatanın bilincindeler bende paylaşmıştım. en azından hızlıca bir ara versiyon ile bu hatayı düzeltmelerini önerdim ama ...

idecad gibi detaylı bir programı geliştirmek uzun zaman alıyor olmalı, teknik ekibe kolaylık dilemekten başka çare yok

Merhaba,

1- Izgara ayarlar sorunu dosyanın aniden kapattığı için can sıkıcı. Yeni versiyon çıkana kadar otomatik kaydı 3 dk yapmanızı öneririm.

2- Birden fazla kollu perdeler grup tanımı yapıldıktan sonra tek perde olarak analize sokuluyor ve tasarlanıyor. İkna olmayan kişilere perspektif ekranından momenti gösterdiğinizde ikna olmalı. Raporlarda grup tanımı yapılmış perdeler açıkça yazılıyor. Grup tanımı yapılan perde tek isimle gösterilebilir belki. Malesef bazı sorunlu raportörler can sıkıyor. Belki ideYAPI belediyelerde yazılımı tanıtmayı düşünebilir.

3- Kat ayarları penceresinde "asansör/mak. dairesi" seçeneğini işaretleyerek katı Hn hesabından muaf tutabilirsiniz.

Geri