sadkdinc

Yeni Üye
b) Gevrek malzemeden yapılmış dolgu duvarları ile çerçeve elemanlarının aralarında esnek
derzler yapılması, cephe elemanlarının dış çerçevelere esnek bağlantılarla bağlanması veya
dolgu duvar elemanının çerçeveden bağımsız olması durumunda:

BU MADDEYİ NE TÜR YAPILARDA İSARETLEYEBİLİRİZ.

Re: TBDY 2018

Merhaba
Uygulamada bu detaya uygun olarak duvarlar imal edilecek ise bu opsiyon seçilebilir.

TBDY Bilgilendirme eki 4C de Dolgu duvarları için esnek bağlantı detayı örneği verilmiştir (Sayfa 69)ek4c.png

Parametre göreli kat ötelemesi kontrolünde kullanılır.
Seçilen opsiyona göre 4.34a veya 4.34b denklemine göre kontrol yapılır.

Esnek derz kullanılmadan yapılan yani a tipi olan bağlantıda göreli kat ötelemesi sınır değerleri yarı yarıya azaltılır.

Esnek ders kullanıldığında ise deprem durumunda taşıyıcı sistem ile duvar arasına konulan derzin deprem anında duvarların çatlamasını engelleyeceği düşünülerek sınır değer iki katına çıkarılmıştır.

Yapılacak olan uygulamaya göre opsiyona karar verebilirsiniz.
Veya Göreli kat ötelemesi kontrollerinden dolayı sorun yaşıyorsanız derz uygulama zorunluluğunu statik ve mimari proje detay ve notlarında açıklayarak b opsiyonu ile çözüm yapabilirsiniz.

göreli kat ötelemesi.png

teşekkür ederim anladım. peki şöyle olsa; biz kabulümüzü göreli kat ötelemesinden de kurtulmak için b şıkkı olarak yapsak. vatandaş yerinde bu seçeneğin gereğini yerine getirmese (C profil dönüp esnek malzeme koymasa ) biz mühendis olarak ileriye dönük rahat olabilir miyiz ??
benim projem bitişik nizam 3 bloktan oluşuyor. 3 ü de tek kişinin. alt katlar dükkan (450 cm kat yüksekliği ) üst kat ise daire (300 cm ). dükkan katı çok yüksek olduğundan a şıkkına göre kesinlikle çözemedim. ( perde koymadan çözmeye çalıştım.) yani b şıkkı bvenim işime geliyor.110 m2 bir yer cephe 10 m . 12 adet kolonla çözdüm. minimum 30/60 maksimum 30/80 kolonlarla. perde yok. vatandaş ileride dükkanların aralarındaki duvarları kırıp tek dükkan yapacakmış. o yüzden perde koymadan çözdüm. şuan bir hata yok. kendimce fazla kolon koyarak b şıkkının gereğini vatandaş yerine getirmesede ben güvenli tarafta kalmak istedim. sizce doğru mu düşünüyorum ?

Geri