Sürekli Temel Kolon Bağlantısı

Merhabalar
Küçük bir proje üzerinden sorularım olacak cevaplarsanız memnun olurum.
1- S07 Kolonunu ekteki resimde görüldüğü gibi tk16 kirişi ile bağlamak mı daha doğrudur yoksa tk16 kirişini bağlamamak mı daha doğrudur ? . Ben her projede köşe kolonlar hariç en az 3 doğrultuda bağlamaya çalışıyorum ama maalesef temelde saplama kiriş yapan arkadaşlar bile görüyorum.
2- Temel kirişlerimin yüksekliğinin genişliğinden fazla olması bir sorun mudur ? Açıklık fazla olduğu için 65 cm yapmak durumunda kaldım. ( ts500 1/10 kuralı )

3- Merdivenleri yapı ile beraber çözüm yaptığımızda sürekli temele mesnet tanımlayamıyoruz, sabit mesnet olarak tanımladığımızda ise bütün binayı sanki o noktadan sabitlemiş gibi deformasyon görüntüsü oluşuyor. 3 boyuttaki renk skalaları değişiyor, binanın periyotları değişiyor vs. burda yapmamız gereken daha doğru olan nedir onu sormak istedim. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• TK16 Kirişi Var.jpg
    TK16 Kirişi Var.jpg
    129.1 KB · Görüntüleme: 4,415
  • Sabit mesnetli deformasyon renk skalası.jpg
    Sabit mesnetli deformasyon renk skalası.jpg
    317.5 KB · Görüntüleme: 4,414
  • Sabit mesnetsiz deformasyon renk skalası.jpg
    Sabit mesnetsiz deformasyon renk skalası.jpg
    298.2 KB · Görüntüleme: 4,414
  • ide dosyası.cde
    632.3 KB · Görüntüleme: 353
Merhabalar,

Merdivenin en alt katta sürekli temele bağlantısı yapılmamaktadır.(Üst yapı etkileşimli çözümde )

Tespitiniz çok doğru,sizin ifadeniz ile tutuluyor gibi değil tam olarak tutuluyor çünkü o noktada ankastre seçiyorsunuz. Yapınızın diğer elemanları ise yatak katsayısına bağlı olarak hareket etmektedir.
Bu etkiler analiz modelini değiştirdiği için yapının deformasyonunda ve periyotunda değişlik olmasına neden olur.

Çözüm ise ;
Merdivenin alt ucunu sabit olarak mesnetleyip , üst yapı etkileşimli çözüm yapmadan analiz edin.
Bir başka çözüm ise merdivenin alt kolunu girmeden alt yapı üst yapı etkileşimli çözebilirsiniz.

İlerleyen versiyonlarda merdivenlerin sürekli temele bağlantısının yapılması planlarımızın arasındadır.

Geri