Zemin emniyet gerilmesi hatasini gideremiyorum

merhaba arkadaşlar,
3 katlı basit bir sistemimde RADYE TEMELİMDE Zg HATASINI GİDEREMİYORUM.
göreli kat ötelemesi ni aştım fakat bu bir türlü olmyor . yapı bitişik nizam sadece arka cepheye ampatman yapabiliyorum ama o da kurtarmadı işin garibi.
zemin taşıma gücü :qt= 2.57 kg/ cm2=25.7 t/m2
yerel zemin sınıfı: ZE
deprem doğrultusu: DD2
zemin yatak katsayısı: 2160 t/m3
enlem:38.732177
boylam:27.557841
DD2 için değerler=ss:1.024 ,s1:0.249, pga : 0.417 ,pgv: 24.755
DD3 için değrrler= ss:0.398, s1:0.098, pga: 0.165, pgv: 9.656
enlem ve boylam ve diğer spektrum değerlerini manuel girip kayıt ediyorum.
projemi yüklemem için link atar mısınız çok acil de yardıma ihtiyacım var.

Re: ZEMİN EMNİYET GERİLMESİ HATASI LÜTFEN YARDIM

Merhaba
wetransfer.com gibi bir dosya paylaşım sitesini kullanın. wetransfer'e dosya yüklemeden önce, 3 nokta şeklindeki düğmeye basın ve gönderme şeklinizi "bağlantı" olarak seçin.
Sonra dosyanızı yükleyin ve yükleme bittikten sonra vereceği bağlantıyı foruma ekleyin.

merhaba,temeliniz negatif zemin gerilmesinden dolayı kurtarmıyor,temellerde negatif zemin gerilmesi opsiyonu işaretlemezseniz kontrol yapılmaz zaten değer küçük ihmal edilebiir. Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• 11.JPG
    11.JPG
    30.6 KB · Görüntüleme: 2,663
  • 7.JPG
    7.JPG
    24.8 KB · Görüntüleme: 2,660

inş.müh":2kxema13' Alıntı:
merhaba,temeliniz negatif zemin gerilmesinden dolayı kurtarmıyor,temellerde negatif zemin gerilmesi opsiyonu işaretlemezseniz kontrol yapılmaz zaten değer küçük ihmal edilebiir. Kolay gelsin...
BU DEĞERE BAKMIŞTIM DA HANGİ DEĞER VE SONRASI İHMAL EDİLEBİLİR HİÇ BİR FİKRİM YOKTU , İSTİSTASIZ HER PROJEMDE ZMİN EMN GERİLMESİ KONTROLÜ İŞARETLİDİR BENDE.
HATTA BU FORUMDA ÇOKLU EŞLENİK YAY YÖNTEMİ İŞARETLEME FİKRİNİ EDİNDİM DENEDİM OLMAMIŞTI.TABİ O SEÇENEĞİ SEÇMEZSEM SORUNUM ORTADAN KALKAR, ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İLGİNİZ İÇİN
ASLINDA BİR PROJEM DAHA VAR BU SEFER DE GÖRELİ KAT ÖTELEME Y YÖNÜNDE BİR TÜRLÜ OLMUYOR.KOLON YÖNLERİMLE OYNAYAMIYORUM Y YÖNÜNDEKİ BAZI KOLONLARI PERDE YAPSAM DURUM DEĞİŞMİYOR HATTA BU DURUM X YÖNÜNÜ BOZUYOR. YANİ KISACASI BİR TARAAFI TOPARLARKEN DİĞER TARAF BOZULUYOR :) VERİ GİRİŞİM YİNE MANUEL YAPILDI. BİR BAKABİLİR MİSİNİZ DURUMU DÜZELTMK İÇİN NE YAPABİLİRİM ??
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

negatif gerilme için çekmeli hesap yapılmalı. negatif gerilmenin hangi bölgede ve ne kadarlık alanda olduğu önemli. değer düşük muhtemelen sorun çıkmayacaktır ancak bakılıp kontrol edilmeli.

Göreli kat ötelemeli ile uğraş verdiğim bir diğer projem vardı zahmet olmazsa bakabilir misini z
Fikre ihtiyacım var bi üst msj ımda eklemiştim

Geri