Perde Başlık Bölgesi

zalman

Etkin Üye
Merhaba Arkadaşlar...
Ekteki projemizde kritik kattan sonra P01, P02, P07, P08 perdelerinde başlık bölgesi küçülmüyor. Donatı alanlarıda normal hesaplanıyor.
Aynı binanın A bloğunda da aynı sorun var ama orda sadece P01 ve P02 perdelerinde bu sorun var. Yani gelen etkileride kıyaslıyorum herhangi bir sorun göremedim.
Sizce bunun sebebi nedir gözden kaçırdığımız bir durum mu var yoksa modelde mi bir hata yapmışız.
Şimdiden Teşekkürler İyi Çalışmalar...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

zalman":3h1grxyl' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar...
Ekteki projemizde kritik kattan sonra P01, P02, P07, P08 perdelerinde başlık bölgesi küçülmüyor. Donatı alanlarıda normal hesaplanıyor.
Aynı binanın A bloğunda da aynı sorun var ama orda sadece P01 ve P02 perdelerinde bu sorun var. Yani gelen etkileride kıyaslıyorum herhangi bir sorun göremedim.
Sizce bunun sebebi nedir gözden kaçırdığımız bir durum mu var yoksa modelde mi bir hata yapmışız.
Merhaba,
Eklediğiniz projede P01-P02-P07-P08(30/180) perdelerinin plandaki uzunluğu 10. katta %20' den fazla küçülüyor. Bu durumda kritik perde yüksekliğinin(Hcr) başlangıç yeri 9. kattan itibaren alınmaktadır. (TBDY 2018 madde 7.6.2.2)
10. katta perdeler 30/150 olarak tanımlanırsa, kritik perde yüksekliği(Hcr) 2lw kadar ve rijit bodrum kat üstünden itibaren alınır.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• 7.6.2.2_.png
    7.6.2.2_.png
    46 KB · Görüntüleme: 2,395
Levent Özpak":1r2i82ae' Alıntı:
zalman":1r2i82ae' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar...
Merhaba,
Eklediğiniz projede P01-P02-P07-P08(30/180) perdelerinin plandaki uzunluğu 10. katta %20' den fazla küçülüyor. Bu durumda kritik perde yüksekliğinin(Hcr) başlangıç yeri 9. kattan itibaren alınmaktadır. (TBDY 2018 madde 7.6.2.2)
10. katta perdeler 30/150 olarak tanımlanırsa, kritik perde yüksekliği(Hcr) 2lw kadar ve rijit bodrum kat üstünden itibaren alınır.
İyi çalışmalar
Ben yönetmeliği tam olarak yorumlayamadım. Yorumlamakta istemiyorum çünkü bazı şeyler sadece yazılmış. Burada bana göre bir eksiklik var o zaman yani alt katlardaki küçülmeler de tamam ama en üst kat için tüm katların büyümesi biraz anlamsız geldi bana. 50 katlı bina da böyle bir durum olduğunu düşünürsek 1 kat için tüm katları kritik seviyede görmemiz lazım.
Perdeyi kolon olarak düzelteceğim bunu aşmak için ilginiz için teşekkür ederim saygılar...

Geri