Radye temellerde maksimum taban basıncı

kemalozkan

Yeni Üye
radye temelde maksimum taban basıncı 35 t/m2 , tasarım taşıma gücü 23 t/m2 . minimum ve ortalama taban basıncı değerlerinde bir problem yok, program yeşil tik atmış,
ancak maksimum taban basıncı kısmında herhangi bir işaretleme yok. Analiz görünümünde taban basınçlarının nerelerde yüksek olduğunu kontrol ettim. Yüksek olan yerlerde program ilave donatılar yerleştirmiş.
program herhangi bir hata mesajı vermiyor. maksimum taban basıncının tasarım taşıma gücünü aşmış olması bir sorun değilmidir?

Bir sorumda temel hesaplarında deprem yüklemesi yapma mecburiyetimiz varmıdır? Eski versiyonda deprem yüklemesi kullanılırsa emniyet gerilmesini %50 arttır seçeneği vardı.
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba,

Projenizde ortalama gerilmeye göre kontrol işaretlenmiştir. Analiz ayarlarında bu seçeneği iptal ederek maksimum gerilmeye göre kontrol yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Temel hesaplarında deprem yüklemesi mecburiyeti vardır. TBDY 2007'de zemin eminiyet gerilmesine göre kontrol ediliyordu. TBDY 2018 ise "zemin taşıma gücü" değeri geldi. Zemin edütü aldığınız kurumdan konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Depremli durumda zemin eminiyetinin %50 attırılabilmesi seçeneği, TBDY 2018'de kaldırıldı.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    47.1 KB · Görüntüleme: 4,589
Öncelikle herkese iyi çalışmalar...

Ekteki projede Maksimum Taban Basıncı ile ilgili bir kaç sorum olacak...

1 - Negatif gerilme kontrolü proje müellifinin inisiyatifinde bir konu mudur yoksa TBDY 2018 de açıkca bağlayıcı bir madde var mıdır?
2 - Negatif gerilmenin ihmal edilebilir sınırı ile ilgili müellifin inisiyatifimi geçerlidir yoksa bağlayıcı bir oran var mıdır?
3 - Herhangi bir kontrol mercinin projedeki radye temel tasarımında yönetmelik olarak isteyebileceği ya da hata olarak gösterebileceği bir konu sizce mevcutmudur?
4 - Yalnızca temel ile ilgili olarak gözden kaçırdığım başka bir husus var mıdır?

NOT : Projede maksimum taban basıncını geçebilmek için sağ ve alt tarafa 250 cm pabuç yapmak durumunda kaldım , tavsiyeleriniz değerlidir , şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• İRFAN_SON.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 352
radye temel basıncı.PNG
şimdi aldığım radye temelde max taban basıncı hatasında raporu incelediğimde belirtilen noktalarda hata var ve bunu hataların nerde veya hangi taşıyıcı sistem olduğunu nasıl görebilirim yardımcı olur musunuz ?

Perspektif ekranda analiz sistemi görüntüleme seçeneklerinde "taban basıncı kontrolü" seçimi kullanılarak temel taban basıncı grafiği incelenebilir.
Raporda verilen kombinasyonu seçiniz
Taşıma gücünü aşan yerleri kırmızı olarak görebilirsiniz.
1709642525313.png

3B ile rapor sonuçlarında farklı değerler görebilirsiniz. Bunun için yardım sayfasını inceleyiniz
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

G
Perspektif ekranda analiz sistemi görüntüleme seçeneklerinde "taban basıncı kontrolü" seçimi kullanılarak temel taban basıncı grafiği incelenebilir.
Raporda verilen kombinasyonu seçiniz
Taşıma gücünü aşan yerleri kırmızı olarak görebilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 41538

3B ile rapor sonuçlarında farklı değerler görebilirsiniz. Bunun için yardım sayfasını inceleyiniz
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
gösterilmyor yada ben göremiyorum kombinasyonlarıda deniyorum kırmızı ile gösterilecek bi yer göremiyorum

Geri