rcp52

Üye
Deprem yönetmeliği 4.3.4.3 maddesinde " Dolgulu (asmolen) veya dolgusuz tek doğrultulu dişli döşemeli betonarme " çerçevelerden oluşan sistemlerden bahsetmekte olup DTS1 DTS 2 sınırını aşamayan projeci arkadaşlar çift yönlü dişli döşeme yaparak yüksek sünek kısmından bina yüksekliğini ve perdesiz yapma olanağını yapmaktadırlar

tek yönlü dişli döşemelerden mi bahsedilmekte çift yönlü döşemeler bu kriterler içinde mi _?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Merhaba,

Çift yönlü dişli döşemelerde bu kriterler geçerli değildir. Kirişli plak gibi değerlendirilmektedir.

Merhaba Emrah bey.

Çift yönlü dişli döşemeleri plak gibi değerlendirmemiz gerektiğini neye dayandırıyorsunuz?

TS500 de madde 11.5, Bölüm 11.3 de verilen genel ilkelere uygun olarak, iki doğrultuda çalışan dişli döşemeler de düzenlenebilir. diyor.

teşekkürler

Merhaba,

TS500 döşemenin betonarme tasarım kurallarını tanımlıyor. TBDY 2018 'de ise kirişsiz plak ve tek yönlü nervürlü döşemeler için özel hükümler getirilerek tasarımda kısıtlama ve önlemler getirilmiştir. Çift yönlü nervürlü döşemeler içinse bir tanım yapılmamıştır. Bu nedenle kirişli plaktan farklı değildir. Şahsen açıklığa bağlı olarak kiriş yüksekliğini kısıtlayan bir kural getirilererek çerçeve davranışın oluşma ihtimali yükseltilebilirdi. Çift yönlü nervürlü döşemelerde 35 cm kiriş yüksekliği düşünüldüğünde 7-8 m açıklıkta kirişli plak kadar çerçeve davranışı göstermeyeceğini düşünüyorum. Ama sonuç olarak yönetmelikte böyle bir tanım yok.

Arkadaşlar bu konu hakkında net bir bilgi yok sanırım. Nervürler çift yönlü olsa bile kirişler yine yatık olacak. Sonuçta bu durum çerçeve davranışında ve rijitlikte etkili olacak.
Her ne kadar yönetmelikte belirtilmemiş olsa bile çift yönlü nervürlü döşemeli sistemlerinde tek yönlü sistemler gibi değerlendirimesi kanaatindeyim. 0.75 oranı yüksek bi değer o ayrı ....
Yönetmelikte yapılacak revizyonlarda bu kısımda değişiklik olacağını zannediyorumm.

Arkadaşlar bu konu hakkında net bir bilgi yok sanırım. Nervürler çift yönlü olsa bile kirişler yine yatık olacak. Sonuçta bu durum çerçeve davranışında ve rijitlikte etkili olacak.
Her ne kadar yönetmelikte belirtilmemiş olsa bile çift yönlü nervürlü döşemeli sistemlerinde tek yönlü sistemler gibi değerlendirimesi kanaatindeyim. 0.75 oranı yüksek bi değer o ayrı ....
Yönetmelikte yapılacak revizyonlarda bu kısımda değişiklik olacağını zannediyorumm.
Ben de sizinle aynı fikirdeyim. Bu şekilde olan sistemlerde de kolon kiriş bölgelerinin yeterince sünek davranmayacağını düşünüyorum. Ben bu uygulamayı henüz hiç denemedim. Denemeyi de düşünmüyorum. Yaptığım binaları az perdeyle çözme çabası içine hiç girmedim. Ya asmolen sistemden vazgeçirdim yada çok perdeli sistemler tasarladım. Şunu diyen arkadaşlarda çok oldu eskiden yapmıyorduk da şimdi neden bu kadar perde koyuyoruz. Eskiden de asmolen ve kaset döşemelerde perdelerin çok olması öneriliyordu, hatta 9-10 kattan fazla ve yüksek ivmeli bölgelerde asmolen binaların tercih edilmemesi gerektiği de. Tek katlı, iki katlı binalar için bir şey demek istemiyorum. Benim dileğim bunun yönetmelikte biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğidir. Yoksa çok fazla ikilem yaşanacak bu konuda. Yani biz bir sistem tasarlıyoruz, buna karşılık bu perdeleri koymadan yapanlarda var sen neden böyle yapıyorsun soruları :) bitmeyecek...
Forumdaki değerli arkadaşların da bu konudaki tecrübe ve fikirlerini bilmek isteriz. Saygılarımla...

Konuyu Prof Dr. Zekai Celep Hocam ile konuştum.

Aşağıdaki mesajı gönderdi aynen yayınlıyorum.

Ismail Bey

Sizin de bildiginiz gibi asmolen dosemelerin yurdumuzdaki uygulamasi ince plak kalinligi ve dislerin duzgun olmamasi sebebiyle uygun degil bulunmaktadir. Bu dosemelerin bir dogrultuda yuk aktarmasi ve ozellikle perdelere yuk aktarmasinda da olumsuzluklar da mevcut. Bu sebepten yonetmelikte sinirlandirildigini bilmekteyiz. Simdi bazi uygulamalarda ayni olumsuzluklar tekrar edilerek iki dogrultuda asmolen (disli doseme) uygulamasi yapilmaktadir. Bana bu olumsuzlugun onlenmesi daha onemli gibi geliyor.

Size ailenizle saglik ve saadet diliyorum. Hayirli Ramazanlar...

Zekai Celep

İsmail Bey,
ben mesajı okudum ama yorumlayamadım.
iki yönlü asmolen (dişli) döşeme de tek yönlü dişli döşeme gibi mi algılansın demek istiyor.

saridurmus":23jj368f' Alıntı:
İsmail Bey,
ben mesajı okudum ama yorumlayamadım.
iki yönlü asmolen (dişli) döşeme de tek yönlü dişli döşeme gibi mi algılansın demek istiyor.

Şöyle diyor Zekai Hoca
Simdi bazi uygulamalarda ayni olumsuzluklar tekrar edilerek iki dogrultuda asmolen (disli doseme) uygulamasi yapilmaktadir. Bana bu olumsuzlugun onlenmesi daha onemli gibi geliyor.

Hoca çift yönlü asmolen (Kaset) döşemelerde uygulamada bazı olumsuzluklar olduğunu ve bu olumsuzluğun önlenmesinin önemli olduğunu söylüyor olabilir.

Zekai Hoca kaset döşeme yapılırken Ts500 de bulunan şartlarının yerine getirilmesini gerektiğini bu yüzden dişler arası mesafenin 70 cm altında olması gerektiğini söylüyor.Ayrıca kaset döşemelerin tekrar kullanılabilen kalıplarda yapılması gerektiğini ve dolgu blok kullanılmamasını gerektiğini söylüyor.

Ekli dosyalar

• 93419239-AD01-42EE-BC8C-4B49C41F1AC1.jpeg
    93419239-AD01-42EE-BC8C-4B49C41F1AC1.jpeg
    443.7 KB · Görüntüleme: 4,648
MERHABA HERKESE KOLAY GELSİN;
PROGRAMDA DÖŞEME MENÜSÜNDEN KASET DÖŞEME TANIMLAMAM İLE NORMAL TALİ KİRİŞ OLARAK TANIMLAMAM ARASINDA;
DONATI FARKI VE DÖŞEMELERDE SEHİM HATASI ÇIKMASI NORMAL Mİ? YADA MODELLEMEDE YANLIŞ MI YAPIYORUM BİRDE 70 CM İ GEÇEN DİŞ ARALIKLARINDA NERVÜRLÜ DÖŞEME ŞARTI DEĞİLDE NORMAL KİRİŞ ŞARTLARINI SAĞLATMAMIZ GEREKTİĞİ İÇİN DONATI KOŞULLARI DEĞİŞMEYECEK Mİ?

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.ide10
    1.4 MB · Görüntüleme: 133
iki sistem analiz sonuçları açısından aynı sonuçları verir.

Fakat sağdaki sistemde plak kısmı eğilme açısından konstruktif donatılır. Burada çıkan fark sehim açısından çıkmış.

2018 yönetmeliği kapsamında kaset döşeme tasarlarken ayrı ayrı sistem olarak girin. Ve mutlaka yarı rijid diyafram modellemesi ile çozum yapın. Bu şekilde yapılan hesap her iki sistemde döşemeler hariç uygundur ve aynı sonucu verir.

Ancak 2018 yönetmeliği döşemeler için de bir çok kontrol getirmiştir. Bu kontrollerin ideCAD ile sağlıklı yapılabilmesi için soldaki sistem (ayrı ayrı kirişler ve araya döşemeler) şeklinde ayrı ayrı tanımanması gerekir ve ayrıca TS500 kaset döşeme kurallarına uygunluğuna bakılması lazım. Soldaki sistemde kaset kirişlerine kirişler için geçerli olan minumum boyut kontrolleri ve donatı kontrolleri yapılır.

Aşağıdaki görselde sizin soldaki sistemin döşeme parcacıklarında oluşan düzlem içi gerilmelerin F11 ve F22 bileşenleri gozukmektedir. Yönetmelik Bolum 7.11 de yazdığı kuralların uygulanmasını talep etmektedir. Bu kontroller yapılmalı ve sağlandığı gösterilmelidir.

Ekli dosyalar

• kaset doseme tanimlama.png
    kaset doseme tanimlama.png
    261.8 KB · Görüntüleme: 4,414
  • F11 F22 Doseme duzlem ici gerilmeleri.png
    F11 F22 Doseme duzlem ici gerilmeleri.png
    321.8 KB · Görüntüleme: 4,412
Merhaba ismail Bey;
Cevabınız için teşekkür ederim. O zaman şöyle bir soru ile karşı karşıya kalıyorum;
1)döşeme menüsü altındaki kasete dönüştür seçeneğini diş aralığı 70 cm den küçük dişli döşemeler için kullanabilirim diş aralığı 70 i geçen kaset döşemeler için normal soldaki gibi ayrı girilmesi gerekir.
2)Yoksa hepsi için mi ayrı ayrı tanımlamam gerekir?
bu noktada açıklık getirirseniz sevinirim.
Teşekkürler.İyi çalışmalar........

TS500 deki diş aralıkları şartını sağlıyor ise, her iki şekilde de yapabilirsiniz. Ancak sağdaki sistemde döşeme tek parca girildiği için düzlem içi gerileme kontrolunde , çekme gerilmesinden ötürü olumsuzluk yaşarsanız dontıyı bölgesel olarak atmak hususunda zorlanırsınız. Benim burada vurguladığım konu Deprem Yönetmeliği 7.11 şartları açısından. Şimdi önümüzdeki günlerde yayınlamayı planladığımız v10.19 itibariyle döşemelerden perdelere aktarılan kuvvetlerin kontrolu de gelecek. Ozellikle bazı durumlarda bu şartı sağlamak için ek donatı atmak gerekebiliyor.

Deprem Yönetmeliği 7.11 şartları açısından soldaki ayrı kiriş olarak tanımlamak ve bu şartı sağlatmak daha sağlıklı gibi görünüyor. Evet diğer programlarda o konu ile ilgili çok sıkıntı çıkıyordu dediğiniz gibi ek donatı ile çözmek zorunda kalıyoruz.

Öyle yapmak gerektiğini anlıyorum ben yanlış anladıysam düzeltin ama program açısından o şekilde modellemenin daha doğru olduğunu anlıyorum.

Birde İsmail bey tali kirişleri kısa olanı bütün atıp diğerlerini bölmek gerekir mi? aşağıdaki resimde soldaki parçalara ayrılmış kiriş şeklinde sağdaki bütün kiriş olarak modellenmiş hali

Ekli dosyalar

• ismail bey.JPG
    ismail bey.JPG
    154.1 KB · Görüntüleme: 4,366
Öyle yapmak gerektiğini anlıyorum ben yanlış anladıysam düzeltin ama program açısından o şekilde modellemenin daha doğru olduğunu anlıyorum.
iki sistem açısından ana kirişler kolonlar ve bir butun yapı açısından bir fark yoktur. Döşemeler ve kaset kirişleri açısından konstruktif ve donatı koşulları farklıdır. Ayrıca Yönetmelik 7.11 şartları açısından da bir fark yoktur. Ancak sizin sistemlerinizde sağdaki sistem şeklinde girerseniz döşemeye düzlem içi gerilmeleri açısından lokal donatı atma işiniz çok zorlaşır.

Birde İsmail bey tali kirişleri kısa olanı bütün atıp diğerlerini bölmek gerekir mi? aşağıdaki resimde soldaki parçalara ayrılmış kiriş şeklinde sağdaki bütün kiriş olarak modellenmiş hali
Kirişleri bölmeden her iki yönde de bütün olarak girin. Fakat pilyesiz ust alt donatı şeklinde donatın.

Ekli dosyalar

• Kirisleri bolmeden girin.png
    Kirisleri bolmeden girin.png
    112.2 KB · Görüntüleme: 4,339
Cevaplarınız için teşekkür ederim...Konsol nervürler de alt donatı atmıyor program bununla ilgili bir çalışma olacak mı?

Geri