Perde duvar kesme kapasite yetersizliği

Merhaba,

Perde donatı seçiminde perde etriyesi için 14''lük donatıyı kullanıma açarsanız, etriye yetersizliğinden kaynaklanan kesme kapasitesi yetersizliği oluşmayacaktır.

Analizden önce perde betonarme diyaloğunda aynı perdeler için DS işaretini kaldırmanız gerekir.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    11.7 KB · Görüntüleme: 3,267
  • 2.png
    2.png
    63.8 KB · Görüntüleme: 3,266
Merhaba

İlave olarak zemin katta B029 kirişinin perdeye mesnetlenebilmesi için kirişi perde düğüm noktalarından bölün. Kiriş ile perde bağlantısı bu şekilde hatalı.
Üst katlarda doğru tanımlamışsınız.

Ekli dosyalar

• perde.png
    perde.png
    62.5 KB · Görüntüleme: 3,226
Arkadaşlar çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için. Perde ile ilgili problem 14 lük etriye çözmüş oldum fakat. 14 lük donatı etriye için fazla olmaz mı uygulama için ? Bir de radye temelde de donatı alanı yetersiz uyarısı alıyorum. donatılar arası mesafeyi kısaltıyorum ve 18 lik kullanıyorum (analizden önce DS kaldırmama rağmen) benim belirlediğim şekilde tasarlamıyor program. Benim fark etmediğim bir hatam mı var ? Bu konuda da yardımcı olursanız çok sevineceğim.
İyi çalışmalar.

Merhaba,

Asansör çukuru için perdelere kot vermişsiniz.Fakat buraya temel tanımlamamışsınız. Bu durumda üst yapı etkileşimli çözümde mesnetlenme sorunu oluşmuş.
Asansör perdesi kotlarını 0 yapın ve tekrar analiz yapın. Perdelerdeki yatay donatı Ø12 ye düşüyor. Temelde ilave sorunu kalmıyor. Temel ana donatıları azaltılabilir optimizasyon yapabilirsiniz.

Asansör kuyusu çizimi ile ilgili bilgi bu linkte mevcut
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

2.Çözüm önerisi olarak kot verdiğiniz perdelerin altına asansör kuyusu için küçük bir radye çizip kotları ayarlanabilir. Asansör kuyusu temeli bu şekilde de oluşturulabilir.

Geri