Kiriş sehim sınırı aşıldı ve zımbalama sorunu

Sefa Altun

Yeni Üye
Merhabalar öncelikle ben öğrenciyim kendi kendime bir şeyler üzerinde çalışıyorum. Projede orta alt bölgedeki absürdlüğü fark etmişsinizdir.K33 ile K34ün birleştiği yere kolon koyabilsem bir miktar düzelir gibi düşünüyorum ama zemin katta girişe denk geldiği için kolon koyamıyorum.Bu şekilde analiz yaptığımda K34te kiriş sehim sınırı aşıldı hatası alıyorum. Ayrıca zemin kattaki s17 kolonunda da zımbalama hatası alıyorum biraz araştırdım forumlarda fakat cevaplarımı bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Son olarak bendeki program demo olduğu için dosyayı yüklemedim açamazsınız diye eğer isterseniz onu da yükleyebilirim.

kd5GPf

projeyi wetransfere yükle bağlantıyı paylaş

zımbala sorunu için döşeme kalınlığını arttır
kiriş sehim sorununu aşmak için kullanılan kiriş 25*50 ise
25*60 veya 30*60 yap kurtarabilir

1-kiriş ve döşeme ayarlarında sehim şartını denetleyi işaretle
kiriş ayarlarından pilyesiz dizaynı işaretle
2-konsol kirişlerin bağlı olduğu kolonları kolon ayarlarından
bu kolon konsol döşemeyi taşıyoru işaretle
3-konsol kirişler 30*60 yap ve kiriş ayarlarından bu kiriş konsol
döşemeyi taşıyoru işaretle
4-merdivenin kat tavanında bağlandığı döşeme kalınlığı
16 cm kurtarıyor
5-betonarme tasarımda döşemleler tüm katları işaretle kurtarmayan bir döşemen kalıyor altta fi 12 kullandın mı o da kurtarıyor
6- 2. ve 3.katlarda
s17 ve s18 kolonlarına bağlanan kirişleri ve döşeme kenarıyla
oluşturulan konsol döşemeyi bölen kirişi sil
7-s17 ve s18 kolonları arasında iki döşemeyi ayıran kiriş kalsın
silinen bu üç kiriş yerine çizgisel döşeme yükü tanımla
girilecek döşeme yükü 0,912 t /m
kat yüksekliği 3 metre döşeme kalınlığı 0,15 m duvar yüksekliği
3-0,15 =2,85 m 19 cm tuğla duvar=0,32 t/m2
g=0,32*2,85=0,912 t / m q=0
8- konut döşeme g=0,2
q=0,2 kullanabilirsin
konsol döşemede q=0,5
9-neden g=0,15 q=0,35 kullanmışsın
g=0,2 ' den küçük değer kullanmamanı tavsiye ederim
10-radye g=0,15 q=0,2
otopark var ise 2,5 tona kadar g=0,15 ise q=0,5
11-zımbalama 55 cm kurtarıyor
kolonları düzeltmek sana kaldı
otomatik adlandır
geometrik kontrol
hata kalmıyor ama yinede geometrik kontrol yap
analizde ortalama gerilmeleri kullanma
yarı rijit
süneklilik yüksek
r = 7
tablo 4.1
A15 boşluksuz perdeler olması lazım analiz
sihirbazında görebilirsin

Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Henüz 2 3 haftadır öğrenmeye çalışıyorum programı o yüzden söylediklerinizi eksik ya da yanlış yapmış olabilirim kusura bakmayın şimdiden.
Küçük birkaç sorun kaldı. Radye de donatı yetersiz hatası alıyorum sonra radye temele girip ilave donatılardan eksik yerleri düzenliyorum, düzeliyor da. Ardından analiz yaptığımda tekrar eski haline dönmüş oluyor. neden acaba?
Bir de S17 ve S18de (B) hatası alıyorum normalde kolon boyutlarıyla oynayarak ya da küçük bir fark varsa kaçıklık vererek hallediyordum ama burada biraz daha değişik gibi anlayamadım ne yapacağımı.
Son olarak da 1. katta K39 daki donatı ve kesme hatasını gideremiyorum.

Dosyanın son halini de ekledim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Anladım, peki temeldeki donatı sorunu hakkında ne yapabilirim sizce? Düzeltip analiz yaptığımda tekrar eski haline geliyor. Acaba düzelttikten sonra analiz yapmadan kolon kiriş vs açılımlarını ona göre alabilir miyim?

radye kalınlığı 55 cm kurtarıyor
betonarme tasarım.....donatı seçimi.....döşeme-radye döşeme.....radye döşeme fi 16 işaretlemişsin
fi 18 'ide işaretle
betonarme tasarım.....parametreler.....radye döşemesi parametreleri.....ilave mimimum donatı aralığı ( 10 cm ) 'dir
sen sekiz ( 8 cm ) yap analizi tekrarla kurtarıyor
*mimariyi görmedim ama 3. katta asansör boşluğunun yanındaki merdivenin arkasından
çizgisel yüke doğru giden
( kirişten çıkan kiriş ) ile s20 kolonundan çıkan kiriş
birleşmiş
sonrada başka bir kolondan gelen kiriş gelmiş yine bu kirişe bağlanmış ( 3 kiriş havada askıda ) yani en azından iki kirişin kesişim noktasında bir kolon olması gerekir
üçüncü kirişte kolondan çıkan konsol kirişe bağlansın
mimariyi değiştirmeni öneririm
askıdaki kirişlere birde konsol döşeme bağlanmış

NOT : statik çalışmadan önce mimari üzerinde çerçeve sistemi nasıl oluşturacağını ÇİZEREK görmen mimarideki eksikleri farketmeni sağlar

Teşekkür ederim tekrardan ilginiz için.

Zaten en büyük sıkıntı önden ve arkadan girişlerin olduğu yere kolon koyamamam.Sağına soluna koysam bu sefer de üst kattaki odaların şekillerini değiştirmek zorunda kalacağız. Zemin kattaki olacak dükkanların iki eşit dükkan olarak yapılması gerekiyor.(bunun da böyle olması isteniyor sebebi biraz karışık).

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Mimariyi değiştirmeden yapabileceğim bir şey varsa onu tercih ederim. Tabii ki mantık ve güvenlilik çerçevesi içinde. Kolon yerlerinde de küçük değişiklikler yapılabilir.Bu durumda ne önerirsiniz acaba?

S3 , P1 , S8 , S4 , S3 ( 3.kat tavanında bu kolon ve perdelerin arasındaki kirişleri sildikten sonra ) yani S3 'ten başladım tekrar S3 'e döndüm bu bölge çelik olabilir üstüde sandviç panelle kapatılabilir duvarlar alçıpanla bölünür
S3 VE S4 kolonlarından konsol kiriş çıkılır konsol döşeme oluşturulabilir bu iki kolon arasıda tabi çelik konsol yapılabilir

Geri