Bina türü olmayan yapılar TBDY 2018 1.1.7 ve 1.1.9

Yüksekliği 6 m olan bahçe duvarı
Yapı sürekli temel ve kolondan oluşmuş durumda
Daha önce böyle bir proje yapan varsa paylaşabilirmi
Analiz sonrası herhangi bir sorun yok ancak
Bina türü bir yapı değil
Bina türü olmayan yapılar tbdy 2018 1.1.7 ve 1.1.9
Rijit diyafram olmayan yapılarda programda ikinci mertebe, göreli öteleme,düzensizlik kontrolleri otomatik yapılmıyor
Bu kontrollerin nasıl yapıldığıyla ilgili çalışma yapmış olan meslektaşlarım var mı
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

sn 2m proje , sn miralay , sn mollaoğlu

daha önce böyle bir çalışmanız oldu mu :?:
yorumlarınızı ve üreteceğiniz cevapları bekliyorum
saygılarımla

Merhaba;

Öncelikle yapınız bina türü olmadığı gibi bahçe duvarı da pek sayılmaz. Bildiğiniz üzere bahçe duvarı yüksekliği 150cm den daha az olan ve hesap gerektirmeyecek sınır elemanlarıdır.
Sizin tasarımını yapmak istediğiniz yapı 150cm den yüksek olduğu için bahçe duvarı değil, etrafında toprak olmadığı için de zemin dayanma yapısı (istinat duvarı) değil.
Bütün bunların yanında yüksekliği sebebiyle başka yüklere maruz kalacaktır (rüzgar ve deprem gibi) bu yükler altındada en tehlikeli durum yapının devrilmesi olacaktır. Kaldı ki düşey yük olarak kendi ağırlığı dışında başka da düşey yük taşımayan bu yapı için bina türü yapılarda yaptığımız göreli kat ötelemesi yada ikinci mertebe etkilerinin kontrolüne de gerek olmadığını düşünüyorum.

Yukarıda da bahsettiğim üzere bu yapıda devrilmeyi kontrol etmeniz ( bunu çok rahat el yordamıylada yapabilirsiniz), yapının yatay yer değiştirmesinin kontrolü için de istinat duvarlarına benzer bir deplasman kontrolü yapabilirsiniz.

Modelinizi demo versiyon bende kurulu olmadığı için kontrol edemedim.

Saygılarımla.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri