Perde kesme güvenliği sağlanmıyor

FARKLI KOTTA-PERDE KESME GÜVENLİĞİ

Merhaba arkadaşlar, 2b+1b+z ve 6 kattan oluşan bir projem var. 1B katında P05 ve P06 perdelerim de perde kesme güvenliği sağlanmıyor ne yaptıysam gideremedim.
Ayrıca 1B katımda bir kaç döşemem o katın kotundan 70 cm aşağıda, P05 ve P06 perdelere kesiti büyük kirişler bağlanmakta bundan dolayı olduğunu düşünüyorum nasıl giderebilirim, yardımlarınızı bekliyorum.(perde kesitini büyüttüm de olmadı) PROJEYİ EKLİYORUM

Merhaba arkadaşlar, 2b+1b+z ve 6 kattan oluşan bir projem var. 1B katında P05 ve P06 perdelerim de perde kesme güvenliği sağlanmıyor ne yaptıysam gideremedim.
Ayrıca 1B katımda bir kaç döşemem o katın kotundan 70 cm aşağıda, P05 ve P06 perdelere kesiti büyük kirişler bağlanmakta bundan dolayı olduğunu düşünüyorum nasıl giderebilirim, yardımlarınızı bekliyorum.(perde kesitini büyüttüm de olmadı) PROJEYİ EKLİYORUM

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: ACİLL--PERDE KESME GÜVENLİĞİ

projeye bakmadım. düşük döşemeden kaynaklandığını düşünüyorsan döşeme ayarlarından rijit diyafram oluşturma seçeneğini bir dene sorunun ordan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsin.

Re: ACİLL--PERDE KESME GÜVENLİĞİ

muhammetboztoprak":1zb4ms62' Alıntı:
projeye bakmadım. düşük döşemeden kaynaklandığını düşünüyorsan döşeme ayarlarından rijit diyafram oluşturma seçeneğini bir dene sorunun ordan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsin.

teşekkür ederim, ondan kaynaklanıyormuş düzeldi

Evet doğru bir uygulama. Döşemeler kendi düzlemleri içinde aynı kotta diyafram oluşturmuyorsa burada olduğu gibi ve yapı mutlaka yarı rijit çözülmesi gerekmiyorsa , doğal olarak rijit diyafram olarak çozum yapabilirsiniz. Yani doğru bir uygulamadır.

Eğer Yarı rijit olarak çozecekseniz , düşük döşemeyi seçip diyafram oluşturma seçeneğini işaretlerseniz yine sorun çozulur. Bu yapılan ,işlem şu anlama gelir ; bu düşük döşemeyi katta diğer döşemeler ile birlikte telaki etme.

Ekli dosyalar

• rijit diyafram oluşturma.png
    rijit diyafram oluşturma.png
    537 KB · Görüntüleme: 4,823
Merhaba
Düşük döşeme ile ilgili sorun bu versiyonda düzeltildi.
Herhangi bir döşemede rijit diyafram oluşturma dememelisiniz.
Yapı davranışını etkilemeyecek özel bir durum olursa tercih edilmeli.

Ünver ÖZCAN

Sadece DB117 nolu döşememe rijit diyafram oluşturma dedim çünkü PB102 nolu perdem hiç bir şekilde kesme kuvvetini kurtarmıyor Ve 742 tf çıkıyor çok fazla
DB115 3.7 kotunda
ekraan görüntüsünü ekledim

Ekli dosyalar

• 4.PNG
    4.PNG
    36.9 KB · Görüntüleme: 2,288
cvlengineerr:35eyjiw4' Alıntı:
Sadece DB117 nolu döşememe rijit diyafram oluşturma dedim çünkü PB102 nolu perdem hiç bir şekilde kesme kuvvetini kurtarmıyor Ve 742 tf çıkıyor çok fazla
DB115 3.7 kotunda
ekraan görüntüsünü ekledim
Merhaba,
Ver 10.17 sürümünde düşük döşeme olan sistemlerde perde kesme kuvvetinde sıçrama söz konusu olabiliyordu. Bu sorun Ver 10.20 sürümünde düzeltildi. Ver 10.20 sürümünü aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Sorun çözülmezse proje dosyasını eklerseniz, inceleriz.
İyi çalışmalar

başka bir sorum daha olacaktı, asmolen sistem olan bir yapıda sağ ve sol taraf bitişik nizam bu yüzden o kenarlar da bodrum perdeleri var
bu perdeleri bodrum kat perdesi olarak mı yoksa subasman olarak mı seçmeliyim ?
bodrum kat perdesi olarak seçsem sisteme dahil ediliyor ama yukarı katlara devam etmediği için ne kadar doğru?
yanlışım varsa düzeltiniz lütfen, şimdiden teşekkürler

cvlengineerr":20komsfj' Alıntı:
başka bir sorum daha olacaktı, asmolen sistem olan bir yapıda sağ ve sol taraf bitişik nizam bu yüzden o kenarlar da bodrum perdeleri var
bu perdeleri bodrum kat perdesi olarak mı yoksa subasman olarak mı seçmeliyim ?
bodrum kat perdesi olarak seçsem sisteme dahil ediliyor ama yukarı katlara devam etmediği için ne kadar doğru?
yanlışım varsa düzeltiniz lütfen, şimdiden teşekkürler
-Perdeler her koşulda analiz modeline dahil edilir.

-Eğer perde, subasman perdesi ya da tüm kat boyunca devam etmeyen bir perde ise "Su basman/tüm katlarda devam etmeyen perde" seçeneği işaretlenir. (Bu seçenek işaretlendiğinde ilgili perde, alfam hesabında ve B1 düzensizliği kontrolünde etkili kesme alanına dahil edilmez.) Kat rijit değilse bodrum kat perdelerinin "subasman/üst kata devam etmeyen perde" olarak işaretlenmesi uygun olur.

-Perde Ayarları/Donatı /Donatı Tasarım Seçenekleri sekmesindeki "Bodrum Kat Çevre Perdesi" seçeneği ise yatay donatı çizimleriyle ilgilidir.
Kesişen perdelerin birbirleriyle olan bağlantı tasarımında, perdelerin statik durumuna göre bağlantı yapılır. Sistem perdelerinde, yatay gövde donatıları birbirlerinin içine kadar uzatılarak birbirlerine bağlanırken, bodrum çevre perdeleri bu sistem perdelerine ankrajla bağlanırlar. Donatı tasarım seçeneklerinden bu perdenin nasıl gövde donatısı ile donatılandırılacağını değiştirebilirsiniz. Otomatik olarak, üst katlarda devam eden perdeler sistem perdesi olarak sınıflandırılır. Rijit kat yüksekliğinin altında kalan ve üst katlarda devam etmeyen perdeler bodrum çevre perdesi olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırmalara uymayan durumlarda kullanıcı isterse, seçili perdenin gövde donatılarının nasıl donatılandırılacağını bu opsiyonla değiştirebilir.

Geri