Otuz tonluk tank temeli nasil tasarlanir

S.Bozdağ

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba;
30 tonluk yakıt tankı için indirme linki aşağıda olan sürekli temeli çözmem gerekiyor.versiyon 10 da analiz sırasında kapanıyor.
Modellemede yada analiz ayarlarında bir eksiklik varsa düzeltmem konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: 30 TONLUK TANK TEMELİ İÇİN TASARIM???

Merhaba
Aks noktalarına 40-50 cm yüksekliğinde kolon koyun. 30/4=7.5 t yükleri aşağı yönde verin.

Ünver ÖZCAN

unver":3cdw4b84' Alıntı:
Merhaba
Aks noktalarına 40-50 cm yüksekliğinde kolon koyun. 30/4=7.5 t yükleri aşağı yönde verin.

Ünver ÖZCAN

Bu tarz özellikli yapıların temelleri için ilgili şartnamelere göre dizayn yapılması gerekmektedir. İyi niyetinizden ve yardımcı olmak istediğinizden şüphem yok ancak yanlış yönlendirme yapıyorsunuz. 30 tonu 4'e bölerek bu temeli dizayn edemezsiniz.

ünver bey yük tanımlamasını her bir sürekli temele m2 25 ton gelecek şekilde duvar yükü olarak tanımladım. tankın içine konulacak sıvının özgür ağırlığı 1 üzerinde olma ihtimaline karşı 1.5 aldım 30x1,5=45 ton ilave olarak tankın boş ağırlığınıda 5 ton civarında olacağı kabulüyle toplam yükü 50 ton kabul edip her temele 25 tonluk toplam duvar yükü etki ettirdim. ama analiz yaptığımda program kendini kapatıyor.

Sonuç olarak ide statik programında böyle konut dışı bir sistem modellemek uygun mu değil mi onu merak ediyorum

Merhaba,
Düşey taşıyıcısız sürekli temel yapı analizi yapılamaz. Düşey taşıyıcı(kolon veya perde) birlikte sürekli temel tanımlamalısınız. Bu şekilde tanımlama yaparsanız program analizi tamamlayacaktır.

merhaba, bu tip yapılar için temel dizayn ederken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biride zeminde oluşabilecek oturmalardır,farklı oturmalar tankta ciddi hasara sebebiyet verebilir,temel dizayn yaparken yükü 4 tane kolona bölerek tasarım yapmayınız, burda dikkat etmeniz gereken tankın zeminde oluşturacağı gerilmeye göre hesap yapmanız genelde bu gerilmeleri çeşitli testlere tabi tutulup bulunabilir. Kolay gelsin...

Geri