Kolon Kiris Birleşim Bölgesi Uyarısı

deformation

Yeni Üye
Merhaba,
ekte 2 adet 3 katlı proje çözümü mevcut. 2side aynı yapı. C25 sınıfı beton ile 3 katlı bina çözümünde çok fazla birleşim bölgesi hatası almaktayım. akabinde sisteme perdeler ekleyerek birleşim bölgesi hatalarını çözdüm fakat bana çok mantıksız geldi nedense 3 katı binada bu kadar birleşim bölgesi hatası almak. bu hataları giderebilme için bu denli sisteme perde eklemek ne derece mantıklı sizde yorumlarsanız sevinirim. kolon yönlerini ve boyutlarını değiştirme ihtimalim pek olmadığı için perde eklemek zorunda kaldım.

Ekli dosyalar

• 1.proje birleşim hatası.cde
    375.6 KB · Görüntüleme: 337
  • Hatasız olabilmesi için gerekli durum.cde
    503.6 KB · Görüntüleme: 330
Y yönüne bir adet perde ekleyip süneklik düzeyi sınırlı çözmeyi deneyebilirsiniz

Merhaba,

Kolon - kiriş kesme güvenliği kontrolü TBDY 2018 7.5'de belirtilen esaslar doğrultusunda "süneklik düzeyi yüksek kolonlar" için uygulanır. Bu bağlamda perde eklediğiniz projede, kolon kiriş kesme güvenliği sağlamanız normaldir çünkü sağlanmayan kolonları perde yaptınız. Kolon kiriş kesme güvenliği kontrolünün doğrudan kat adedi ile de alakası yoktur. Birleşimin kuşatılmış veya kuşatılmamış olmasıyla, kirişin kolonla tutulduğu alanla (bj*h) ve kiriş sol-sağ mesnet, alt üst donatı alanlarının toplamıyla (As1, As2) alakalıdır.

Ve = 1.25fyk(As1+As2) -Vkol <= 1.7 bj kök(fck) (Kuşatılmış birleşimlerde)
Ve = 1.25fyk(As1+As2) -Vkol <= 1.0 bj kök(fck) (Kuşatılmamış birleşimlerde) olmalıdır.

Birleşim hatası olan projenizde tüm kolonlarınız kuşatılmamış birleşimdir ve kuşatılmamış birleşimlerde kuşatılmış birleşime göre üst sınır %70 daha azdır.

Daha detaylı bilgi içi TBDY 2018 7.5'i inceleyebilirsiniz.

Teşekkür ederim, cevaplarınız için, normalde 7 ile çözüm yaparken sisteme perde eklediğimizde periyotlarda çok büyük düşüşler oluyordu. hatta 2007 deprem yönetmeliğine göre kullandığımız zamanlar ide 7 ile ide 8 arasında inanılmaz bir periyot farkı vardı aynı yapılar için. ona keza ide 7 ile 8 arasında inanılmaz kolon pursantaj farkları çıkıyordu. ne yalan söyleyim çok sıkıştığım zamanlarda ide 7 ile çözüyordum sistemi:) Artık sisteme perde eklemek yapının rijitliğini arttırma konusunda eskisi kadar etki etmiyor zannedersem sonuçlardan benim anladığım bu. Bu da bizi daha büyük kesitli kolonlar ile çözüm yapmaya zorluyor. kolon yerleşimi sıkıntılı olan projelerde hiç bir hareket yönü kalmıyor. olsun zamanla alışacağız artık. safety first!

Yapıya perde eklediğinizde periyotun azalması normaldir. Çünkü sistem rijitliğini arttırıyorsunuz. 7'de perde eklediğinizde periyotlarda "çok büyük düşüş" olduğu sonucuna vardığınız perdeli perdesiz iki projeyi de eklerseniz bakabiliriz.
7 ile 8 arasında tüm veri girişleri aynı olan yapı için "inanılmaz periyot" farkı olması bildiğimiz ve gözlemlediğiniz bir durum değildir. Aynı yapıyı, 7 ve 8'de çözdüğünüzde benzer sonuçları görürsünüz. "inanılmaz periyot" farkı gözlemdiğiniz iki projeyi de eklerseniz bakabiliriz. Veri girişi olarak iki projenin aynı olduğunu kesin teyit etmeniz gereklidir.
8'de kolon betonarme dizayınında kolonda varsa çekme eksenel kuvvetten oluşan donatı alanı farklılığı söz konusu olabilir. Bu 8'de eklediğimiz bir olanaktır. Ancak kolon çekme eksenel kuvvetten oluşabilen donatı alanı, "inanılmaz kolon pursantaj farkı" çıkarmaz. Çıktığını gözlemdiğiniz projeyi eklerseniz bakabiliriz.
TBDY 2018 göre çözümde eleman etkin rijitliklerin kullanılması dolayısıyla periyotlar TBDY 2007'e göre gözlemlenen periyotlardan farklı çıkmaktadır.
Son yazdığınz mesajınızın ilk yazdığınız kolon kiriş kesme güvenliği sorunuzla doğrudan herhangi bir ilgisi yoktur. Kolon kiriş kesme güvenliği kontrolünün hangi hususlara bağlı olduğunu bir önceki mesajımda belirtmiştim.

Bunlar ekran görüntüleri.

Ekli dosyalar

• AKide862pursantaj.jpg
    AKide862pursantaj.jpg
    406.3 KB · Görüntüleme: 6,071
  • AKide7pursantaj.jpg
    AKide7pursantaj.jpg
    425.5 KB · Görüntüleme: 6,070
  • AKide862periyot.jpg
    AKide862periyot.jpg
    288 KB · Görüntüleme: 6,068
  • AKide7periyot.jpg
    AKide7periyot.jpg
    291.4 KB · Görüntüleme: 6,072
7 versiyonunda analiz ayarlarında kullanıcı tanımlı duvar yükleri işaretli değil. Duvar yükleri kirişlerde dikkate alınmamış.

Bu seçeneği işaretlerseniz, 8.62 periyot değerlerinin 7 ile yakın çıktığını gözlemyebilirsiniz.

Projenizi 8.62'den 7 versiyonuna aktardığınızı tahmin ediyorum. 8.62'den 7 eski versiyona kayıt ederken veya 7 versiyonunu 8.62'de açarken program kullanıcıyı uyarmaktadır.

Bu nedenle 8.62 ile 7 arasında karşılaştırma yaparken, yük, geometri ve analzi ayarlarının birebir örtüştüğü mutlaka teyit edilmelidir.

Ekli dosyalar

• Untitled.png
    Untitled.png
    19.2 KB · Görüntüleme: 6,050
  • p1.png
    p1.png
    31.6 KB · Görüntüleme: 6,050
  • p2.png
    p2.png
    33.4 KB · Görüntüleme: 6,046
  • 3.PNG
    3.PNG