Modal Analizdeki Tutarsızlık

miralay

Kıdemli Üye
İyi çalışmalar. Versiyon 10'da ikinci projemi hazırlıyorum. İlk projem tek katlı bir binaydı. Şimdi 5 katlı bir yapı ile uğraşıyorum. Binanın 1. sertbest titreşim periyodu fazla uzun çıkıyor. 5 katlı bir yapıda 0.5-0.6 sn civarında olması gerekirken 0.9 saniye civarında. İde modelini Sap2000'e ihraç ederek Sap2000'de kontrol ettim. Sap2000 tahmin ettiğime yakın bir değer verdi. Modelimde bodrum kat ve radye olduğu için belki hata yapıyorumdur diye 5 katlı bodrumsuz ve çok basit bir taşıyıcıya sahip olan başka bir deneme modeli kurdum. Bu modelde İdecad'in Modal E1'de verdiği sonuç 0.91 sn iken aynı modelin Sap2000 E1'de verdiği sonuç 0,58sn çıkıyor. Bu kadar farkın oluşmasının normal olmadığını düşünüyorum. Yada bilmediğim bir durum mu var sormak istedim. Ekte deneme modelleri bulunmakta.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    211 KB · Görüntüleme: 1,824
  • 2.png
    2.png
    205 KB · Görüntüleme: 1,823
  • ide.rar
    782.7 KB · Görüntüleme: 80
Merhaba;

Modal analizdeki farkın sebebi ideCAD de etkin kesit rijitligi kullanilirken sap2000 de kullanmiyor olmaniz.

Sap2000 de bilgi girerken şu işlemler yapılmalıdır:

1- Tam rijit diyafram kullanılıyor ise kiriş kesitleri tablalı girilmelidir
2- Etkin kesit rijitlikleri girilmelidir
3- Rijit kolların modellenmesinde ise sadece kirişler üzerinde end length ofset alt sekmesinde yer alan rigid zone factor=0.5 alınmalıdır.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    309 KB · Görüntüleme: 1,770
  • 2.png
    2.png
    90.2 KB · Görüntüleme: 1,769
Nurgül Hanım, açıkçası etkin kesit rijitlikleri olabileceği aklıma gelmemişti. Çünkü mühendis olarak öncelikle yapının mevcut davranışını görmek isterim. Şu halde kendim yeni bir modal analiz oluşturup etkin kesit rijitliklerini kullanmadan çözüm yaptırabilir miyim ?

Geri