Kiriş Sıklaştırma Bölgesine Denk Gelen Saplama Kiriş

huseyinakkus56

Tanınmış Üye
Merhabalar.. Bir sorum olacaktı. Saplama kirişin bindiği kirişin sıklaştırma bölgesine denk gelmesinde yönetmelik çerçevesinde bir kısıtlama var mı; yönetmelikte bulamadım da?

Ekli dosyalar

• 1111.png
    1111.png
    21.7 KB · Görüntüleme: 4,195
merhaba, biz mühendisler olarak dizayn yaparken mümkün mertebe yükü fazla dolaştırmadan zemine iletilmesini amaçlarız, bunun içinde yükü döşemeden kirişe,kirişden kolonlara,kolonlardan temele ordan da zemine iletmesini sağlarız. Tekil yük oluşturucak saplamalardan kaçarız hele ki mesnede yakın yerde saplamalardan hiç hoşlanmayız, kesme kuvveti diyagramını hatırlayın mesnede yakın yerde max olur birde orda tekil yük oluşturursak kesme kuvvetini daha da artırmış oluruz.Bunun için saplama yapacaksanız mesnede yakın yerde yapmayın,kesme kuvvetinin sıfıra yakın olduğu yerlerde yapın.Kolay gelsin...

inş.müh":1ywyloo6' Alıntı:
merhaba, biz mühendisler olarak dizayn yaparken mümkün mertebe yükü fazla dolaştırmadan zemine iletilmesini amaçlarız, bunun içinde yükü döşemeden kirişe,kirişden kolonlara,kolonlardan temele ordan da zemine iletmesini sağlarız. Tekil yük oluşturucak saplamalardan kaçarız hele ki mesnede yakın yerde saplamalardan hiç hoşlanmayız, kesme kuvveti diyagramını hatırlayın mesnede yakın yerde max olur birde orda tekil yük oluşturursak kesme kuvvetini daha da artırmış oluruz.Bunun için saplama yapacaksanız mesnede yakın yerde yapmayın,kesme kuvvetinin sıfıra yakın olduğu yerlerde yapın.Kolay gelsin...
Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu kaçındığım bir durum ancak bazen mecbur kalabiliyorum. İlgili idaredeki personelden bu konuda bir uyarı almıştım; "sıklaştırma bölgesine kiriş denk gelemez" diye yönetmelikte de geçiyor demişti yönetmelikte bulamayınca sormak istedim.

Geri