Kubbeli Cami Projesi

fatihh.aksy

Yeni Üye
Merhabalar kolay gelsin. Cami projesi çizmeyi öğrenmeye çalışıyorum. basit bir modelleme yapmak istedim. Fakat kubbenin bastığı dairesel kiriş ile eğik kirişler arasına eğik döşeme atamadım. Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• cami çalışma.ide8demo
    268.3 KB · Görüntüleme: 397
Merhaba;
Öncelikle eğimli kirişlerinizi de +100 kotunda çizip arada kalan üçgen döşemeleri +100 kotunda oluşturun. Sonrasında her bir köşe için üçgen döşemelerle birlikte kirişleri de seçerek Değiştir Menüsündeki Eğimli Objeler komutunu kullanarak seçtiğiniz elemanlara eğim verebilirsiniz.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• cami v10 demo.cde
    371.4 KB · Görüntüleme: 389
  • CAMİ DÖŞEME.JPG
    CAMİ DÖŞEME.JPG
    170.3 KB · Görüntüleme: 2,742
peki çizim mantığı olarak doğru şekilde bir modelleme yapmışmıyım? yani kubbe dairesel kirişe dairesel kirişler de eğik kirişler yardımıyla kolonlara basacak şekilde ayarlamam doğru mu? Bir de dairesel ve eğik kirişlere ne kadar bir yük tanımlaması yapmamız gerekiyor? şimdiden teşekkürler :)

Merhaba;

Tanımlama şekliniz tamamen mimari tasarımla alakalı, mimari bu şekildeyse statik tasarımda doğrudur denebilir. Kubbe ve döşemeler yükünü kirişlere otomatik olarak aktaracak zaten, ilave yük tanımlamanıza gerek yok.

Yıllar geçmiş ancak benim şimdi bunun yanıtına ihtiyacım var.Benim de cami projem var ancak soruyu soran arkadaş gibi derdim var. Eğimli döşeme oluşturamıyorum.Dediğiniz gibi objelere eğim ver yaptım ama döşemeyi saçma sapan sunuyor ve hatalı eğim döşemesi hatası alıyorum.Yardımcı olur musunuz?Projeyi atabilirim dilerseniz.Hoş 2 yıl olmuş bu forumun geçmişi ama olsun 2021'liler haydi lütfen..

Geri