Kenarda hiç perde yokken 4/5 R Kontrolu nasil yapilmali

Merhaba,
4/5 R alınma koşulu ile alakalı bugun belediyede bir roportorle tartışmamız oldu.Kendisi bu şartın kullanıcıya bırakıldığı için güvenmediğini söyledi ne kadar durumu anlatsamda (yanı sartları sağlamadıgımızda program bızı uyarıyor)bunun normalde otomatik olarak program tarafından alınması gerektiğini savunuyor.Yanı kosullları sağladığım halde sen yınede 4/5 R alarak analız et projeyı vs. diye soyledi..Lutfen bir sonraki güncellemede bunu dikkate alırsanız sevınırız.Zaten olması gerekende bence bu sekılde otomatik alması , kullanıcıyla isteğiyle cok ılıntılı olmayan acık bır yonetmelık maddesı sonucta.Bız kullanıcılar olarak sızı anlıyoruz fakat bunu gelınde roportorlere anlatın...

Re: 4/5 R HAKKINDA

Merhaba

Perde devrilme momenti kontrolü raporunda TBDY 4.3.2.4.a maddesindeki Mdev<Mo/3 kontrolü otomatik yapılır ve bu kontrol sonucunda 4/5R opsiyonunun kullanıcı tarafından seçilmesi gerekli ise bilgi verilir.
Eğer gerekli olduğu durumda opsiyon seçilmez ise ekte gördüğünüz gibi raporlarda hata olarak açıkça belirtilir. Diğer durumda opsiyonu seçmek gereksiz bir yaptırım olur.
Bu konuda sorun yaşadığınız belediyeleri ideYAPI Teknik desteği araması konusunda yönlendirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• m4324a.png
    m4324a.png
    213 KB · Görüntüleme: 6,045
Re: 4/5 R HAKKINDA

Ülkemde çeşit çeşit raportör var.

ideCAD gerekli koşul sağlanmadığında 4R/5 hesabını otomatik yapsa veya benim müdahalem ile 4R/5 seçeneğini seçip tekrar analiz yapsam da raporda "4R/5 alınmıştır" yazacak. Buraya bakıp hesabın kullanıcı inisiyatifine bırakılıp bırakılmadığını nasıl anlayacakmış acaba? Sonuçta koşul sağlanmazsa zaten uyarı yazıyor.

Bu uyarının kullanıcı tarafından pdf düzenleme ile koşul sağlanmasa bile sanki 4R/5 alınmış gibi gösterilmesinden mi endişe ediyor diye düşündüm. Bu düşünce biçiminin sonu yok zira niyeti bozan mühendis raporda onlarca şeyi zaten değiştirebilir.

Re: 4/5 R Hakkinda

Bu yazılanların hepsini anlattım.Suan bana 4/5 R aldırmayı kesin olarak istiyor eğer bu otomatik şekilde alınsa kendide başka bir programı örnek gösteriyor hatta bunu isterken bak onlar alıyor ama sizde hep bir kullanıcıya bırakıldı işte bilmem ne vs vs diye konuşmaya başlıyor.Hatta iddia o ki gecenlerde buraya idecadden geldiler program demosu kurup bilgi verdiler ben onlarada sordum diyor bu 4/5 mevzusunu bana kullanıcının kendisinin girdiğini söylediler diyor vs. Anlayacagınız program otomatık almadıkca bana sen hep R yi 4/5 al diyecek bende biyere kadar anlatıcam sonra mecbur alıcam sureklı iş yaptıgımız yer sonuçta bize bir iyilik yapın bunu kullanıcı denetiminden çıkarın yoksa biz çileden cıkacagız.
Tesekkur ederım........

Merhaba tekrar,
Roportorumuzle hararetli bi tartışmamız oldu kendısı İDECAD den gelip programı anlatan ve 3 aylık kilit veren bir arkadastanda bahsederek soyledıklerını dogruladıgını bıldırdı.İSMAİL HAKKI BEY eğer görürseniz mesajımızı cevap verırsenız bizi aydınlatmış olacaksınız şimdiden cok tesekkur ederim.

Şimdi mevzu şudur; Yönetmelikte belirtilen herbir kenar aksında bulunan perdelerle ilgili maddeyi şöyle yorumluyorlar.

1-Her bir bina kenarında bir adet perde olmalı bir kenarda dahi yok ise R direk 4/5 ile carpılmalı
2-binada hiç bir kenar perdesi yok ise deprem perde kontrolu M0/3 sağlasa dahi kenar perdesi olmadığı için R 4/5 ile çarpılmalı.
Yani diyorki binanın herbir kenarında perde olmalı yoksa ne yaparsan yap her koşulda R yi 4/5 ile çarpacaksınız.
Kaldıki bina kenar aksında eğer asansör veya merdiven gibi bir grup perde bulunmuyorsa tekil perdeler M0/6 sonuçlarını karşılaması mümkün olmuyor o halde yönetmeliğe şunu yazsaydılar kenarlarda poligon perden yoksa direk R yi 4/5 ile carp.

Merhabalar;

TBDY 2018 4.3.2.4 maddesinde (a) ve (b) tanımlanan iki koşuldan birinin sağlamaması durumunda, sağlamayan doğrultuda R yerine (4/5)R gözönüne alınacağı belirtiliyor.

(a) maddesinde taşıyıcı sistemde tek bir perdenin aldığı taban devrilme momenti Mdev,o doğrultuda binanın tümü için deprem yüklerinde meydana gelen toplam taban devirilme momenti Mo'ın 1/3'ünden fazla olmayacaktır diyor.

Eğer bu koşulu sağlamaz ise R yerine (4/5)R gözönüne alınacağı belirtiliyor.

Sistemde perde olmalıdır sistemde perdenin nerede olacağı ile ilgili bir yorum yapmıyor. Sisteminizdeki perdeyi değerlendiriyor.

(b) maddesinde Binanın her bir kenar aksında yer alan perde veya perdelerin taban devrilme momenti Mdev veya Mdevlerin toplamının o doğrultuda binanın tümü için deprem yüklerinde meydana gelen toplam taban devirilme momenti Mo'ın 1/6'ünden fazla olmayacaktır diyor.

Eğer bu koşulu sağlamaz ise R yerine (4/5)R gözönüne alınacağı belirtiliyor.

Yine bu madde de sistemde kenar akslarda bir perde olmalıdır şeklinde bir yorum yapılmıyor. Kenar akslarda perde var ise bu koşulu sağlaması gerektiği yazıyor.Kenar akstaki perde değerlendiriyor.

Kısaca yönetmelik betonarme perdeli binalarda (a) ve (b) de tanımlanan iki koşulda mevcut perdelerin değerlendirmesini yapıyor. Kenar aksta perde olmalıdır veya perdelerin oranı şu olmalıdır şeklinde bir yorumda bulunmuyor.

(a) maddesinde,perdenin devrilme momentlerinin toplamının 1/3 ünden fazlasını tek başına üstlenmesini cezalandırıyor.
(b) maddesinde ise kenar akstaki perdelerin burulma rijitliği dayanımı sağlaması amacıyla kenar akstaki perdelerin devrilme momentlerinin toplamının en az 1/6 sını karşılamasını istiyor, karşılamaz ise cezalandırıyor.(Kenar aksta perde olacak şeklinde bir yorumda bulunmuyor)

Ekli dosyalar

• 4 5 r.jpg
    4 5 r.jpg
    112.8 KB · Görüntüleme: 5,742

ZEKAİ CELEP HOCANIN KONU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ
Bu maddelerin her ikisinin sağlanmasıyla, davranışı iyileştirilmiş bir sistem elde edilmesine karşı geleceği için, yönetmelik, tasarım yüklerinin (R katsayısına müdahale ederek) azaltılmasını öngörüyor. Eğer bu maddelerin ikisi de beraber sağlanmıyorsa, bu azaltmaya hak kazanılmamış oluyor.

Bu azaltmadan faydalanmak için binanın herbir kenar eksenlerinde mutlaka perde bulunmalı ve perde momenti ilgili şartı sağlamalıdır. Kenar eksenlerde perde bulunmayan sistemlerde (oran sıfır) olacağı için ve şartın birisi sağlanamadığı için azaltma söz konusu olmayacaktır. İkinci şartın sağlanabilmesi için "her bir kenarda" (bütün kenarlarda) perde bulunmalı ve ayrıca ilgili şart sağlanmalıdır.

Hayırlı Ramazanlar. Selamlar
Zekai Celep

ISMAIL HAKKI BEY LUTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ ACABA SİZLER NASIL YORUMLUYORSUNUZ?
BURDAN CIKARACAGINIZ SONUC PROGRAMIMIZIN EN KRİTİK KONTROL NOKTALARINDAN BIRI OLAN M0/6 VE M0/3 TAHKİKLERİ İLE R KATSAYISINDA YAPILAN AZALTMALAR KONUSUNDA YANLIS YADA DOGRU YAPTGIMIZI GOSTERECEK.
BEN HOCANIN R KATSAYSINA MUDAHALE MI DIYOR YOKSA DEPREM TASARIM YUKLERINE MUDAHALE MI DIYOR BURASINI COZEMEDIM.(AZALTILMASI ILE ILGILI R KATSAYISI MI TASARIM YUKLERIMI AZALTILMAYA HAK KAZANIP KAZANMAMAK KONUSUNDA YORUMLANIYOR)
EGER R KATSAYISINA MUDAHALE DIYORSA PROGRAM DOGRU YAPIYOR.
EGER DEPREM TASARIM YUKLERINE MUDAHALE DIYOR ISE PROGRAMIMIZ BU KONUDA YANLIŞ MANTIKTA KALMIŞ DEMEKTİR.

Zekai hoca oyle diyorsa onu dinleyin ve her kenara mutlaka perde koyun.Ancak deprem yonetmeligi ornekler kitabinda ornek 2 de kenarlarda perde yok.

Zekai hoca yönetmeliği okumadan ve Oruçluyken cevap vermiş, bu cevap sayılmaz :)

myıldız25,

Öncelikle siz ikna olmalısınız. Kenar aksta perde koyma zorunluluğu yoktur. Eğer kenar aksta perde varsa o koşul kontrol edilir.

Sonrasında sizin şu raportöre o çok sevdiği ve iman ettiği yazılımın da bu şekilde çözdüğünü söyleyin. İşiniz hemen çözülür diye umuyorum.

görüştüğüm; Tasarım Gözetmeni, Uygulama Örnekleri El Kitabındaki tasarımları yapan arkadaşlar ve dolaylı olarak Nuray Hoca'nın gayriresmi görüşü:

Bu madde taşıyıcı sistemi sadece perdelerden oluşan sistemler içindir.

Zekai Hoca sanki yönetmeliğin eşgüdüm komisyonunda değil de yönetmeliği ilk defa okuyan biri gibi yorumlamış, çok da haksız sayılmaz zira zorlama da olsa benzer yorumlar çıkarılabiliyor.

Basri Bey'in dediği gibi oruçlu iken yapılmış yorum sayılmaz:)

Berat Bey yukarıda detaylı açıklama yapmış.
Sistemde perde olmalıdır sistemde perdenin nerede olacağı ile ilgili bir yorum yapmıyor. Sisteminizdeki perdeyi değerlendiriyor

Erhan Bey'in de söylediğini kontrol mekanizmasına iletin bence..

Yazılımların 4.3.4.2 maddesine ilişkin yaklaşımları;

A : taşıyıcı sistemi sadece perdelerden oluşan sistemler için kuralı uygular. (%75 Mdev şartını sağlayan sistemler için uygulanması gerektiğini daha mantıklı bulur ama programa yansıtmaz zira maddeden bu çıkmamaktadır)

B : içinde perde gördüğü her yapıda uygular.. (tartışmaya kapalıdır, sorulara cevap alamadım. biz böyle yorumluyoruz, yönetmeliği yazanlara gidin derdinizi anlatın diyorlar)

İdeCAD : konuyu enine boyuna tartışmış ve bu maddedeki görüş ayrılıklarından dolayı kullanıcı inisiyatifine bırakmıştır.

hayırlı ramazanlar...

Yazdığınız yorumlar çok güzel ve bende size aynen katılıyorum fakat gelip bu belediyede yetkili mühendis ile 5 dakika konuşursanız bizi ancak o zaman anlayacaksınız. bu söylediklerinizin birçoğunu bizde söyledik ama katıldığı seminerde de (artık kim verdiyse o semineri) bu şekilde bilgi aktarılmış. insanlar kaç miyon ışık yılı uzaklığındaki kara deliğin fotoğrafını çekiyor biz hala bunların tartışmasını yapıyoruz.

ideCAD yetkilisinin belediyeye gitmesi bence de iyi olur. Adam kötü niyetli değilse sorun çözülür.

TBDY-2018 Eğitim el kitabındaki BA-1/15 projesinde sadece yapının orta kısmında asansör ve merdiven kovası perdesi var . m0 1/6 kontorlü yapılmamış sadece 1/3 kontorlü yapılmış R olarak alınmış
TBDY-2018 Eğitim el kitabındaki BA-3/15 projesinde hem dış akslarda perde var . 1/3 ve 1/6 kontrolü yapılmış bunlardan biri sağlamadığı için R 4/5 ile cezalandırılmış .

TBDY 2018 4.3.2.4 maddesinde (a) ve (b) tanımlanan iki koşuldan birinin sağlamaması durumunda, sağlamayan doğrultuda R yerine (4/5)R gözönüne alınacağı belirtiliyor.

Burdan cıkaralıcak sonuç şu eğer yapında dış akslarda perde varsa M0 1/6 kontorlü yapmak zorundasın eğer dış akslarada perde yoksa 1/6 kontrolü yapmana gerek yoktur hiçbir belediye dış akslarda perden olmadığı halde sizden R 4/5 ile cezalandırmanızı İSTEYEMEZ .

SAygılarımla...

Mesut Bey, BA-1/15 projesinde 1/3 kontrolü tam olarak nerede yapılıyor acaba? Benim gördüğüm TBDY 4.3.4.5 kontrolü yapılmakta, 1/3 ve 1/6 kontrolü eğitim el kitabında sadece BA-3/15 projesinde yapılıyor.

Boşluklu perde bağlılık derecesi ile karıştırılmış olabilir..

Geri