Bina Kullanım Sınıfı

serdagi

Tanınmış Üye
Merhaba, yeni deprem yönetmeliğine göre "Bina Kullanım Sınıfı" üç gruba ayrılmıştır. Okul türü yapılarda BKS=1 sınıfına alınmıştır. Sormak istediğim bir okulun özellikle üniversite yapılarında idari bina ile derslik binaları bazen ayrı ayrı yapılmaktadır. İdari kısım (idri personel ve hoca odalarından ibaret) için BKS=2 veya BKS=3 düşünebilirmiyiz. Paralelinde herhangi bir kamu kurum binası için BKS hangisi kabul edilmelidir.
Yardımlarınızı rica ediyorum

herkese iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba. Kamu binaları devletin işleyişi için gerektiğinden BKS: 1 dir.

Eğitim binalarında da bağımsız binaların kullanım amacına bakılmaksızın BKS: 1 dir. Deprem sonrası kesintisiz kullanılması hedeflen bir yerde idari binalar hasar alırsa (kontrollü hasar) eğitim kesintiye uğrar. Bu yüzden bir bütündür.

Merhaba. Kamu binaları devletin işleyişi için gerektiğinden BKS: 1 dir.

Eğitim binalarında da bağımsız binaların kullanım amacına bakılmaksızın BKS: 1 dir. Deprem sonrası kesintisiz kullanılması hedeflen bir yerde idari binalar hasar alırsa (kontrollü hasar) eğitim kesintiye uğrar. Bu yüzden bir bütündür.
Peki sizce bks si 1 olan konut projesini bks 2 olarak çözmek ve çizmek sorun yaratır mı ? (Depremden sonra, tvlerde kullandığımız deprem yüklerinin yetersiz kalmasının konuşulması sonucunda çalıştığım bir müteahit yüklerin artırılmasını talep etti. Bende böyle bir çözüm buldum. Mantıken sorun olmaması lazım çünkü daha fazla deprem yüküne göre hesaplandı bu şekilde yaklaşık %10 demir metrajı daha fazla gidiyor. Ama bazen idare ve yapı denetimler o kadar gereksiz şeylere takılıyorlar ki bunu bile sorun yapabilirler mi diye düşünmüyor değilim.)

Peki sizce bks si 1 olan konut projesini bks 2 olarak çözmek ve çizmek sorun yaratır mı ? (Depremden sonra, tvlerde kullandığımız deprem yüklerinin yetersiz kalmasının konuşulması sonucunda çalıştığım bir müteahit yüklerin artırılmasını talep etti. Bende böyle bir çözüm buldum. Mantıken sorun olmaması lazım çünkü daha fazla deprem yüküne göre hesaplandı bu şekilde yaklaşık %10 demir metrajı daha fazla gidiyor. Ama bazen idare ve yapı denetimler o kadar gereksiz şeylere takılıyorlar ki bunu bile sorun yapabilirler mi diye düşünmüyor değilim.)
BKS=3 tür o. Yanlış yazmışsınız.

BKS=3 olan bir yapıyı dilerseniz BKS=2 veya BKS=1 gibi çözebilirsiniz. Buna kimse karışamaz. Ama şunu unutmayın. Eskiden I=1 yerine I=1,5 alıp yolunuza devam edebilirdiniz. Ama artık BKS sınıfının değişmesi doğrudan analiz aşamalarını değiştirebilir.

Yapınız için BKS=3, BYS= 2 veya 3 ve DTS=1 olduğunu düşünelim. Siz BKS=1 seçtiğiniz anda DTS=1a olacak ve bu durumda BYS=2 veya 3 olduğu için de aşağıdaki görsel işaretlediğim gibi 3 aşamalı analize geçmek durumunda kalırsınız.

Böyle bir durumda ben olsam analiz ayarları penceresinden I=1,5 alıp deprem yüklerini arttırım ama BKS ve dolayısıyla DTS sınıfını değiştirmem ki gereksiz bürokrasi ile uğraşmayayım. Tabi işverenin bilgisi sahilinde olmalı.

TABLO-3.4.png

Sorun olması çok mantıksız olur. Benim müşterim benden deprem sonrası kesintisiz kullanım talep ediyorsa ben ne yapacağım, mecburen I=1,5 alacağım. Kamu binası ise ve çok şanssız iseniz belki gerekenden fazla ve ekonomik olmayan tasarım ve kamu zararı suçlaması ile karşılaşma ihtimali az da olsa var. Ama her zaman için savunmamız hazır, matematiksel çözüm yöntemlerine güvenemeyiz ( güvenmemeliyiz ) matematik, binanın matematiksel modelini çözer, binanın gerçek davranışını çözmez. "Bkz. Zekai Celep Betonarme Yapılar Kitabı Süneklik Konusu" . Dolayısı ile her mühendisin yapı geometrisi yeri kullanım şekli vs. durumlara göre kendi karar verip bir miktar daha fazla güvenli tarafta kalma hakkı vardır.

BKS=3 tür o. Yanlış yazmışsınız.

BKS=3 olan bir yapıyı dilerseniz BKS=2 veya BKS=1 gibi çözebilirsiniz. Buna kimse karışamaz. Ama şunu unutmayın. Eskiden I=1 yerine I=1,5 alıp yolunuza devam edebilirdiniz. Ama artık BKS sınıfının değişmesi doğrudan analiz aşamalarını değiştirebilir.

Yapınız için BKS=3, BYS= 2 veya 3 ve DTS=1 olduğunu düşünelim. Siz BKS=1 seçtiğiniz anda DTS=1a olacak ve bu durumda BYS=2 veya 3 olduğu için de aşağıdaki görsel işaretlediğim gibi 3 aşamalı analize geçmek durumunda kalırsınız.

Böyle bir durumda ben olsam analiz ayarları penceresinden I=1,5 alıp deprem yüklerini arttırım ama BKS ve dolayısıyla DTS sınıfını değiştirmem ki gereksiz bürokrasi ile uğraşmayayım. Tabi işverenin bilgisi sahilinde olmalı.

Ekli dosyayı görüntüle 32421
haklısınız bks 3 olacak yanlış yazmışım. Bks1 değil de bks2 olarak çözdüm bundan dolayı dts de değişmedi. Haklısınız bksleri değiştirmeden ı yı artırma konusunda onu nasıl yapacağımı bulamadığım için bu yolu seçtim.

Geri