Geoteknik rapor için yükleme eğikliği katsayıları

merhabalar,hansen taşıma gücü formülünde B' etkin temel genişliği olarak geçiyor ve ic iq iy değerleri yükleme eğikliği sayıları olarak geçiyor.yatay ve düşey yüklerin bileşkesi sonucu temele gelen yükler eğik gelebiliyor ve taşıma gücü hesabını etkiliyor.örnek çözüm ve formüller ekte burada örnek çözümde fx fy ve fz ayrıca yatay akslardaki momentler olarak mx ve my değerleri mevcut.fz değeri için düşey yük yazılmış.bununla ilgili bilgisi olan var mı acaba.

Ekli dosyalar

• ic iy  ve iq hesabı için.png
    ic iy ve iq hesabı için.png
    14.6 KB · Görüntüleme: 6,576
  • tbdy çözümlü HEASAPLARI.pdf
    878.5 KB · Görüntüleme: 360
yükleme eğikliği B açısı hesabı bile yapılıyor idecadde nerden alınacak bu değer güncelleme gelene kadar geoteknik rapor hazırlayamıyoruz.
ekteki hesapta çözüm var ama orda da 1y kombinasyonuyla hesap yapıldığında açı daha büyük çıkıyor hata var sanki.

Ekli dosyalar

• GEOTEKNİK İÇİN STA4CAD GÜNCELLEME.pdf
    155.3 KB · Görüntüleme: 330
Merhaba,
Bildiğim kadarı ile aktarmaya çalışayım. Örnekte verdiğiniz Fz düşey eksenel kuvvet, Hansen tarafından verilen formülde yük eğim faktörleri kısmında gerekli olmaktadır.
Temel efektif alanı hesabında B' ve L' değerlerinin bulunabilmesi için eksantiristelerin bilinmesi gerekiyor.
L'=L-2ex
B'=B-2-ey
efektif alan A'=B'*L'
ex = Mx/V ve ey=My/V ile hesaplanmaktadır. (Fz=V) Kısaca eksantiriste hesabı için gerekli olan düşey hesap kuvveti.

Yazdıklarınızı yanlış anlamadığımı umuyorum.

Merhaba;

Temel seviyesinde eğik yük 2 şekilde tanımlanabilir. birincisi; yatay bir temele düşey ile açı yapacak şekilde gelen yük. ikincisi ise, eğimli bir temele gelen normal yük şeklinde... tbdy'nde verilen taşıma gücü eşitliği Terzaghi eşitliği olup öneri olarak verilmiştir ve hansen, meyerhof vb.literatürde kabul görmüş başka eşitlikler de kullanılabilmektedir. tüm bu bağıntılarda benzer faktörler yer almaktadır. temel tabanı eğim faktörü, yük eğiklik faktörü, derinlik faktörü vb... burada kastedilen yük eğiklik faktörü eğimli gelen yük yani eğimli kolonlar için verilmiştir. Projelerimizin büyük çoğunluğunda temele basan kolonlar düşeyden 0 derece açı yapacak şekilde dik gelmektedir. dolayısı ile eğik kolon olmaması durumunda bu katsayılar 1 olarak alınmalıdır. ki taşıma gücü eşitliğindeki bir katsayının statik analiz yapan bir programda verilmesinin gerekliliğini tartışmak gerekir. zira kanımca statik programın çıktısı olarak istenmesi gerekenler; geoteknik rapor formatında istenilen tahkiklerin yapılabilmesi için gereken parametreler olmaldır. bunlar da 1,4G+1,6Q ve depremli durum kombinasyonları için temel gerilmeleri, Vtx, Vty vb. kuvvetlerdir. Paylaştığınız örenk raporda beta 5.55 derece gözükmekte, ya sistemde eğik kolonlar var yada program bu değeri bir yanlış anlaşılma neticesinde bu şekilde vermiş diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

2m proje":39asm36h' Alıntı:
Merhaba;

Temel seviyesinde eğik yük 2 şekilde tanımlanabilir. birincisi; yatay bir temele düşey ile açı yapacak şekilde gelen yük. ikincisi ise, eğimli bir temele gelen normal yük şeklinde... tbdy'nde verilen taşıma gücü eşitliği Terzaghi eşitliği olup öneri olarak verilmiştir ve hansen, meyerhof vb.literatürde kabul görmüş başka eşitlikler de kullanılabilmektedir. tüm bu bağıntılarda benzer faktörler yer almaktadır. temel tabanı eğim faktörü, yük eğiklik faktörü, derinlik faktörü vb... burada kastedilen yük eğiklik faktörü eğimli gelen yük yani eğimli kolonlar için verilmiştir. Projelerimizin büyük çoğunluğunda temele basan kolonlar düşeyden 0 derece açı yapacak şekilde dik gelmektedir. dolayısı ile eğik kolon olmaması durumunda bu katsayılar 1 olarak alınmalıdır. ki taşıma gücü eşitliğindeki bir katsayının statik analiz yapan bir programda verilmesinin gerekliliğini tartışmak gerekir. zira kanımca statik programın çıktısı olarak istenmesi gerekenler; geoteknik rapor formatında istenilen tahkiklerin yapılabilmesi için gereken parametreler olmaldır. bunlar da 1,4G+1,6Q ve depremli durum kombinasyonları için temel gerilmeleri, Vtx, Vty vb. kuvvetlerdir. Paylaştığınız örenk raporda beta 5.55 derece gözükmekte, ya sistemde eğik kolonlar var yada program bu değeri bir yanlış anlaşılma neticesinde bu şekilde vermiş diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Süper açıklamışsınız. Zemin taşıma gücünün hesaplanması ve sorumluluğu zemin & geoteknik etüd raporunu hazırlayan kişinin sorumluluğundadır. Bence, taşıma gücü hesabının TBDY 2018'de açıkça belirtilmesi sanki bu işin sorumluluğunun da statik proje müellifindeymiş gibi düşünülmesine yol açıyor. Eski deprem yönetmeliğinde bu hesap açıkça belirtilmemişti, şimdi zemin etüd raporu hazırlayan kişileri bağlayıcı bir madde getirilmiş o kadar.

Sonuç olarak ideCAD'in böyle bir hesap yapma zorunluluğu olmadığını düşünüyorum.

2m proje":8k2neiz4' Alıntı:
Merhaba;

Saygılarımla.

yükleme eğiklik sayıları kolon eğiminden kaynaklı değildir.düşey ve yatay yük bileşkesi sonucu oluşan açıdır gerekli kombinasyonları ve çözümü örnek kitapta paylaştım idecadle görüştüm raporda basılması için not aldılar.temele basan kolonlar taşıyıcı sistem homojen değil tıpkı kütle ve rijitlik merkezinin çakışmaması gibi temel basınç gerilmelerinin her noktada farklı olması gibi.idecad kullanıcısıyım ve istediğim beta açısını hesaplaması değil fx fy ve fz yi vermesi.verilen örnek sta paylaşımında geoteknik rapor için parametreler kısmında basmaktadır.Hata değil kendileriyle görüştüm.Bİr de hansen taşıma gücü tbdy de öneri mi zorunluluk mu öneri olarak göremedim elran görüntüsünü paylaşayım.

Ekli dosyalar

• 7ED33081-D13A-4DA5-B39C-7B9C7F16720B.jpeg
    7ED33081-D13A-4DA5-B39C-7B9C7F16720B.jpeg
    31.4 KB · Görüntüleme: 6,173
exen":26dapo0n' Alıntı:
Merhaba,
Bildiğim kadarı ile aktarmaya çalışayım. Örnekte verdiğiniz Fz düşey eksenel kuvvet, Hansen tarafından verilen formülde yük eğim faktörleri kısmında gerekli olmaktadır.
Temel efektif alanı hesabında B' ve L' değerlerinin bulunabilmesi için eksantiristelerin bilinmesi gerekiyor.
L'=L-2ex
B'=B-2-ey
efektif alan A'=B'*L'
ex = Mx/V ve ey=My/V ile hesaplanmaktadır. (Fz=V) Kısaca eksantiriste hesabı için gerekli olan düşey hesap kuvveti.

Yazdıklarınızı yanlış anlamadığımı umuyorum.
teşekkür ederim

2m proje' Alıntı:
Merhaba;

Saygılarımla.[/

TBDY 2018 kesinlikle bu formülü yani hansen taşıma gücü formülü ki daha kapsamlı daha çok parametreyi barındırıyor kullanmayı zorunlu kılıyor terzagi vb diğer hesapları geoteknik rapora ekleseniz bile alacağınız değer hansen olmalı.kolon eğiklği vb durum söz konusu mu diye araştırayım dedim alakası yok maalesef ekteki sayfa 2 den bakabilirsiniz.Etkili alan etkili temel uzun kenarı ve kısa kenarına göre taşıma gücü hesaplanmalı.fx fy fz yükleri mx my yatay momentleri statik program raporda basmalı.Daha iyi anlaşılması için kaynak paylaşıyorum.mevzu burada doğruyu yapmak mesleğinin gereğini yapmak.iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• F7E7DA92-DC67-4CEA-9087-8486A5CA614C.jpeg
    F7E7DA92-DC67-4CEA-9087-8486A5CA614C.jpeg
    252.9 KB · Görüntüleme: 6,162
  • 48BEFAAD-2D29-47C2-9813-8134258F3BF7.jpeg
    48BEFAAD-2D29-47C2-9813-8134258F3BF7.jpeg
    230.2 KB · Görüntüleme: 6,159
  • 0EC5CC28-4C82-474C-887E-99B33C19B780.jpeg
    0EC5CC28-4C82-474C-887E-99B33C19B780.jpeg
    115.9 KB · Görüntüleme: 6,159
  • 53E6E4F2-86EC-4DF1-8345-36BD50F29E05.jpeg
    53E6E4F2-86EC-4DF1-8345-36BD50F29E05.jpeg
    131.7 KB · Görüntüleme: 6,160
çağrı oruç":20hq49o8' Alıntı:
fx fy fz yükleri mx my yatay momentleri statik program raporda basmalı.Daha iyi anlaşılması için kaynak paylaşıyorum.mevzu burada doğruyu yapmak mesleğinin gereğini yapmak.iyi çalışmalar

Merhaba Çağrı Bey,

Ben ve 2m proje de aslında aynı şeyi söylüyoruz. Bu hesap için gerekli üst yapıdan gelecek yükler zemin ve geoteknik raporu hazırlayacak kişiye verilir. Aşağıdaki görselde kırmızı kutu içine aldığım açıklamada temelin tabakalaşması gibi statik proje müellifinin araştırma konusu olmayan alanlar var. İşte bu nedenle paylaştığınız diğer yazılımın yaptığı gibi qk taşıma gücünün hesaplamasını yapmamalıyız.

Sonuç olarak aynı şeyi söylediğimizi anlıyorum. İyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

• qk-hesap.png
    qk-hesap.png
    152.8 KB · Görüntüleme: 6,144
MaFiAMaX":1v3pj3vh' Alıntı:
çağrı oruç":1v3pj3vh' Alıntı:
fx fy fz yükleri mx my yatay momentleri statik program raporda basmalı.Daha iyi anlaşılması için kaynak paylaşıyorum.mevzu burada doğruyu yapmak mesleğinin gereğini yapmak.iyi çalışmalar

Merhaba Çağrı Bey,

Ben ve 2m proje de aslında aynı şeyi söylüyoruz. Bu hesap için gerekli üst yapıdan gelecek yükler zemin ve geoteknik raporu hazırlayacak kişiye verilir. Aşağıdaki görselde kırmızı kutu içine aldığım açıklamada temelin tabakalaşması gibi statik proje müellifinin araştırma konusu olmayan alanlar var. İşte bu nedenle paylaştığınız diğer yazılımın yaptığı gibi qk taşıma gücünün hesaplamasını yapmamalıyız.

Sonuç olarak aynı şeyi söylediğimizi anlıyorum. İyi günler dilerim.

Merhaba,bizim tartıştığımız gc gq bc bq temel ve zemin eğim sayıları değil ic iq ve iy yükleme eğiklik sayılarıdır.bunlarında hesabı tbdy de yok. kabul görmüş bilimsel çalışmalar alınmalı demiş denk(16.8a başlığı altında) mesele bunları nasıl hesaplayacağımız.ben maerhoff u alıyorum kimisi hanseni alabilir ama terzagi de bu yaklaşım yok zaten .hansen ve mayerhoff terzagiye ekleme yapmış ve tbdy de bunu almış. iyi çalışmalar

ayrıca tabakalanma varsa veri raporundan alınır.gerekli hesaplar ona göre yapılır.prof.dr mehmet orhanın kitabını temin ederseniz çözümlü örnekleri var ve df>B olduğu zaman bu taşıma gücü formülü kullanılmıyor(yüzeysel temel tanımı dışına çıkıyor).tbdy de bunu belirtmiş temel etkili derinliğinde (yaklaşık kısa kenar x1.5-2) yatayda tabakalanma varsa göz önüne alınır demiş.bu da bilimsel çalışmalardan alınabilir mevcut.iyi çalışmalar.

Geri