Performans Analizi

huseyinakkus56

Tanınmış Üye
Merhabalar.. Ekteki projede Doğrusal Performans Analizinden sonra İleri Hasar Bölgesinde çıkan GP03 Grup perdesinin hangi kesitinde yetersizlik olduğunu nasıl anlayabilirim? Bir de kalınlığı azaltmadan kurtarmamın bir yolu var mı?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
Önerim:
Binanız geçen sene yapıldı ise ve ekteki tebliğ dekine uygunsa yapınızın performans analizini İdeCAD 8.62 göre yapmalısınız.
Binada kolonlarda ve kirişlerde donatıların mevcut durumlarını girip (DS) sabitleyip.
Daha sonra performans analizi yapın.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• TEBLİĞ.png
    TEBLİĞ.png
    19.1 KB · Görüntüleme: 8,737
unver":1hkxoqou' Alıntı:
Burada bir gariplik var yeni projeler için performans analizi istenmez. Niçin istiyor?
Ünver bey delinin biri kuyuya taş atıyor sonra kırk akıllı çıkaramıyor. Bundan 3 4 sene önce yaptığım yurt projesinde kyk da istiyordu. Sorun kontrol mühendislerinin kulaktan duyma bilgilerle işi yapmasıdır.

huseyinakkus56":671ispg8' Alıntı:
Yok hocam bina henüz yapılmadı. Belediye bizden yeni projeler için de performansı sağlamamızı istiyor.

Aslında çok eğlenceli bir ülkede yaşadığımızın kanıtlarından biri (!)

Yönetmeliğin hangi maddesine dayanarak bunu istediğini sorun. Sizin bu projeyi çift proje olarak bütçe istemediğinizi de belirtin.

Merhaba;

Yönetmelik yeni yapılacak binalar için DGT tasarım KH performans hedefi dediği ve bazı programlarda sıfır hesabın yanında birde performans raporu verdiği için böyle algılanması normal :)

* projenizde Y yönü için yönetmeliğin 4.5.3.3 maddesi gereği perdeli sistem kabulü yapamazsınız, yani bina Y yönünde R=8 D=3 seçilip çözüm yapılmalıdır.
** sıfır hesapta perde gövde donatılarına bence çok itibar etmeyiniz, DGT sonucunda hesaplanan perde yatay donatıları ŞDGT (performans değerlendirmesinde) genelde yetersiz kalmaktadır. Minimum Ø12/20 çap ve aralık kullanınız derim.
*** perde şartını sağlamayan grup perde parçalarının donatı düzeni kolon gibi yapılabilir, belki sorununuz bundan da kaynaklanıyor olabilir.

Saygılarımla.

2m proje":2m8gur5v' Alıntı:
Merhaba;

Yönetmelik yeni yapılacak binalar için DGT tasarım KH performans hedefi dediği ve bazı programlarda sıfır hesabın yanında birde performans raporu verdiği için böyle algılanması normal :)

* projenizde Y yönü için yönetmeliğin 4.5.3.3 maddesi gereği perdeli sistem kabulü yapamazsınız, yani bina Y yönünde R=8 D=3 seçilip çözüm yapılmalıdır.
** sıfır hesapta perde gövde donatılarına bence çok itibar etmeyiniz, DGT sonucunda hesaplanan perde yatay donatıları ŞDGT (performans değerlendirmesinde) genelde yetersiz kalmaktadır. Minimum Ø12/20 çap ve aralık kullanınız derim.
*** perde şartını sağlamayan grup perde parçalarının donatı düzeni kolon gibi yapılabilir, belki sorununuz bundan da kaynaklanıyor olabilir.

Saygılarımla.
Teşekkür ederim peki perde donatılarını kolon gibi nasıl yapıyorduk?

Merhaba;

Grup perdelerde perde şartını sağlamayan parçaları kolon/başlık bölgesi gibi donatılandırmanın iki yolu var:
1- bu parçaları kolon olarak girebilirsiniz. Bu yöntem tartışılabilir...
2- Çok sağlıklı çalışmasa da perde olarak girip ekteki resimde olduğu gibi perde başlık bölgesini kullanıcı tanımlı olarak düzenlemek. Neden sağlıklı çalışmıyor dedim; çünkü tamamını başlık bölgesi gibi seçseniz de program yinede bir gövde donatısı hesabı yapıyor ve çizimlerde o şekilde hazırlanıyor. Biraz düzenleme yapmanız gerekecek.
Bu sorun la ilgili gelecek güncellemeler de iyileştirmeler bekliyoruz.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• başlık bölgesi.JPG
    başlık bölgesi.JPG
    158.1 KB · Görüntüleme: 8,600
  • başlık bölgesi 2.JPG
    başlık bölgesi 2.JPG
    101.7 KB · Görüntüleme: 8,599
  • başlık bölgesi 3.JPG
    başlık bölgesi 3.JPG
    58.9 KB · Görüntüleme: 8,599
17.Temmuz.2019 Yönetmeliğinin (c) bendine göre proje ya yeni yönetmeliğe göre tekrar hesap edilmeli
yada performans analizi yapılması gerekiyor.
Sadece başlanmış inşaatlarda ruhsat alındığı tarihteki yönetmelik hükümleri geçerlidir.(2)

Ekli dosyalar

• Yönetmelik.JPG
    Yönetmelik.JPG
    79.3 KB · Görüntüleme: 8,609
Mahmut Şengül":2ydsyl71' Alıntı:
17.Temmuz.2019 Yönetmeliğinin (c) bendine göre proje ya yeni yönetmeliğe göre tekrar hesap edilmeli
Sadece başlanmış inşaatlarda ruhsat alındığı tarihteki yönetmelik hükümleri geçerlidir.(2)

Mahmut Bey merhaba, ben Hüseyin Bey'in mesajından şunu anladım: Proje daha önce yapılmamış. Şu an yeni proje yapılıyor, yeni yönetmeliğe göre DGT yapması yeterli iken bir de doğrusal hesap yöntemi ile ŞGDT performans hesabı istenmiş.

MaFiAMaX":37u7i5ck' Alıntı:
Mahmut Şengül":37u7i5ck' Alıntı:

Mahmut Bey merhaba, ben Hüseyin Bey'in mesajından şunu anladım: Proje daha önce yapılmamış. Şu an yeni proje yapılıyor, yeni yönetmeliğe göre DGT yapması yeterli iken bir de doğrusal hesap yöntemi ile ŞGDT performans hesabı istenmiş.
Aynen öyle

unver":1sh9uedg' Alıntı:
Merhaba
Önerim:
Binanız geçen sene yapıldı ise ve ekteki tebliğ dekine uygunsa yapınızın performans analizini İdeCAD 8.62 göre yapmalısınız.
Binada kolonlarda ve kirişlerde donatıların mevcut durumlarını girip (DS) sabitleyip.
Daha sonra performans analizi yapın.

Ünver ÖZCAN
Erhan Bey Merhabalar,
Ünver Bey ve sonrasında cevapta yazılan bina yapılmadı mesajına istinaden;
Bina için ruhsat alınmış fakat başlanmamış diye algıladım ve cevabımı
buna istinaden yazdım.

Arkadaşlar,
Bazı idareler bu konuda kendilerini garantiye almak istiyorlar. Bunun sebebi yapı inşaatı sırasında herhangi bir proje uyumsuzluğu veya uyuşmazlık durumunda mahkemeye veya bilirkişiye gidildiğinde yapı bölüm 15'e göre kontrol ediliyor. Geçmiş dönemde bu şekilde çok fazla uyuşmazlık oldu. Her ne kadar yönetmelikte 4. bölüme göre yapılan tasarımın DD2-DGT-KH performansını sağladığını ifade etse de ŞGDT ile kontrol etmek bu tür durumlar için hazırlıklı olmayı sağlar.
Normal şartlarda 4. bölüme göre yapılan tasarım ŞGDT 15. bölümü sağlaması gerekir. Eğer sağlamıyor ise sağlayacak hale getirecek müdahaleler şimdiden yapılması gerekir (Bunu herhangi bir yönetmelik maddesine göre söylemiyorum genel yönetmelik prensibine dayanarak söylüyorum). Tabi ŞGDT ye göre performans analizi yapar iken yapının doğrusal performans analizi kriterlerini sağladığını kontrol etmek gerekiyor. Bu kontrolü İdecad yapıyor. Buraları gözden kaçırmamak lazım. Doğrusal analiz kriterlerini sağlamıyor ise sağlar duruma getirmek analiz ve kontrolü kolaylaştırır. Aksi taktirde doğrusal olmayan performans analizine gitmek gerekir ki, işi uzatır.
Perde yataylarınız ŞGDT de sağlamıyor ise sağlayacak şekilde müdahale etmenizi öneririm.

suatyy":17pe14ag' Alıntı:
Arkadaşlar,
Bazı idareler bu konuda kendilerini garantiye almak istiyorlar. Bunun sebebi yapı inşaatı sırasında herhangi bir proje uyumsuzluğu veya uyuşmazlık durumunda mahkemeye veya bilirkişiye gidildiğinde yapı bölüm 15'e göre kontrol ediliyor. Geçmiş dönemde bu şekilde çok fazla uyuşmazlık oldu. Her ne kadar yönetmelikte 4. bölüme göre yapılan tasarımın DD2-DGT-KH performansını sağladığını ifade etse de ŞGDT ile kontrol etmek bu tür durumlar için hazırlıklı olmayı sağlar.
Normal şartlarda 4. bölüme göre yapılan tasarım ŞGDT 15. bölümü sağlaması gerekir. Eğer sağlamıyor ise sağlayacak hale getirecek müdahaleler şimdiden yapılması gerekir (Bunu herhangi bir yönetmelik maddesine göre söylemiyorum genel yönetmelik prensibine dayanarak söylüyorum). Tabi ŞGDT ye göre performans analizi yapar iken yapının doğrusal performans analizi kriterlerini sağladığını kontrol etmek gerekiyor. Bu kontrolü İdecad yapıyor. Buraları gözden kaçırmamak lazım. Doğrusal analiz kriterlerini sağlamıyor ise sağlar duruma getirmek analiz ve kontrolü kolaylaştırır. Aksi taktirde doğrusal olmayan performans analizine gitmek gerekir ki, işi uzatır.
Perde yataylarınız ŞGDT de sağlamıyor ise sağlayacak şekilde müdahale etmenizi öneririm.
Yorumunuz için teşekkürler.

suatyy":20osstjm' Alıntı:
Arkadaşlar,
Bazı idareler bu konuda kendilerini garantiye almak istiyorlar. Bunun sebebi yapı inşaatı sırasında herhangi bir proje uyumsuzluğu veya uyuşmazlık durumunda mahkemeye veya bilirkişiye gidildiğinde yapı bölüm 15'e göre kontrol ediliyor.
.....
Doğrusal analiz kriterlerini sağlamıyor ise sağlar duruma getirmek analiz ve kontrolü kolaylaştırır. Aksi taktirde doğrusal olmayan performans analizine gitmek gerekir ki, işi uzatır.

Suat Bey selamlar.

1<BYS<5 (DTS 1a, 2a ise 3<BYS<5) yapıları sadece doğrusal analiz ile tasarlayabilecekken bunu istediklerinde doğrusal olmayan analiz gerekecek ve buna mühendisin müdahale edip doğrusal analize çevirmesi de imkansız.

Bu keyfiliğe kesinlikle karşıyım.

Erhan Bey Merhaba,
Mesajımı yanlış anlamışsınız. Başka yanlış anlayanlar olabilir diye daha açık izah etmeye çalışayım.
Bahsettiğiniz DTS 1a, 2a önemli yapılardır. yeri ve kullanım amacı belli olan bir yapının DTS yi değiştirmeniz mümkün değildir ve bina yüksekliğini de değiştiremezsiniz. Burada bahsedilen yeni tasarlanan yani henüz proje aşamasında olan bir projenin performans analizi yapılmasıdır.
Benim izah etmeye çalıştığım konu bu forumda daha önce sorulan bir soru üzerine henüz inşa edilmemiş bir yapı için performans analizi istenmesidir. Bu durumda yapıya performans analizi yapmak idarenin kendisini garantiye alması amaçlıdır. Bu da çok yanlış değildir. Bu sebep ile yeni yapım olarak tasarladığınız yapılarınızda ilave olarak performans analizi yapmanızdır. Performans analizinde de doğrusal performans analiz şartlarını (madde 15.5.3.1 deki şartlar) sağlayacak şekilde yapılarınızı tasarlamanızdır. Bunun anlamı kolon kapasiteleri, kiriş kapasiteleri, dönmeler vb. yani yapı rijitliği ve davranışını etkileyen kolon kiriş, perde sistemlerinizi buna göre tasarlamanızdır. Elbette yapınız 15.5.3.1 de sıralanan kriterlerden ilk madde olan BYS sınıfını sağlamıyor ise zaten yüksek (bu maddeye göre yüksek) bir yapı yapıyorsunuz demektir ve doğrusal olmayan performans analizi yapmak durumundasınız.
Umarım izah edebildim.

Geri