Radye Temel Zemin Gerilmeleri

Merhabalar
Ekte ki projemde radye temel zemin gerilmelerini azaltamıyorum, dolayısıyla ilave donatı alanları fazla çıkıyor.
Bodrum su basman perdelerini ayrı çözdüm yoksa B2 düzensizliği çıkıyor bu hatalı bir düşünce mi ?
Bodrum kattaki kırmızı işaretlediğim kısım +1.00 kotunda yapılmak isteniyor mimari projeye göre. Bu kısmı nasıl tanımlayabilirim ? tanımlayamıyorsak dolgu olarak göstereceğim sanırım.
Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Ekli dosyalar

• deneme.cde
    702.7 KB · Görüntüleme: 338
Yöneticilerden ve üye arkadaşlardan yorum bekliyorum

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba,
İşaretlediğiniz bölüm için bir modelleme yaptım. Mimari projenize göre uygun olup olmadığının kontrolünü yapınız. Bodrum perdelerini yerinde bu şekilde imalat yapılmayacaksa modeliniz hatalı olur. Kolon düğüm noktalarına bağlayarak çözümlemek tercihimdir. Ayrıca modelinizde subasman perdesi olmayan perdelerin üzerinde kirişler var. Bu durumu da değerlendirmelisiniz. Ben yazdıklarım doğrultusunda size örnek bir model hazırladım.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• deneme.cde
    2.6 MB · Görüntüleme: 321
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Malesef mimari açıdan sıkıntı yaratıyor. Bodrum katta koridora denk geliyor eklemiş olduğunuz kolonlar. Benim mimari projeyi de eklemem lazımdı aslında.
Perdeleri kolonlardan ayırmak için çerçeve yapip perdeye eksi kot verdim. Bu sekilde çözmemin tek sebebi perdeleri kolonlara düğüm noktasından bağladığımda b2 düzensizliği 11.58 mertebesinde çıkıyor. Yönetmeliğe göre önemi yok biliyorum ama sıkıntılı bir durum yine de.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri