Perdeden çikan konsol kiriş

adem40

Yeni Üye
bınanın dıs cephesıne perde yaptım... perdenın ucundan cıkan kirişi konsol kiriş olarak gormuyor... degiştir kısmından konsol yonunü degıstırdım yıne panel ucundan cıkan kırısı konsol kırıs olarak gormuyor... cvb verırsenız cok sevınırım

Re: konsol kiriş....

unver":1s6i8djk' Alıntı:
Kaç numaralı kirişi görmüyor?
panellerde cıkan konsol kırıslerının hepsını konsol olarak gormuyor.. herhangı konsol kırıslere bakabılırsınız ..

Bende görüyor.
Katman ayarlarında kapalı bir yer var mı bakın.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2019-04-20 20.35.21.png
    Screenshot 2019-04-20 20.35.21.png
    327.6 KB · Görüntüleme: 2,659

unver":2cgt7fes' Alıntı:
Bende görüyor.
Anlatamadım sanırım dış cephede perde ucundan çıkan konsol kırisı donatilarina baktığım zaman konsol olarak gözükmüyor ...

adem40":3lh5cgfz' Alıntı:
unver":3lh5cgfz' Alıntı:
Bende görüyor.
Anlatamadım sanırım dış cephede perde ucundan çıkan konsol kırisı donatilarina baktığım zaman konsol olarak gözükmüyor ... 7.22 versiyonda perdeden çıkan konsol kirişlerı betonarme ayarlarında konsol olarak gösteriyordu. ..şimdikinde gözükmüyor.

3b çerçeve analizinden kiriş momentine bakabilirsiniz serbest uçta moment sıfır ise konsol olarak algılamıştır.

Betonarme>kiriş >donatılar sekmesinde "konsol" ibaresinin olmaması, kirişin konsol olmadığı anlamına gelmez.

Iyi çalışmalar.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konsol, bir uçta, kesitin üstünü çekmeye çalıştıran momente(negatif momente) sahip ama diğer uca gittikçe o momentin sıfır olduğu elemandır diyebiliriz. Negatif momente göre mesnete ilave konulur, ilave konsolun sonuna uzatılır. 3 boyutlu matematiksel modelde konsol diye bir eleman tabiri yoktur, moment diyagramına göre biz buna konsol deriz.

Program istisna olarak perdeye mesnetli elemanlarında konsol olarak adlandırmaz. Konsol olarak adlandırması notlarımız arasındadır. Ancak tasarım momentlerine göre gerekli donatıyı otomatik seçer. Herhangi bir mühadelede bulunmanız gerekmez. Kirişin moment diyagramını ve donatı seçimini inceleyerek bunu doğrulayabilirsiniz.

Örnek kiriş moment diyagramı. Sağ mesnette toplam 2fi16 montaj ve 6fi16 sağ üst ilave, 27.88 tflik sağ üst momenti karşılamaktadır. Sol mesnette ise 2fi16'lik montaj ise sol üst tasarım momentini karşılamaktadır.

Örnek kiriş donatı seçimi:

Örnek kiriş donatı çizimi:

Eğer bu kirişin çizimini konsol olarak tabir eilen şekilde düzenlemek isterseniz montajı 8fi16 yapıp sağ üst ilaveyi kaldırabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 2.png
    2.png
    30.5 KB · Görüntüleme: 2,578
  • 1.png
    1.png
    16.9 KB · Görüntüleme: 2,586
  • 4.png
    4.png
    14.1 KB · Görüntüleme: 2,567
  • 3.png
    3.png