Menfez Tasarımı

yldrmanil

Etkin Üye
Merhaba,

Üzerinde araç trafiği olan iç temiz açıklığı 2m x 2m olan betonarme bir menfez tasarımı yapıyorum. Çalışmamda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevirim. Tasarımımı gönderebilirim.

Ben özellikle tarafik yüklemeleri konusunda takıldım. Ayrıca böyle bir tasarımı Sap2000de yapmak mı faydalı olur?

İdeCAD'de tasarım yaparken sorularım:

1) Yükleme kombinasyonlarına toprak yüklü kombinasyonu eklemem yeterli olur mu?
2) Taşıt yüklemelerini nasıl yapmalıyım. (Eğilmenin maksimum olduğu dingil yüklemesi ile kesmenin maksimum olduğu dingil yüklemesini ayrı ayrı mı çözmeliyim)
3) Analizi birim metrede mi yapmak lazım yoksa dilatasyondan dilatasyona olan mesafede mi?
4) Toprak altında kalan bu yapıya deprem yüklerini nasıl vermeliyim?

Merhabalar,

Böyle bir tasarımı ideCAD ile perde,döşeme ve radye temel tanımlayarak (yarı rjit diyafram) yapabilirsiniz.
Yükleme kombinasyonlarına toprak yükü ekleyerek toprak yükü tanımlayın.
Taşıt yüklemeleri için AASHTO(American Associatin of State Highway and Transportation Officials) Amerikan Karayolu köprüleri ve sanat yapıları projelendirmesi ve yapımına ilişkin şartnamesini inceleyiniz.Şartnameden taşıt tipine göre uygun yüklerin alabilirsiniz.Döşeme ve perdelere bu yükleri noktasal veya mesafeleri belirleyip çizgisel olarak verebilirsiniz.

Dediğiniz yolda ilerledim. Fakat 0.9G'+Ey+0.3Ex-0.3Ez yüklemesinde negatif zemin gerilmesinden kurtulamıyorum. Hatta bu yükleme bu aralar çoğu projemde başımın belası olmaya başladı. Hepsinde ufak yealanlarda çıktı ihmal ettim.

rcp52":r1jz5rcu' Alıntı:
Karayollarının hazır abakları var diye biliyorum onlardan yararlanabilirsin

Evet var. Fakat 2005 yılında yapılmışlar. 2012 yılında yapılanların içinde ise 2x2 boyutlarında yok. Zaten TBDY-2018'e göre çözmek istiyorum.

AASHTO(American Associatin of State Highway and Transportation Officials) standardını anlatan Türkçe kaynak arayışım devam etmektedir. Elinde olanlar paylaşırsa veya bulabilmem için yönlendirme yaparsanız sevinirim.

Geri