Sürekli temel tabanında düşey basınç kuvveti

İyi günler;

Geoteknik rapor için yüzeysel temellerin yatayda kayma analizi yapıyorum. Drenajlı zemin olduğu için Ptv değeri temel tabanına etkiyen tasarım düşey basınç kuvveti lazım. Sitede baktım radye temel için cevaplar var fakat benim projem sürekli temel ne yapmam gerekir? Projeyi de ekledim belki faydası da olur.

Cevaplarsanız çok sevinirim..

Ekli dosyalar

• 1234.cde
    1.5 MB · Görüntüleme: 561
Re: Sürekli temel tabanına etkiyen tasarım düşey basınç kuvv

Merhaba;

Sizin projeniz için baktığımızda Mütemadi temellerin için G+Q kombinasyonu için tek tek verilen ortalama temel basınçlarının ortalamasını hesaplayacak olursak bu değer 151.64tf/m² gibi bir değer hesaplanıyor. (bunun yerine 27 adet mütemadi temel içinde G+Q için Ortalama taban basınçlarından büyük olanda alınabilir, bu değerde 178.79tf/m² dir) Birim alan için bulunan bu taban basıncı değeri rapordaki mütemadi temel alanıyla çarpılarak aradığınız Ptv değeri bulunmuş olur. Benzer hesaplama Radye temel için 146.92tf/m² değerinin radye alanı ile çarpırlaması ilede hesaplantıktan sonra bu iki değeri toplayarak yapının tamamı için bir Ptv değeri hesaplamış olursunuz ve bu değeri Yapınızın kayma kontrollerinde kullanabilirsiniz.

Sizin projenizde hesaplarsak
Ptv(mütemadi)=151.64tf/m² x 40.179m² = 6092.74tf
Ptv(radye)=146.92tf/m² x 4.325m² = 635.43tf

Ptv = Ptv (mütemadi) + Ptv (radye) = 6092.74 + 635.43 = 6728.17 tf

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• geoteknik rapor.pdf
    3.2 MB · Görüntüleme: 389

2m proje":10nsk2ex' Alıntı:
Merhaba;

Sizin projeniz için baktığımızda Mütemadi temellerin için G+Q kombinasyonu için tek tek verilen ortalama temel basınçlarının ortalamasını hesaplayacak olursak bu değer 151.64tf/m² gibi bir değer hesaplanıyor. (bunun yerine 27 adet mütemadi temel içinde G+Q için Ortalama taban basınçlarından büyük olanda alınabilir, bu değerde 178.79tf/m² dir) Birim alan için bulunan bu taban basıncı değeri rapordaki mütemadi temel alanıyla çarpılarak aradığınız Ptv değeri bulunmuş olur. Benzer hesaplama Radye temel için 146.92tf/m² değerinin radye alanı ile çarpırlaması ilede hesaplantıktan sonra bu iki değeri toplayarak yapının tamamı için bir Ptv değeri hesaplamış olursunuz ve bu değeri Yapınızın kayma kontrollerinde kullanabilirsiniz.

Sizin projenizde hesaplarsak
Ptv(mütemadi)=151.64tf/m² x 40.179m² = 6092.74tf
Ptv(radye)=146.92tf/m² x 4.325m² = 635.43tf

Ptv = Ptv (mütemadi) + Ptv (radye) = 6092.74 + 635.43 = 6728.17 tf

Saygılarımla...

Peki drenajsız koşulda benim Rth hesabında ac cu ve gama değerlerini statih raporda nerede bulabilirim.

missgeo":1iap3zd4' Alıntı:
Peki drenajsız koşulda benim Rth hesabında ac cu ve gama değerlerini statih raporda nerede bulabilirim.
Merhaba
ac: temel alanı, programda Raporlar/ Geoteknik Raporunda verilmektedir.

"cu: drenajsız kayma direnci açısı" ve "Gama: Sürtünme direnci dayanım katsayısı" değerlerine zemin etüd raporundan ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• t_a.png
    t_a.png
    8.5 KB · Görüntüleme: 10,167
Zemin + 1. Kattan oluşan Asmolen sistemi sürekli temel ile çözüm yapabilir miyim? Yönetmelikte öyle bir şarta rastlamadım. Bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir

cvlengineerr":2dih8krd' Alıntı:
Zemin + 1. Kattan oluşan Asmolen sistemi sürekli temel ile çözüm yapabilir miyim? Yönetmelikte öyle bir şarta rastlamadım. Bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir
"Projeniz tek doğrultulu dişli döşeme koşullarını sağlıyorsa ve yapı taşıyıcı sistemi sürekli temel modellenmesine uygunsa bence çözebilirsiniz. Madde 17.2.11 "Bina temeli, taşıyıcı sistemin çerçevelerden oluştuğu durumda radye veya sürekli temel, taşıyıcı sistemin perde ve çerçevelerden oluştuğu durumda ise radye temel olarak oluşturulmalıdır." koşulu "Bölüm 17 Düzenli Yerinde Dökme Binalar İçin Basitleştirilmiş Tasarı Kuralları" nda verilmektedir.

yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz çözebilirsiniz diyorsunuz ama madde 17.2.11 de taşıyıcı sistem çerçeve ise radye veya sürekli temel
taşıyıcı sistem perde ve çerçeve ise radye temel yapılmalıdır. Bu maddeye göre yapamam çünkü Asmolen sistemi de perde + çerçeveden oluşmaktadır. Yanlış anlamışsam düzeltirseniz sevinirim.

cvlengineerr:3p51o5pw' Alıntı:
yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz çözebilirsiniz diyorsunuz ama madde 17.2.11 de taşıyıcı sistem çerçeve ise radye veya sürekli temel
taşıyıcı sistem perde ve çerçeve ise radye temel yapılmalıdır. Bu maddeye göre yapamam çünkü Asmolen sistemi de perde + çerçeveden oluşmaktadır. Yanlış anlamışsam düzeltirseniz sevinirim.
Bölüm 17 de Basitleştirilmiş Tasarım Kurallarına göre hesap yapılması durumunda geçerli olan koşullar verilmektedir. Programda Bölüm 4' te belirtilen kurallara göre analiz yapılır.
idecad Bölüm 17 kullanarak hesap yapmaz.

Bu nedenle tek doğrultulu dişli döşeme sisteminde sürekli temel sistemine göre tasarım yapılabilir.

teşekkürler , projede ne kadar perde eklesem de x ve y yönünde perde oranını kurtaramadım, 2 katlı bir yer için de çok fazla perde oluyor öneriniz nelerdir
sürekli temel yüksekliğim de açıklıktan dolayı 70 ve 65 cm oluyor. Müteahhit ısrarla asmolen istiyor yardımlarınızı bekliyorum.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

cvlengineerr:b9slx6ms' Alıntı:
teşekkürler , projede ne kadar perde eklesem de x ve y yönünde perde oranını kurtaramadım, 2 katlı bir yer için de çok fazla perde oluyor öneriniz nelerdir
sürekli temel yüksekliğim de açıklıktan dolayı 70 ve 65 cm oluyor. Müteahhit ısrarla asmolen istiyor yardımlarınızı bekliyorum.
Taşıyıcı sisteme bağlılık derecesi koşulu sağlanan bağ kirişli(boşluklu) perdeler/perde grupları eklenerek çözüm arayışına gidilebilir. Ancak bu çözüm sizi ekonomiden oldukça uzaklaştırabilir. Yönetmelik bu haliyle tek doğrultulu dişli döşeme sistemlerinin yapılmaması için özel kuralar içeriyor ve açıkça olmasa da tek doğrultulu dişli döşeme sistemleri yapmayın diyor.
Perde devrilme kontrolü Madde 4.3.4.6 hakkında aşağıdaki linkte yapılan paylaşımları inceleyebilirsiniz.

Not:
Sürekli temel düğüm noktalarının perdelerin düğüm noktalarından ve perdelerin altında da sürekli temel olacak şekilde veri girişi yapılması uygun olur.
Nervür ve kaset döşemelerde döşeme boşluğu komutu ile açılan boşluklar dikkate alınmaz.(Zemin kat D12) Döşeme boşluğunun etrafında uygun yerlerden tali kirişler tanımlanabilir.
İyi çalışmalar

konular benzer olduğundan yeni başlık açmadım ,sürekli temelli bir sistemim var iki temelleri birbirine bağlarken birleşim bölgesinde çizgi oluşuyor birleşmediğini düşünüyorum neden kaynaklanıyor acaba?
sistemde hatalarım varsa yazarsanız çok sevinirim ( özellikle perdelere sürekli temel tanımlarken)
ekran görüntüsünü ve proje linkini ekliyorum yorumlarınızı bekliyorum.
şimdiden teşekkürler :)

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    27.6 KB · Görüntüleme: 3,201
mühendise":28sltvuv' Alıntı:
konular benzer olduğundan yeni başlık açmadım ,sürekli temelli bir sistemim var iki temelleri birbirine bağlarken birleşim bölgesinde çizgi oluşuyor birleşmediğini düşünüyorum neden kaynaklanıyor acaba?
sistemde hatalarım varsa yazarsanız çok sevinirim ( özellikle perdelere sürekli temel tanımlarken)
Eklediğiniz projede TK07 sürekli temeli P06 perdesine bağlanıyor.

Not
Analiz Ayarları/ TBDY Seçenekleri sekmesinde "Perde devrilme momenti hesabında1/3 şartını sağlamayan bağ kirişlerinin de (Nv) katkısını dikkate al" seçeneğinin işaretlenmemesini öneririz.

Ekli dosyalar

• Tk07.png
    Tk07.png
    203.7 KB · Görüntüleme: 3,174
  • rapor.png
    rapor.png
    16.2 KB · Görüntüleme: 3,174
Levent Özpak":13e84dy1' Alıntı:
mühendise":13e84dy1' Alıntı:
Eklediğiniz projede TK07 sürekli temeli P06 perdesine bağlanıyor.

Not
Analiz Ayarları/ TBDY Seçenekleri sekmesinde "Perde devrilme momenti hesabında1/3 şartını sağlamayan bağ kirişlerinin de (Nv) katkısını dikkate al" seçeneğinin işaretlenmemesini öneririz.

Raporda S8 ve S9 numaralı kolonlar temele bağlı gözükmüyor
projenin linki

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    76.7 KB · Görüntüleme: 3,123
  • Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    124.5 KB · Görüntüleme: 3,122
cvlengineerr":18ndjfhw' Alıntı:
Raporda S8 ve S9 numaralı kolonlar temele bağlı gözükmüyor.
projenin linki
Merhaba,
TK10-13-17 sürekli temellerinin düğüm noktaları dairesel kolonun üzerine gelecek şekilde veri girişi yapınız. Kolonlar sürekli temel raporda görünecektir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• st_1.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 71
  • st_r.png
    st_r.png
    44.5 KB · Görüntüleme: 3,100
Levent Özpak":1nlp3nbz' Alıntı:
cvlengineerr":1nlp3nbz' Alıntı:
Raporda S8 ve S9 numaralı kolonlar temele bağlı gözükmüyor.
projenin linki
Merhaba,
TK10-13-17 sürekli temellerinin düğüm noktaları dairesel kolonun üzerine gelecek şekilde veri girişi yapınız. Kolonlar sürekli temel raporda görünecektir.
İyi çalışmalar
Tekrardan merhaba, raporda bazı sürekli temeller kolona bağlı gözükmüyor, düğüm noktalarında sıkıntı yok. Mimari için 30 cm genişliğinde radye temel ekledim ondan kaynaklanıyor, o radye temeli silmediğim sürece sorun çözülmüyor.Bakabilir misiniz.

cvlengineerr":1u2e67vj' Alıntı:
Tekrardan merhaba, raporda bazı sürekli temeller kolona bağlı gözükmüyor, düğüm noktalarında sıkıntı yok. Mimari için 30 cm genişliğinde radye temel ekledim ondan kaynaklanıyor, o radye temeli silmediğim sürece sorun çözülmüyor. Bakabilir misiniz.
Merhaba,
-Konsol radye temelleri -90 cm kot vererek şekilde tanımlayınız. Sürekli temel raporunda TK01-02-10 temellerinin bağlandığı kolon isimleri görünecektir. Mimari için tanımladığınızı söylediğiniz radye temel, tesviye betonu ise, tesviye betonu konstrüktif bir elemandır. Tanımlanmasına gerek yok.
-Projenizde ToplamMdev>0.75Mo (karma sünek) çözüm koşulu sağlanmıyor.
İyi çalışmalar

Levent Özpak":cbubhf24' Alıntı:
cvlengineerr":cbubhf24' Alıntı:
Tekrardan merhaba, raporda bazı sürekli temeller kolona bağlı gözükmüyor, düğüm noktalarında sıkıntı yok. Mimari için 30 cm genişliğinde radye temel ekledim ondan kaynaklanıyor, o radye temeli silmediğim sürece sorun çözülmüyor. Bakabilir misiniz.
Merhaba,
-Konsol radye temelleri -90 cm kot vererek şekilde tanımlayınız. Sürekli temel raporunda TK01-02-10 temellerinin bağlandığı kolon isimleri görünecektir. Mimari için tanımladığınızı söylediğiniz radye temel, tesviye betonu ise, tesviye betonu konstrüktif bir elemandır. Tanımlanmasına gerek yok.
-Projenizde ToplamMdev>0.75Mo (karma sünek) çözüm koşulu sağlanmıyor.
İyi çalışmalar

Öncelikle teşekkür ederim.
30 cm lik temel estetik amaçlı kullanılacak olan döşemedir, üzerinde kaplama yapılacak. Dış cephe içi.
-90 kotunu verirsem işlevi kalmaz gömülmüş olacak 0.00 kotunda kalmalı ki kaplama yapılsın. o yüzden 0.00 kotunda tanımlayarak raporda bağlandığını görebilir miyim
10 cm lik tesviye betonlarını sisteme tanımlamıyorum ama bu 30 cm kalınlığında olduğu için sisteme tanımladım.
perde oranını sağlayacağım

Mantar ve tek doğrultuda döşemelerde kesinlikle perde zorunlu.Temel istediğimizi seçiyoruz değil mi ? Zemine bağlı olarakta tabi.

Geri