DD2 Nervürlü Döşeme

muhammet061

Yeni Üye
İyi akşamlar,
Bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak tam olarak anlayamadığım bir kaç husus var yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Örneğin Trabzon İlinde 3 katlı toplam kat yükseliği 9 m olan perdesiz ve nervür döşemeli bir yapı yapmak istiyorum.
Eski deprem yönetmeliğinde ki gibi deprem sınıfı artık seçemiyoruz. seçmemiz gereken deprem sınıfı DD2(Standart tasarım deprem yer hareketi) mi olmalı? Eğer öyleyse süneklik düzeyi olarak sadece karma sistem seçebiliyoruz burda da seçenek olarak A23 VE A24 (Deprem etkilerinin betonarme perdeler ile karşılandığı sistem) çıkıyor ama benim taşıyıcı sistemimde betonarme perde olsun istemiyorum.
Bu durumda Deprem sınıfı DD3 mü seçmem gerekecek? Eğer öyleyse Trabzon ilinin DD3 sınıfında olduğunu nereden anlayabileceğim?

Kafam biraz karıştı yardımcı olabilirseniz sevinirim.Tekrar iyi akşamlar.

Dd1,dd2,dd3 bir nevi deprem büyüklüğü. Dd2 tasarım depremi. Yönetmelik sayfa 18 tablo 3.4 de anlatıyor. Perde ekleyip eklememek tercih yapıya bakmak lazım. Yönetmeliğe göre a23 yada a24 ü seçmeniz gerekiyor ama perde olmayacağından mdev şartı sağlanmaz bundan dolayı R ve D yi a31 deki değerleri girmeniz gerekiyor. Dd2 den ziyade bys falan önemli.

Cevabınız için teşekkür ederim.DD2 seçince sadece A23 ve A24 taşıyıcı sistemi seçme seçenekleri geliyor.

Geri