Göreli kat ötelemesi sistem rijitliği sorunu

masslab

Yeni Üye
Öncelikle iyi çalışmalar.Projemde göreli kat ötelemesi sorununu aşamıyorum forumda da bununla ilgili çok paylaşımlar yapılmış hepsini inceledim önce DD1 Yapıp kaydedip daha sonra DD2 Yapıp analizde yaptım fakat bir sonuca varamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
İK.ide10.html

Ekli dosyalar

• MUSTAFA KANPOLAT (1).pdf
    97.6 KB · Görüntüleme: 83
masslab":og54ycdl' Alıntı:
Öncelikle iyi çalışmalar.Projemde göreli kat ötelemesi sorununu aşamıyorum forumda da bununla ilgili çok paylaşımlar yapılmış hepsini inceledim önce DD1 Yapıp kaydedip daha sonra DD2 Yapıp analizde yaptım fakat bir sonuca varamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.l

Merhaba,

lamda 0.707 değeri göreli kat ötelemesi hesabında çarpan olduğu için büyüdükçe göreli kat ötelemesi kontrolünü olumsuz etkiler. Yapı koodinatlarınıza ve ZE semin sınıfına göre programın hesapladığı lamda değeri yaptığınız işlemden sonra 0=707'dür. Lamda değerini göreli kat ötelemesi raporunda görebilirsiniz.

Projenizin deprem parametreleri:

lamda değerinin elle kontrolü:
Tr=0.5114 (dinamik analiz raporundan 1.mod)
DD3 için:
Ta= 0.2 * Sd1/Sds
Tb = Sd1/Sds
Ta = 0.2* 0.593 / 0.96 =0.6177
Tb =0.593/0.96 =0.617
Ta<Tr<Tb -> Sae(T) = 0.96

DD2 için:
Ta=0.2* 0.99/ 1.356=0.146
Tb= 0.99/1,356=0.73
Ta<Tr<Tb -> Sae(T)=1.356

lamda = 0.96/1.356 = 0.707

Alternatif olarak 4.9.1.3b'e göre duvar bağlantılarını yapıdan bağımsız teşkil etmeyi düşünebilirsiniz. Buna göre göreli kat ötelemesi kontrolü sınırlarını 2 kat artırabiliyorsunuz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    108.9 KB · Görüntüleme: 3,573
  • tbdy (1).png
    tbdy (1).png
    75.5 KB · Görüntüleme: 3,573
  • analiz parametre (1).png
    analiz parametre (1).png
    37.3 KB · Görüntüleme: 3,572
merhaba,mimariniz uygunsa ekte düzenleme yaptığım şekilde projeniz düzenlenirse göreli kat ötelemesi sorunu ortadan kalkıyor.Ayrıca zemin taşıma gücünüz çok yüksek yanlışlık olmalı 1370 t/m2 girilmiş.kolay gelsin..

Ekli dosyalar

• bb.JPG
    bb.JPG
    93.5 KB · Görüntüleme: 3,475
  • cc.JPG
    cc.JPG
    62.2 KB · Görüntüleme: 3,475
teşekkür ederim yardımlarınız için yalnız aklıma takılan bir sorun var Hakan beyin dediği gibi cephe elemanları esnek bağlantılarla bağlı dolgu duvarlar bağımsız işaretlenip proje içine duvar detayı eklenip projemi sonlandırsam sizce sağlıklı bir proje hazırlamış olurmuyum yoksa sizin hazırlamış olduğunuz kolon ve perde düzeni ile projemi sonlandırmalımıyım?

masslab":3nfwr626' Alıntı:
teşekkür ederim yardımlarınız için yalnız aklıma takılan bir sorun var Hakan beyin dediği gibi cephe elemanları esnek bağlantılarla bağlı dolgu duvarlar bağımsız işaretlenip proje içine duvar detayı eklenip projemi sonlandırsam sizce sağlıklı bir proje hazırlamış olurmuyum yoksa sizin hazırlamış olduğunuz kolon ve perde düzeni ile projemi sonlandırmalımıyım?
merhaba,uygulamada da duvarlar çerçeve sistemden bağımsız olacaksa tabiki yapabilirsiniz. Kolay gelsin..

Geri