Temel de sık ve fazla donatı

actombo

Tanınmış Üye
Merhabalar

Projemde temel ilavesi çok fazla ve fi16/12 cm arayla alt/üst donatı çıkıyor. Ve neredeyse her kolon altında ilaveler var ve hala problem var (fi18/6 cm olan yerler var).Yaklaşık 540 m2 proje ve m2'ye 60 kg donatı çıkıyor.Bu kadar küçük bir işte donatı bana fazla geldi. Acaba teknik bir hata mı yapıyorum,kontrol edebilir misiniz? Farklı çözüm önerilerini de dikkate alabilirim.Yarımcı olursanız çok sevinirim,iyi çalışmalar.

(540 m2,konut amaçlı,2 tarafı bitişik,kat yükseklikleri fazla)

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
Önerilerim:
--Zemin kat yüksekliğiniz 4.35 m olduğu için perde dar kenarlarını 4.35/16=0.27 m den az almayın,
--Zemin kat yüksekliği fazla ve yamuk bir bina olduğu için radye donatısında artış olması normal radye kalınlığını artırabilirsiniz,
--Kolonlardaki ve kirişlerdeki DS tiklerini kaldırarak çözüm yapın.
Not: m2 deki m3 deki demir miktarı olarak hesap yapmayın çok değişken olduğu için doğru sonuca ulaşamayabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

unver":37oofj5g' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim:
--Zemin kat yüksekliğiniz 4.35 m olduğu için perde dar kenarlarını 4.35/16=0.27 m den az almayın,
--Zemin kat yüksekliği fazla ve yamuk bir bina olduğu için radye donatısında artış olması normal radye kalınlığını artırabilirsiniz,
--Kolonlardaki ve kirişlerdeki DS tiklerini kaldırarak çözüm yapın.
Not: m2 deki m3 deki demir miktarı olarak hesap yapmayın çok değişken olduğu için doğru sonuca ulaşamayabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN
teşekkür ederim Ünver bey. Bu bina da 85 cm su basman var, ben onu en son çizip katıyorum analize.85 cm su basman var 435-85=350 zemin kat yüksekliği.Şimdi burada perde kalınlığını 350/16=21.87 yani 25 cm alabilirim diye düşündüm( ancak İdeCAD bunu yine geometri kontrollerinde hata olarak görüyor.)
Burada perde kalınlığında hangi yüksekliği baz almak doğru olur. Benim düşüncem yanlış mı?
Teşekkür ediyorum

Merhaba
actombo":1bn0x01j' Alıntı:
Burada perde kalınlığında hangi yüksekliği baz almak doğru olur.
Benim görüşüm her zaman emniyette kalmak. Su basman yapılır yapılmaz farklı durumlar da olabilir. Riske girmeyin
unver":1bn0x01j' Alıntı:
Önerideki gibi perde dar kenarını alın.

Ünver ÖZCAN

Merhabalar çözmekte olduğum bir projede radye temele çok yüksek metrajda donatı gidiyor. Yükleri dağıtmak için yeterince taşıyıcı eleman da kullandım ancak istediğim sonuçları elde edemedim. İncleyebilirseniz sevinirim.
Teşekkür ederim
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merdivenin henüz çizilmemiş olmasını dikkate almayınız. Radye kalınlığını arttırdıkça oluşan momentler büyümekte ve donatı miktarı artmaktadır. Bu konu hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim

Ekli dosyalar

• ide sorun çözme.cde
    13 MB · Görüntüleme: 7
Projenizde rijit bodrum kat var. İki yüklemeli hesap yöntemine göre çözüm seçeneğini değerlendiriniz.

1668423620545.png

Ana donatı akslarının kolon ve taşıyıcı perdelerin üzerine gelmeyecek şekilde düzenlenmesi ana donatılarda ekonomi sağlayabilir.

1668424237045.png

İyi çalışmalar

Geri