Deprem yönetmeliğinde güncelleme olacak mı

Re: Deprem yönetmeliğinde güncelleme olacak mı?

İsmail bey bir konuda belediyedeki kontrol arkadaşlara eğitim yada seminer vermeyi düşünüyormusunuz? İdecad yada muadili programları birbirine karıştırıyorlar (perdenin uçlarına kolon eklemek, yarı rijit diyafram neden seçili, kirişsiz döşemede fiktif kiriş veya döşeme kolon şeriti neden yok vb) açıklama yapıyoruz forumdaki açıklamaları gösteriyoruz ama nafile

Re: Deprem yönetmeliğinde güncelleme olacak mı?

muhammetboztoprak":2eafpbem' Alıntı:
İsmail bey bir konuda belediyedeki kontrol arkadaşlara eğitim yada seminer vermeyi düşünüyormusunuz? İdecad yada muadili programları birbirine karıştırıyorlar (perdenin uçlarına kolon eklemek, yarı rijit diyafram neden seçili, kirişsiz döşemede fiktif kiriş veya döşeme kolon şeriti neden yok vb) açıklama yapıyoruz forumdaki açıklamaları gösteriyoruz ama nafile

Bahsettiğiniz karşılaştırmalar ile ben de karşılaşmıştım. Bazıları nato kafa nato mermer ne yazık ki. Döşeme içindeki donatı artışının (mantar kiriş) çerçeve etkisine katkısı olduğunu sanıp onu gerçek kiriş sanan binlerce mühendisimiz var. Bunun EN BÜYÜK SEBEBİ de çok yaygın olarak kullanılan yerli yazılımın yıllar boyu yarı rijit diyafram çözümü yapamaması ve bu nedenle çerçeve oluşmasına yani mantar kirişin modelle eklenmesine ihtiyaç duyuyor olmasıydı. 5 yıl kullandım o yazılımı. Tabi belediyedeki mühendislerin iliklerine kadar işledi bazı kabuller.

ideCAD in saha da özellikle İstanbul'da tanıtım yapmasında fayda olacağına inanıyorum. Belki de zaten yapılıyordur.

Geri