IMO ve üniversite benden tam rijit çözmemi istemektedir.

mhmt_ali

Etkin Üye
Aşağıda yapmış olduğum projede geometrik kontrolde kaset döşeme tipik kiriş tanımlama hatası veriyor. Bunun çözümü hakkında yardımcı olabilirmisiniz birde bu projeyi yarı rijit olarak çözdüm fakat imo ve üniversite benden tam rijit çözmemi istemektedir. Acaba gerçekten bu projeyi tam rijit olarak mı çözmem lazım bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Kaset döşeme tipik kiriş tanımlama hatası hakkında

Merhaba
mhmt_ali":11o93v8k' Alıntı:
imo ve üniversite benden tam rijit çözmemi istemektedir.
Proje kaset olabilmesi için boşlukların kare veya kareye yakın olması lazım. Bu mantıkla nervürleri kasete dönüştürün öyle çözüm yapın.
Üstteki dediklerimi yaptıktan sonra yarı rijit çözüm daha doğru. İlla rijit çözüm istiyorlarsa yarı rijit çözün donatıları sabitleyin rijit çözümde bir problem var mı karşılaştırın. Sabitlediğinizden rijit çözüm çıktısı alabilirsiniz.
Böyle kalacaksa nervürlerin ortasındaki kirişleri kaldırıp Karma çözüm yapmalısınız. kurtaracağını zannetmiyorum.

Ünver ÖZCAN

Kaset döşemeye yani 70x70 lik kaset döşeme yaptım aralardaki kirişlerin genişliğini 20 cm yaptım ama geometrik kontrolde kaset döşeme tipik kiriş tanımlama hatasını çözemedim. Birde basit yapılarda tam rijit diğer yapılarda yarı rijit çözmek mantıklı kabul ediyorum bunun bir dayanağı varmıdır acaba karşı tarafa sunmak açısından.

2018 Deprem yonetmeligi 4.5.10 maddesinde yari rijit cozum icin ayni zamanda rijit cozumun de birlikte yapilmasini ister.

ideCAD 4.5.10 Maddesini otomatik uygular. Bu madde geregi her iki cozum de yapilarak kolon ve perdelerde cikan sonuclarin zarfi alinirken doseme ve kirislerde sadece yari rijit cozum sonuclari kullanilir.

Siz analiz ayarlari sihirbazinda yari rijit isaretlediginizde rijit diyafram hesabi da otomatik yapilir.

Sizden rijit diyafram cozumu isteyen makam muhtemelen 2018 Deprem yonetmeligini okumamis veya anlamamis olabilir.

Ayrica sisteminizin nervur kaset veya mantar olmasi durumunda yari rijit cozum mutlaka ve mutlaka yapilmalidir.

Ekli dosyalar

• 04AD4ACD-667F-455A-B24E-7E7C7D4AAD6A.jpeg
    04AD4ACD-667F-455A-B24E-7E7C7D4AAD6A.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 17
  • 8FE4F66B-CCF3-4624-8C92-3B75AF99FAA7.jpeg
    8FE4F66B-CCF3-4624-8C92-3B75AF99FAA7.jpeg
    337.3 KB · Görüntüleme: 3,230
Geri