huseyinakkus56

Tanınmış Üye
Kolon-kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliğinde önceki projeye göre abartılı bir şekilde sorun yaşıyorum.
Örneğin 110-30 ebatlarındaki kolonun 30 cm'lik kesitine sadece (30/50) bir adet kiriş biniyor ve kolon-kiriş kesme güvenliği sağlanmıyor.
Yardımcı olabilecek bir arkadaşımız varsa çok sevinirim.

Mesajınzdan sanki daha önceki versiyonda problem yoktu, güncellemeden sonra problem oluştu gibi anlışılıyor. Halbuki kısa kenar yönünde, kolon kenarına yanaşık kirişlerin birleştiği süneklik düzeyi yüksek kolonlarda B problemi çıkması beklenir. Sizin projenizde kolon-kiriş kesme güvenliği sağlamayan kolonlar da aynı birleşime sahip kolonlar. Yine de bahsettiğiniz ilk projeyi eklerseniz karşılaştırma yapabiliriz.

Özellikle A ve G aksı üzerinde bulunan kolonların kolon kısa kenarlarını büyütülmesi ve/veya kısa yönden kolona bağlanan kirişlerin genişliklerininin arttırılması gerekir. Beton sınıfını arttırmak da kolon kiriş kesme güvenliği kontrolünün sağlanmasında yardımcı olur. Kolon kiriş kesme güvenliği sağlanmış projeniz ektedir. Kullanabilirsiniz veya sistem değişliğine gitmek isterseniz yardımcı olabilir.

Zemin kat planı:

Yapılan düzeltmelerden sonra kolon kiriş kesme güvenliği kontrolü:

1.PNG2.PNG

Teşekkürler Hakan bey. Ben sorun acaba başka bir şeyden mi kaynaklanıyor onu merak ettim. Eski projeyi revize ettikten sonra kolon kalınlıkları artınca müteahhit laf yapacak muhtemelen. Eskisinde A aksındaki tüm kolonlar 30 cm idi bu projede 40cm de kurtardı mesela. Yine de teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı.

Eski projeniz yeni yönetmelikte yapıldıysa o projeyi ekerseniz karşılaştırma yapabiliriz.

Eski projeniz eski yönetemelikle yapıldıysa, kolon-kiriş kesme güvenliği maksimum kapasite(Vmax) değeri, eskiye göre örneğin kuşatılmamış birleşimlerde, BS25 için %33 daha azaltıldı. Sağlanması zorlaştırıldı.

Hakan bey yeni versiyonda çizdiğim eski projeyi ekledim. Eski projede beton sınıfı C25, kirişler 30/50 ebatlarında ve birkaç cm diş verdiğimiz hâlde kurtarıyor. Revize projede bırakın bir kaç cm diş vermeyi beton sınıfını C35 yaptınız, bazı kirişleri 35/60 yaptınız ancak bu şekilde kurtardı. (Özellikle A aksına bakar mısınız)

Projenizi 10.05 çözmüşsünüz. 10.09'da projeyi açtım analiz yaptım. Kolon kiriş kesme güvenliği kontrol değerleri 10.05 ile aynı çıktı ve kurtardı. Kurtarmasının nedeni kolonlara diş vererek Bj değerini artırtmışsınız(bj=34 cm). Son eklediğinizde projenizde ise diş vermemişsiniz. (bj=30cm)

S02 kolonu için değerler:

Ekli dosyalar

• 10.05.PNG
    10.05.PNG
    23.9 KB · Görüntüleme: 5,287
  • 10.09.PNG
    10.09.PNG
    23.5 KB · Görüntüleme: 5,284
  • 10.09_ilk proje.PNG
    10.09_ilk proje.PNG
    27.2 KB · Görüntüleme: 5,279
Eski projenizle yeni projenizin kolon kaçıklıkları ve kiriş genişlikleri aynı değil. S24-S25 kolonları ve ona bağlanan kirişlere bakın. S24-S25 kolonları arasına kalan kiriş eski projenizde 30 cm, yeni projenizde 25 cm. Bu bağlamda, yukarıda eklediğim ekran görüntülerini örnek alarak tüm kolonlar için karşılaştırmalar yapabilirsiniz. 4cm fark için ise, uzunluk olarak değil, alansal olarak düşünmelisiniz. Birinde 34*30= 1020 cm2, diğerinde 30*30=900 cm2, kontrol değerine yaklaşık %13 katkı sağlıyor.

Geri