Yari rijit analiz yarida kesiliyor

Re: YARI RİJİT ANALİZ SORUNU

Merhaba
Önerilerim
--S21 kolonuna ucundaki konsol döşemeleri yukarıdan aşağıya silerseniz analiz yapıyor,
--KÖŞE KOLONLARDA 5 KAT BOYUNCA ÇERÇEVE OLUŞMAMIŞ, KÖŞE KOLONLARLA BİRLİKTE BİNANIN DIŞ AKSLARINDA ÇERÇEVE OLUŞTURUN.
Not:Eskişehir'de yaklaşık 34 sene önce köşe kolonları aynı olan bir bina, alt katta kolon ezilmesinden dolayı bir köşesi yıkıldı.

Ünver ÖZCAN

unver:34jkmebk' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim
--S21 kolonuna ucundaki konsol döşemeleri yukarıdan aşağıya silerseniz analiz yapıyor,
--KÖŞE KOLONLARDA 5 KAT BOYUNCA ÇERÇEVE OLUŞMAMIŞ, KÖŞE KOLONLARLA BİRLİKTE BİNANIN DIŞ AKSLARINDA ÇERÇEVE OLUŞTURUN.
Not:Eskişehir'de yaklaşık 34 sene önce köşe kolonları aynı olan bir bina, alt katta kolon ezilmesinden dolayı bir köşesi yıkıldı.

Ünver ÖZCAN

Tavsiyenizi dikkate aldım. Odalardan kiriş geçmesine rağmen çerçeve sistemi oluşturdum.
İlginiz için teşekkür ettim.

Peki balkonlar kapalı konsol yapmanın bir avantajı var mıdır ? Konsol kirişlere döşeme kenarı ile kiriş oluşturma yoluyla konsol kirişlere binen beton yükünü hafifletmek açısından doğru değil midir?

Merhaba
sonsamuray":1udtmrbk' Alıntı:
Peki balkonlar kapalı konsol yapmanın bir avantajı var mıdır ? Konsol kirişlere döşeme kenarı ile kiriş oluşturma yoluyla konsol kirişlere binen beton yükünü hafifletmek açısından doğru değil midir?
Benim görüşüm:
Binanın dış aksları (kolon-kiriş ile çerçeve oluşturulmalı) dışına kapalı (duvar taşıyan) kiriş/plak konsol çıkması yapılmaması lazım.

Ünver ÖZCAN

Böyle proje çizen mühendisleri meslekten men etmek lazım.Bu kadar müteahhit çıkarını düşünmeyin!

Geri