Karot sonuç degerlendirme

statikçim

Etkin Üye
Merhabalar
İdecad ile alakalı değil ama yardımcı olacak birileri çıkar inşallah

(Açıklama:bina 2007 deprem yönetmeliğine göre tasaranmış ve 2018 ekim ayında ruhsatı alınıp yine 2018 ekimde inşaatına başlanmış. ama beton dökümü sırasında alınan numular normalden biraz düşük çıkınca 28 gün beklenip binanın ilgili kısımlarından karot alınmış ekteki değerler elde edilmiştir.)

Konu: Binadan karot alınınca çıkan değerler yeni yönetmeliğe göre nasıl yorumlanır.
yeni yapılmış bir yapıda karot alınmış ve çıkan değerler aşağıdaki ekteki gibidir.
Burada ortalama mı dikkate alınmalı yoksa çıkan en küçük değer sınırın altında ise olumsuz yorum mu yapılmalı?
Statik tasarımdaki raporda değer 29 mPA. yani buradaki değerlerden 1 tanesi 29 un altın ama ortalama 30.43 mPa

kısaca karot sonuçlarında ortalama mı en küçük değer mi dikkate alınıp değerlendirme yapılmalı?

yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• karot sonuçları.png
    karot sonuçları.png
    86.9 KB · Görüntüleme: 8,575
Re: KAROT SUNUÇ DEĞERLENDİRME

statikçim":1vu5sw52' Alıntı:
Merhabalar
İdecad ile alakalı değil ama yardımcı olacak birileri çıkar inşallah

(Açıklama:bina 2007 deprem yönetmeliğine göre tasaranmış ve 2018 ekim ayında ruhsatı alınıp yine 2018 ekimde inşaatına başlanmış. ama beton dökümü sırasında alınan numular normalden biraz düşük çıkınca 28 gün beklenip binanın ilgili kısımlarından karot alınmış ekteki değerler elde edilmiştir.)

Konu: Binadan karot alınınca çıkan değerler yeni yönetmeliğe göre nasıl yorumlanır.
yeni yapılmış bir yapıda karot alınmış ve çıkan değerler aşağıdaki ekteki gibidir.
Burada ortalama mı dikkate alınmalı yoksa çıkan en küçük değer sınırın altında ise olumsuz yorum mu yapılmalı?
Statik tasarımdaki raporda değer 29 mPA. yani buradaki değerlerden 1 tanesi 29 un altın ama ortalama 30.43 mPa

kısaca karot sonuçlarında ortalama mı en küçük değer mi dikkate alınıp değerlendirme yapılmalı?

yardımcı olursanız sevinirim

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

TS 500

fcmin= 28.44 .....numune içindeki endüşük basıç dayanımı
fcm =30.43 .....ortalama basınç dayanımı
fck = 30 .....karakteristik basınç dayanımı
fcmin= 28.44
fcm=30.43
fck=30
fck+1=<fcm.......30+1=<30.43 ..... 31 =< 30.43
fck-3=<fcmin.....30-3=<28.44 ..... 27 =< 28.44

TS 11222 ( * ) ve TS EN 206 ( * )

fck+4=<fcm.......30+4=<30.43 ..... 34 =< 30.43
fck-4=<fcmin.....30-4=<28.44 ..... 26 =< 28.44

( * ) : fcm için verilen kriterler kontrol belgesiz olarak üretilen betonlar içindir

TS 11222 ve TS EN 206 standartlarında başlangıç için fck+4 =< fcm MPa.....30+4 =< 30.43

TS EN 206 için sürekli halde ise fck+1.48*SİGMA

bence sıkıntı yok ufak tefek farklar önemli değil
eğer ortalamadan çok düşük veya yüksek sonuçlar varsa bunlar çıkarılır ortalama diğerleri üzerinden alınmalı

asenyapitasarim":va31v2vd' Alıntı:
TS 500
fcmin= 28.44
fcm=30.43
fck=30

eğer ortalamadan çok düşük veya yüksek sonuçlar varsa bunlar çıkarılır ortalam diğerleri üzerinde alınmalı

Bana da kalsa öyle ama belediye ve çevre şehircilik il kurumundaki bazı teknik elemanlar en düşük değerin 28.44 mpa olması bu değerinde statik tasarımdaki 29 mpa değerinden küçük olması sebebiyle kabul edilemeyeceğini söylenmişler. yeniden performans analizi yapılmasını ve binadan tekrar karotlar alınmasını söylemişler. statik proje müellifi benim bunlar neye dayanarak böyle söylemişler anlayamadım. şimdi olmayan hata için de binayı delik deşik etmeye benim de gönlüm razı gelmiyor. En küçük değeri baz alırsak bile onun da bazı formülü var yukarıda ''sahinsukru'' adlı üyenin göndermiş olduğu linklerdeki alternatiflere göre. Ama bu ''sahinsukru'' nın yolladığı yöntemler de kesin mi yani bunları baz alıp gidersek yönetmeliklerde yok bunlar demezler mi sonra.
Yani gerekli verileri toplayıp haklıysam gidip izah etmek istiyorum.

statikçim":3k7yd8r4' Alıntı:
asenyapitasarim":3k7yd8r4' Alıntı:
TS 500
fcmin= 28.44
fcm=30.43
fck=30

eğer ortalamadan çok düşük veya yüksek sonuçlar varsa bunlar çıkarılır ortalam diğerleri üzerinde alınmalı

Bana da kalsa öyle ama belediye ve çevre şehircilik il kurumundaki bazı teknik elemanlar en düşük değerin 28.44 mpa olması bu değerinde statik tasarımdaki 29 mpa değerinden küçük olması sebebiyle kabul edilemeyeceğini söylenmişler. yeniden performans analizi yapılmasını ve binadan tekrar karotlar alınmasını söylemişler. statik proje müellifi benim bunlar neye dayanarak böyle söylemişler anlayamadım. şimdi olmayan hata için de binayı delik deşik etmeye benim de gönlüm razı gelmiyor. En küçük değeri baz alırsak bile onun da bazı formülü var yukarıda ''sahinsukru'' adlı üyenin göndermiş olduğu linklerdeki alternatiflere göre. Ama bu ''sahinsukru'' nın yolladığı yöntemler de kesin mi yani bunları baz alıp gidersek yönetmeliklerde yok bunlar demezler mi sonra.
Yani gerekli verileri toplayıp haklıysam gidip izah etmek istiyorum.

Bu linkte , karotların nasıl değerlendirileceği konusunda örnekler var. İlgili yönetmelikler de yazılmış, çok açıklayıcı ve çok yeni. 23 mayıs 2019 tarihinde İzmir imo da sunulmuş. Başka ne gerekir ki ?

neden mesaj yazamıyorum hata veriyo ekran resmi yüklenmiyor(tamam düzeldi büyükeşit sembölünden kaynaklıydı)

Burayı anlamadım B alternatifinde iki taraf mutabakat saplanması koşuluyla denilmiş ve değişik hesaplar yapmış. örneğin ek resim 1 de ''fck,is'' hesap ediliyor ama ilerleyen aşamalarda kullanılmıyo.(mesela ekteki 1. resimde benim değerimi hesap ediyorum ama nerede kullanılacak bilmiyorum)

örneklerde ise ''fis,en düşük >= 0.85(fck-4)'' formülü kullanılmış ve fck yerine de silindir değil küp değeri bırakılarak hesap yapılmış. biraz tutarsızlık mı var ben mi anlayamadım izah eder misiniz vaktiniz varsa. B yaklaşımında ''fck,is'' değerini hesaplamamızın mantığı ne, bu değeri nerede kullanıyoruz
1.resim=

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    62.2 KB · Görüntüleme: 8,430
  • 4.png
    4.png
    56.6 KB · Görüntüleme: 8,429
  • 5.png
    5.png
    54.9 KB · Görüntüleme: 8,424
statikçim":3qytga8r' Alıntı:
Burayı anlamadım B alternatifinde iki taraf mutabakat saplanması koşuluyla denilmiş ve değişik hesaplar yapmış. örneğin ek resim 1 de ''fck,is'' hesap ediliyor ama ilerleyen aşamalarda kullanılmıyo.(mesela ekteki 1. resimde benim değerimi hesap ediyorum ama nerede kullanılacak bilmiyorum)

örneklerde ise ''fis,en düşük >= 0.85(fck-4)'' formülü kullanılmış ve fck yerine de silindir değil küp değeri bırakılarak hesap yapılmış. biraz tutarsızlık mı var ben mi anlayamadım izah eder misiniz vaktiniz varsa. B yaklaşımında ''fck,is'' değerini hesaplamamızın mantığı ne, bu değeri nerede kullanıyoruz
1.resim=

Beton sınıfı C25 , yani C25/30 ===> Bazen sunumlarda izleyicinin dikkatini çekmek için özellikle hata yapılıyor, bu da onlardan birisi olabilir.
"iki taraf mutabakat sağlanması " demek , alınan karotun uygunluğunun anlaşmazlık içinde olan taraflarca da kabul edilmesi demek. Mal sahibi - yüklenici ,Yapı denetim - beton firması gibi...

küp numunenin basınç dayanımı silindirden fazla
C25 için 0.85
C30 için 0.82
işaretli yerlerde küp basınç dayanımı olması gerekir
yanlış olan C30 için katsayı 0.85 değil 0.82
başka bir yanlış göremedim

Sn Statikçim, karot sonuçları TS EN 13791'e göre değerlendirilir. Standart deney sonuçları TS 13515 e göre düşük geldiğinden karot alınmış. Bu durumda karot sonuçları TS EN 13791 Madde 9 a göre değerlendirilir. Zemin ve asma kattan 3'er adet karot alınmış. Bu karotların en düşük basınç dayanımı fis,en düşük>=0,85(fck-4) olmalıdır. Uzunluğu ve anma çapı birbirine eşit ve 10 cm olan karot dayanımı,15 cm 'lik küp numune dayanımına eşittir.Dolayısıyla beton sınıfının karakteristik küp dayanımını fomülde yerine koyacaksınız. C25/30 betonu için en düşük karot basınç dayanımı 22.1 Mpa ; C30/37 betonu için ise 28.05 Mpa olmalıdır. Proje beton sınıfınız C25 , C30 ise beton dayanımında bir sıkıntı yok. Zemin kat en düşük 29.90 Mpa, asma kat en düşük 28.44 Mpa 0,85(fck-4) değerinden büyük veya eşitse problem yok. İyi çalışmalar.

ilkem":1c5voo5g' Alıntı:
Sn Statikçim, karot sonuçları TS EN 13791'e göre değerlendirilir. Standart deney sonuçları TS 13515 e göre düşük geldiğinden karot alınmış. Bu durumda karot sonuçları TS EN 13791 Madde 9 a göre değerlendirilir. Zemin ve asma kattan 3'er adet karot alınmış. Bu karotların en düşük basınç dayanımı fis,en düşük>=0,85(fck-4) olmalıdır. Uzunluğu ve anma çapı birbirine eşit ve 10 cm olan karot dayanımı,15 cm 'lik küp numune dayanımına eşittir.Dolayısıyla beton sınıfının karakteristik küp dayanımını fomülde yerine koyacaksınız. C25/30 betonu için en düşük karot basınç dayanımı 22.1 Mpa ; C30/37 betonu için ise 28.05 Mpa olmalıdır. Proje beton sınıfınız C25 , C30 ise beton dayanımında bir sıkıntı yok. Zemin kat en düşük 29.90 Mpa, asma kat en düşük 28.44 Mpa 0,85(fck-4) değerinden büyük veya eşitse problem yok. İyi çalışmalar.

Teşekkür ederim cevaplarınız için
Bu hesap yöntemi kesin mi ? çünkü sn sahinsukru'nün attığı linklerde başka formüller de var örneğin fm,n,is>=0.85(fck+1.48xs) formülü.

sizin hesapladığınız formülde şu kısmı anlamadım : neden beton sınıfının ''karakteristik küp dayanımını'' formülde yerine koyuyoruz. silindirik dayanımı koymuyoruz.
ilkem":1c5voo5g' Alıntı:
''Uzunluğu ve anma çapı birbirine eşit ve 10 cm olan karot dayanımı,15 cm 'lik küp numune dayanımına eşittir.
bu kısmı anlamadım

statikçim":3jxzupyk' Alıntı:
Bu hesap yöntemi kesin mi ? çünkü sn sahinsukru'nün attığı linklerde başka formüller de var örneğin fm,n,is>=0.85(fck+1.48xs) formülü.

sizin hesapladığınız formülde şu kısmı anlamadım : neden beton sınıfının ''karakteristik küp dayanımını'' formülde yerine koyuyoruz. silindirik dayanımı koymuyoruz.
ilkem":3jxzupyk' Alıntı:
''Uzunluğu ve anma çapı birbirine eşit ve 10 cm olan karot dayanımı,15 cm 'lik küp numune dayanımına eşittir.
bu kısmı anlamadım

TS EN 13791'i ekliyorum. Okuyun bütün sorularınıza cevap bulacaksınız. Başka yerlerde çözüm aramayın. Sizi bağlayan standart ona bakın ve değerlendirin. İlgili yerlere cevabınızı standart ne diyorsa ona göre verirsiniz.

Sn asenyapitasarım eklediğiniz tablodaki k1 sabiti basınç bloğu katsayısıdır. Silindir,küp basınç dayanımı dönüşümlerinde kullanılan bir katsayı değildir. Karot sonuçları ile ilgisi yoktur.

İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• TS 13791 (Beton-Karot...).pdf
    313.6 KB · Görüntüleme: 528
asenyapitasarim":50t1axrs' Alıntı:
paylaşımınız faydalı oldu teşekkürler
yukarıda bahsettiğimiz ts 500 deki kontrol için ne düşünüyosunuz

Yukarıda bahsettiğiniz tam olarak olmasa da TS 500/Şubat 2000 "Madde 3.4 betonda nitelik denetimi ve kabul koşulları" na göredir. Yalnız bu kontrol taze betondan alınan numuneler için geçerli. Ancak TS 500/Şubat 2000 bir kaç kez tadil edildi. En son Madde 3.4 : "Betonda nitelik denetimi ve kabul koşulları TS 13515 Ek B1'e uygun olmalıdır." şeklinde revize edildi. (TS 500/T3 kabul tarihi:13.11.2014)

Sonuç olarak taze beton numune sonuçları (aynı zamanda numune alma planı) TS 13515 Ek B1'e göre ; karot sonuçları TS EN 13791'e göre değerlendirilir. Bilgi amaçlı TS 13515 i inceleyebilirsiniz. Ben de olsaydı eklerdim.

Merhabalar.
Konuyu geç gördüm ancak yazılanların bir çoğunu okudum. Yapı artık mevcut konuma düştü ve performans analizi
isteniyorsa TBDY 2018 15.2.5.3 maddesi gözden kaçmamalı. Kısa bir hatırlatma yapmak istedim.

Geri