Bodrum Kat Çevre Perde Tevzileri Hakkında

zalman

Etkin Üye
Bodrum perdelerinde kullanılan tevzi donatılarını Tbdy2007 sisteminde kullanabilirmiyiz acaba yoksa standart perdelerdeki gibi içten düz yada kranklı yapmak zorunlumu.

Merhaba,

TBDY 2018'de bodrum perdeleri için ayrı bir donatı tanımı yapılmamıştır.

Yatay donatılarının perde başlığı içine sokulması kesinlikle gerekliydi, çünkü uygulamada DBYBHY 2007'deki gibi gönye+kanca yapılması genellikle sorunluydu ve çoğu şantiyede özellikle perde birleşimlerinde buna uyulmuyordu. Haliyle, perdenin yatay donatısı bildiğiniz pas payı kadarlık betona emanet oluyor.

Yeni uygulamada, ankraj boyu yeterli gelmiyorsa başlık içinde gönye yapılması gerekiyor ki bu pek mümkün değil. Bu yüzden, perde başlık uzunluğunu, yatay donatının ankraj boyu yetecek uzunlukta seçmek önemli bence.

Erhan Bey cevabınız için teşekkürler. Daha önce foruma verdiğiniz diğer bilgiler içinde ayrıca teşekkürler...
Bazı bodrum perdelerinde başlık oluşmayabiliyor örnek vermek gerekirse köşe dönüşleri veya kolon konturları dışına taşan yerler. Bazı yerlerde perde kiriş birleşimlerine kolon koyabiliyoruz buradaki kolonlar sanki perde içindeki elemanlar bence, burda krank yapmak can sıkıcı olabiliyor uygulama açısından. Biz en iyisi içten gideni tercih edelim. Bence bodrum kat çevre perdeleri için ayrı bir açıklama yapılabilirdi ama çokta önemli değil herkese iyi çalışmalar...

Merhaba,

Rica ederim, bilgimin yettiğince dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışıyorum.

Bir önceki mesajımda bahsetmeyi unutmuşum:

Bodrum perdelerindeki yatay donatının önemi ana taşıyıcı perdelerdeki gibi değil. Bu nedenle de eski tip dıştan yapılması da çok sorun değil diye düşünüyorum. Tabi bu benim kişisel düşüncem.

Birbirine 90 dereceden farklı açıyla birleşen perdelerin kesişim bölgesinde yatay donatı çizimleri genelde doğru çizilmiyor; ben de bu nedenle bu yerlere kolon ekleyerek düzgün çizilmesini sağlıyorum.

Her kirişin perdeye sağlandığı yerde kolon oluşturmuyorum. Ancak, yükü fazla olan ve açıklığı büyük olan kirişlerin perdeye saplandığı bölgede kolon ekliyorum. Hem etriye sıklaştırması hem de boyuna donatılarda artış sağlayarak düktilite o bölgede artmış oluyor.

Geri