Radye kalınlığı, merdiven çözümü ve duvar yükü

sbal

Yeni Üye
ideCAD programını öğrenmeye çalışıyorum. Versiyon 10 demo kullanıyorum. Eklentiyi yaparken .ide10demo ve .bak uzantılı dosyalara izin vermediği için .bak uzantılı dosyayı winrar kullanarak ekleyebildim. Projenin winrar eki 4mb tan büyük olduğu için eklemedi.

1-Ekteki deneme projesinde üst yapı etkileşimli yarı rijit çözümde radye kalınlığını bir türlü kurtaramadım.
2-Merdiven analizi yapmıyor. Bu tarz merdivenlerin çizimlerini youtube kanalınızdan öğrendim, yalnız programda analiz yaptıramadım. Bir de merdiven mesnet koşulları doğru mu olmuş?
3-Analiz sonrası Analiz Modeli-->Görselleştirme-->Yükler-->Yük Tip:Duvar Yükleri,Kombinasyon:G yaparak döşeme duvar yüklerini kontrol etmek istediğimde 0,035tf gibi garip değerler oluşuyor. Aynı görselde kiriş üstüne programın değerleri ise normal görünüyor 0,625 tf/m gibi. Normal midir?

Ekli dosyalar

• deneme4.rar
    1.4 MB · Görüntüleme: 237
Re: Radye kalınlığı, merdivenin çözülmemesi ve duvar yükü

sbal":7oxkty87' Alıntı:
ideCAD programını öğrenmeye çalışıyorum. Versiyon 10 demo kullanıyorum. Eklentiyi yaparken .ide10demo ve .bak uzantılı dosyalara izin vermediği için .bak uzantılı dosyayı winrar kullanarak ekleyebildim. Projenin winrar eki 4mb tan büyük olduğu için eklemedi.
1-Ekteki deneme projesinde üst yapı etkileşimli yarı rijit çözümde radye kalınlığını bir türlü kurtaramadım.
Projenizi eklediğiniz haliyle negatif taban basıncı kontrolünden kaynaklanan zemin taşıma taşıma gücü uyarısı veriliyor.

2-Merdiven analizi yapmıyor. Bu tarz merdivenlerin çizimlerini youtube kanalınızdan öğrendim, yalnız programda analiz yaptıramadım. Bir de merdiven mesnet koşulları doğru mu olmuş?
Projenizde merdiven analizi yapılıyor ancak mesnetlenme koşulları hatalı tanımlamış. Yapı ile birlikte çözüm için mesnetlenme koşulları belirlenirken, merdiven kenarı hangi elemana mesnetleniyorsa o elemana bağlı olduğu belirlenmeli, taşıyıcı elemana mesnetlenmeyen kenarlar da boş bırakılmalıdır. Sizin projenizde merdivenin boşta kalan kenarları sabit mesnet olarak düzenlenmiş. Merdiven betonarme çizimlerinin yapılması için merdiven donatı akslarının çizilmesi gerekiyor.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

3-Analiz sonrası Analiz Modeli-->Görselleştirme-->Yükler-->Yük Tip:Duvar Yükleri,Kombinasyon:G yaparak döşeme duvar yüklerini kontrol etmek istediğimde 0,035tf gibi garip değerler oluşuyor. Aynı görselde kiriş üstüne programın değerleri ise normal görünüyor 0,625 tf/m gibi. Normal midir?
Duvar yükleri, döşeme sonlu elemanları üzerinde noktasal yüklere dönüştürülerek gösterilir. Normaldir.

Ekli dosyalar

• tb.png
    tb.png
    8.2 KB · Görüntüleme: 3,096
  • dv_yük.png
    dv_yük.png
    333 KB · Görüntüleme: 3,096
Re: Radye kalınlığı, merdivenin çözülmemesi ve duvar yükü

Cevaplar için teşekkürler. Merdiven çözüm yapmayınca diğer tüm kenarları sabit mesnet yapıp öyle de deneyim demiştim, son hali öyle kalmış, sorun hesap akslarının olmaması imiş. Merdiveni düzeltince analiz sonucunda temel de hata vermedi.

Geri