İstinat duvari güncellemesi yapildi mi

Merhaba.
İstinat duvarı analizi yaptığımda örnek olarak H=6 m alıyorum.
Raporda statik aktif yanal zemin basınç kuvveti değeri (Pas) için moment kolu olarak 1.42 m olarak sonuç alıyorum.
Oysa ki H/3 = 2 'dir.

Saygılar...

Merhaba,

Yazdığınız 2 metre moment kolu değeri, kohezyonsuz zeminler içindir. İstinat duvarı bilgilerinde kohezyon değerini sıfır verirmeniz halinde moment kolunu 2 metre görebilirsiniz.

Kohezyonlu zeminlerde ise önce istinat duvarının üst noktasından itibaren gerilmenin sıfır olduğu noktayı bulmanız gerekir. (Zo)

Zo = (2*c / gama) * (tan45+fi/2)

İstinat duvarı bilgileri:

c=0.9
gama=1.80
fi=30
H=6
Buna göre Zo= (2*0.9/1.8)*(tan60) = 1.732 olur.

Gerilmenin sıfır noktasının istinat alt ucundan mesafesi= H-Zo = 6- 1.732 = 4.267 m olur.

Moment kolu = 4.267/3= 1.422 olur. (program ile aynıdır)

Kaynak: Mustafa Düzgün- İstinat Duvarları Statik ve Dinamik Analiz kitabı

Ekli dosyalar

• IMG_0527.JPG
    IMG_0527.JPG
    118.8 KB · Görüntüleme: 8,522
  • 1.PNG
    1.PNG
    23 KB · Görüntüleme: 8,520
  • 2.PNG
    2.PNG
    34.2 KB · Görüntüleme: 8,521
  • IMG_0526.JPG
    IMG_0526.JPG
    128.8 KB · Görüntüleme: 8,518
Merhaba
İdeCAD10.14 versiyonunda TBDY2018 göre istinat duvarı çözemezsiniz.
İdeCAD10.15 versiyonunda güncelleme geliyor.

Ünver ÖZCAN

Merhaba 10.15 için güncelleme tarihi belli midir acaba? Otopark yönetmeliğinden dolayı ruhsat alması gereken işler var istinat duvarlı.

Caner Kıvcı":2swwcy9d' Alıntı:
Merhaba 10.15 için güncelleme tarihi belli midir acaba? Otopark yönetmeliğinden dolayı ruhsat alması gereken işler var istinat duvarlı.

Evet ben de bu güncellemeyi bekliyorum istinat duvarı için. İdareler başka türlü proje kabul etmiyor. Başka yazılım kullananlardan yardım almak durumunda kalıyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz. Saygılar.

Merhabalar;
istinat duvarının aktif ve pasif taraftaki geri dolgu yükünü iki farkı değer giremez miyim ?
mesela aktif taraftaki dolgu yükünü 1,8t/m³ pasif taraftaki 0,6 t/m³ yapmak istiyorum acaba bu mümkün mü?

Merhaba,
İstinat duvarında imalat işlemi yapıldıktan sonra aktif ve pasif dolgu için aynı tip zemin ile dolgu yapılması öngörülmektedir. Bundan dolayı iki farklı zemin bilgisi giremezsiniz. Ayrıca 0.6 t/m3 değeri zeminler için oldukça düşük bir birim hacim ağırlık değeri, doğruluğundan emin olmanızı öneririm.
İyi çalışmalar.

Geri