Güçlendirme projesi hakkında

Merhaba , bir güçlendirme projesi hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Ekteki projeyi eski statiğe göre girip donatılarımı kilitledim.Bodrum ve zemin kata kolon güçlendirmelerini yaptım ,son iki kata yapmak istemiyoruz ama tabi eski statiğe göre kolonların hiç biri kurtarmıyor.proje 1975 yönetmeliğiyle çizilmiş.Biz mecburen v.8.62de 2007 yönetmeliğine göre analiz yaptık.Nasıl bir yol izlemeliyim? Performans analizinde hangi kullanım seçilmeli? Çalıştığım data da eksiklerim veya yanlış olan bir şeyler var mı öğrenmek istiyorum.Bir de ekteki resimde görüldüğü gibi bir radye temel yapmak istiyoruz.Bunun algoritması ideye uygun mu ?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• kolon.png
    kolon.png
    20 KB · Görüntüleme: 3,387
Re: Güçlendirme projesi hakkında!!

Merhaba
Önerilerim;
canerozen":dum2dj28' Alıntı:
Ekteki projeyi eski statiğe göre girip donatılarımı kilitledim
roje 1975 yönetmeliğiyle çizilmiş.
--Bu proje 1975 yönetmeliğine göre yapıldıysa o zaman genelde B160(C14)-STI olarak yapılıyordu. (Beton değerleri C14 sağlaması zor C10 civarında çıkabilir.)
--Donatı ve beton tespitini TDY2007 BÖLÜM 7 göre yaptınız mı? (YAPILMAMIŞ GÖRÜLÜYOR.) Yerinde tespit ettiğiniz donatı, beton ve kolon kiriş, döşeme ebatlarını ve duvar yüklerini data olarak girmelisiniz,
--C25-B420C eski projede ve güçlendirme kolonlarında görülüyor. Yerinde tespit edilen donatı ve beton değerleri girilmemiş,
Performans analizinde hangi kullanım seçilmeli?
--TDY2007 tablo 7.7 göre CG sağlamalısınız,
--Her kolona mantolama yapmak doğru bir seçim değil. Kolon kiriş birleşim yerlerinde detay ve uygulama hatası oluyor. Bunun için her iki yönde aşağıdan yukarı bütün katlarda kolonlara mantolama gerekmeyecek şekilde güçlendirme perdesi koymak en iyi çözüm.
Daha önce güçlendirme proje yapmadıysanız bölgenizde tecrübeli bir mühendisle birlikte yapsanız iyi olur.

Ünver ÖZCAN

Şuan eski proje elimizde var.Yapının projeye uygun yapıldığını düşünerek projedeki demirleri girdik.Yapının projeye uygunluk ölçümlerine henüz geçmedik.Şuan güçlendirme de bilgi sahibi olabilmek için datayla uğraşıyoruz , ne nedir, nasıl yapılır. 2007 ye göre analiz de kolonların hiç biri kurtarmıyor gözüküyor ama sanırım bu analizi baz almayıp, doğrusal performans analizi raporundaki can güvenliğinin sağlanıp sağlanmaması mı önemli bu durumda ? Datada ki işleyişi öğrenmek istiyorum.

Merhaba
canerozen":2g58yyll' Alıntı:
doğrusal performans analizi raporundaki can güvenliğinin sağlanıp sağlanmaması mı önemli bu durumda ?
Daha önceki önerileri yaptıktan sonra en son performans analizi yapacaksınız.
Program CG sağlayıp sağlamadığını size bildiriyor. Sağlıyorsa yeterlidir.

Ünver ÖZCAN

unver":1gbic5t1' Alıntı:
Merhaba
canerozen":1gbic5t1' Alıntı:
doğrusal performans analizi raporundaki can güvenliğinin sağlanıp sağlanmaması mı önemli bu durumda ?
Daha önceki önerileri yaptıktan sonra en son performans analizi yapacaksınız.
Program CG sağlayıp sağlamadığını size bildiriyor. Sağlıyorsa yeterlidir.

Ünver ÖZCAN

teşekkür ederim.iyi günler

Geri