Dişli ve Plak Döşemelernin Birlikte Olduğu Durumlar

ganymede

Etkin Üye
Herkese merhaba. Tek doğrultuda dişli ve plak döşemelerin bir arada bulunduğu taşıyıcı sistemlerde R katsayısının seçimi hangisine göre olmalı? Oranlarına bakarak karar verilebilir mi? Yönetmelikte bu konuyla ilgili kısıtlayıcı bir durum var mı? Teşekkürler.

Merhaba
Önerim:
ganymede":3rr0t8n2' Alıntı:
Herkese merhaba. Tek doğrultuda dişli ve plak döşemelerin bir arada bulunduğu taşıyıcı sistemlerde R katsayısının seçimi hangisine göre olmalı? Oranlarına bakarak karar verilebilir mi? Yönetmelikte bu konuyla ilgili kısıtlayıcı bir durum var mı? Teşekkürler.
Tek doğrultuda dişli ve plak döşemede R katsayısının seçimi ile ilgili bir oran yok.
Benim düşüncem: Tek doğrultuda dişli döşeme, (tek bir döşeme dahi olsa) bina dış kolonlarını birleştiren kolon-kiriş çerçevelerinin içinde kalırsa binayı tek doğrultuda dişli döşeme sınıfına sokmak lazım.(Bu binayı cezalandırma ama )

Ünver ÖZCAN

ganymede":31fh0mu2' Alıntı:

Bodrum katı kirişsiz plak, dükkan katı kirişli plak (şaft vs sebebiyle geniş kiriş yapılamadığı durumlarda), normal katı da tek yönlü dişli döşeme olan bina bile yaptığımız olmuştu. Tam transformers binaydı.

Bu tür durumlar için yönetmelik bir açıklama yapmıyor. Ünver Bey'in dediği gibi en olumsuz durumu dikkate almak mantıklı. Ama 15 döşemeli bir binada tek kat dişli döşeme olursa da ben onu dikkate almam şahsen.

unver":1iculjpi' Alıntı:
Merhaba
Önerim:
ganymede":1iculjpi' Alıntı:
Tek doğrultuda dişli ve plak döşemede R katsayısının seçimi ile ilgili bir oran yok.
Benim düşüncem: Tek doğrultuda dişli döşeme, (tek bir döşeme dahi olsa) bina dış kolonlarını birleştiren kolon-kiriş çerçevelerinin içinde kalırsa binayı tek doğrultuda dişli döşeme sınıfına sokmak lazım.(Bu binayı cezalandırma ama )

Ünver ÖZCAN

2 katlı küçük bir bina ve sadece bir katında 1 döşeme kapalı çıkmadan dolayı dişli döşeme olacak. Bana göre bu sistem plaktır ama ben yönetmelik açısından bir durum olup olmadığını merak ettim. Ama sizin ''bina dış kolonlarını birleştiren kolon-kiriş çerçevelerinin içinde kalırsa binayı tek doğrultuda dişli döşeme sınıfına sokmak lazım'' görüşünüz mantıklı ama ağır geldi. Asmolene genelde kapalı çıkmadan dolayı başvuruyoruz ve bunlar da daima dış aksta bulunuyor. Daha yüksek yapılar için ciddi bir cezalandırma olur. Ama bir şekilde de dikkate almak lazım. Böyle durumlarda R katsayısı üzerinde az miktarda azaltma yapabilir miyiz peki? Mesela 10 eşit büyüklükteki döşemenin 2'si dişli döşeme (%20) olsun. R katsayısını da 7 ile 6 arasında iterasyon yapıp 6.80 almak gibi.

MaFiAMaX":3j6uvhlc' Alıntı:
ganymede":3j6uvhlc' Alıntı:

Bodrum katı kirişsiz plak, dükkan katı kirişli plak (şaft vs sebebiyle geniş kiriş yapılamadığı durumlarda), normal katı da tek yönlü dişli döşeme olan bina bile yaptığımız olmuştu. Tam transformers binaydı.

Bu tür durumlar için yönetmelik bir açıklama yapmıyor. Ünver Bey'in dediği gibi en olumsuz durumu dikkate almak mantıklı. Ama 15 döşemeli bir binada tek kat dişli döşeme olursa da ben onu dikkate almam şahsen.

Teşekkür ederim. Transformers umarım 3 katlıdır :)

Geri