Açikliklar büyük asmolen yapmayi düsünüyorum

Değerli büyüklerim
Betonarme sistem tasarımı yapmam gerekiyor
Size danışmak istediğim konu şudur ki , betonarme bir sistem tasarımına başlamadan önce kolon yerleşimleri ve ebatlarıı belirlerken,dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir.Ayrıca taşıyıcı sistem seçimi hususunda ilk olarak taşıyıcı sisteme karar verirken neleri dikkate alarak sisteminizi belirliyorsunuz.
Not: Mimari projeye uygun olsun diye kolonları yerleştirdiğimde düzgün çerçeve sistemler oluşmuyor.Yapı da yaklaşık olarak 140 m2 civarında.Haliyle açıklıkların büyük olması, bana asmolen döşeme yapmam gerektiğini düşündürüyor.Doğru mantıkta mıyım.Rica etsem mimarisini import ettiğim projeye bakıp yorum yapabilir misiniz.Sizden kolonlarımı yerleştirin ,projemi çözün beklentim yok.Lütfen beni yanlış anlamayın.Tecrübeli mühendisler olarak bu tarz bir mimari proje sizin önünüze gelseydi,kafanızda ilk ne oluşurdu.İlk nasıl bir yol izlerdiniz.Bunu öğrenmek istiyorum
Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• taşıyıcı sistem belirlenmesi.ide10
    1.8 MB · Görüntüleme: 266
Re: taşıyıcı sistem belirlenmesi

Küçük bir dipnot daha belirtmem gerekiyor.
Mimar 1/1 ölçekte çalıştığı için, ben autocad üzerinde scale :2 yaptım ve idecad'e import o şekilde ettim. Kolon yerleşimi doğru oluyor fakat duvar kalınlıkları 2 katı olmuş oluyor.Bu konuda da önerinize ihtiyacım var. Ölçeği iki kat yapmasam ,import ettiğimde kolonlarım büyük kalıyor. '2 kat ölçeği büyütüp kolonlarımı yerleştirdiğim zaman da ,mimari projenin duvarları 2 katına çıkmış oluyor.

Merhaba Gökhan Bey...
Öncelikle projeyi büyütmenize gerek yoktur siz normal ölçüde çalışın bu şekilde elemanları ayarlamanız sıkıntı olabilir.
Mimari planınız kirişli plak düşünülerek yapılmış yani sistem çok düzgün, üstelik açıklıklar fazla değil; Siz projeyi büyüttüğünüz için size öyle gelmiş olabilir. Eleman boyutları mühendisler için en başlarda kabus olur zamanla oturur. Ebatlar açıklıklara göre gelen yüklere göre değişir, Binada asansör boşluğu olmadığı için 2 kat olarak düşünürsek 30/50, 30/60 kolonlar koymanız yeterli gibi duruyor. Bölgeye göre ve perde oranına göre 30/50 de pursantajlar fazla çıkabilir. Bazı duvarlarda şaşırtma yapılmış oradaki kolonlar uzayabilir yada perdeye dönüşebilir. Merdivende perdeler olur muhtemelen, balkonda kare kolon olabilir yada yuvarlak, 40/40, 35/35 şeklinde. Kirişler 25/50,30/50, Döşemeleriniz 15 cm olabilir. Burda en önemli tavsiyem kirişli plak için zorlayın diğer türlü bölgeyi bilmiyorum ama perdelerle boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. İyi çalışmalar...

Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Bu proje Sinop/Saraydüzü bölgesinde uygulanacak.Bir köy evi projesi.Proje bodrum+2 kattan oluşuyor.Sinop il özel idareye sunularak onaylanacak bir proje.Köy yerinde yapılacak olduğu için maddi durumlar çok yeterli değil vatandaşın.O yüzden siz olsanız hangi sistemi seçerdiniz bu şartlara bakarak

Gokhan30":r0d3dsly' Alıntı:
Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Bu proje Sinop/Saraydüzü bölgesinde uygulanacak.Bir köy evi projesi.Proje bodrum+2 kattan oluşuyor.Sinop il özel idareye sunularak onaylanacak bir proje.Köy yerinde yapılacak olduğu için maddi durumlar çok yeterli değil vatandaşın.O yüzden siz olsanız hangi sistemi seçerdiniz bu şartlara bakarak
Rica ederim Gökhan Bey...
Küçük Binalarda çok fark olmayabilir ama kirişli plak her zaman daha ekonomiktir. Bina ağırlığınız daha az çıkar deneyerek kıyaslama yapabilirsiniz. İyi çalışmalar...

Tekrardan merhabalar.tavsiyelerinizi dikkate alarak tasarımımı gerçekleştirdim.Herhangi bir sıkıntı çıkmadı.Yaptığım analizde de hiç bir sorun çıkmadı.Fakat yine de buraya projeyi yüklüyorum.Belki başka tavsiyeleriniz de olabilir bana.Şunu fazladan yapmışsın ya da bunu çıkarabilirsin gibi.Bu da benim statik anlamda gelişmemi sağlar.Projeyi inceleyip geri dönüş yaparsanız beni çok sevindirirsiniz.İyi çalışmalar diliyorum

Gökhan Bey Merhaba tekrardan elinize sağlık güzel olmuş...
Projenizde kolon donatıları 12 kalmış minimum 14 olması gerekiyor. S49 kolonu 25 lik olmuş eski yönetmelikte kısa kenarlar minimum 25 cm, L şeklinde 20 yapılabiliyordu fakat yeni yönetmelikte böyle bir ibare görmemiştim. Minimum 30 yapmanız gerek yada bir kenarı 25/150 L perde yapabilirsiniz. Balkonu kapatacaklar mı bilmiyorum ama kare kolon kullanmanızı tavsiye ederim. 30/30 bir kolon var onu büyütebilirsiniz 30/50 gibi yada 30/60. L kolonu düz yapabilirsiniz. L kolon işi yapacak kişiler tarafından pek istenmez :). Su basman perdelerini henüz yapmamışsınız herhalde. Perdeden çıkan kirişin başka bir kirişe saplanması bazen sorun olabiliyor ama burada çok sorun olmaz diye düşünüyorum. Mesafeler çok yakın yoksa önlem amaçlı oraya bir kolon koyabilirdiniz yada perde yapılabilirdi ama bina çok küçük çok fazla perde oluyor. Eğer mal sahibinden itiraz gelirse P6 perdesini 25/150 perdeye çevirebilirsiniz. Aynı şekilde s46 kolonuda perde olabilir. Hem merdivende 5 cm daha az diş olmuş olur. Genel olarak taşıyıcı sisteminiz iyi zaten. Başka birşey olursa yazmaya çalışırım. Başka arkadaşlarında tavsiyeleri varsa belirtebilirlerse güzel olur. İyi çalışmalar...

Merhaba
Gokhan30":mbr1viv2' Alıntı:
https://we.tl/t-OKSmrPpS6n
Projeyi düzenledim ekte saçaklar size kaldı.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• GÖRÜNÜŞ.png
    GÖRÜNÜŞ.png
    479.3 KB · Görüntüleme: 4,050
  • UO20 SON TASLAK.cde
    1.5 MB · Görüntüleme: 230
Bendeki versiyon BETA olduğu için açamazsınız 8.062 ile tekrar yükledim.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO20 SON TASLAK_v80620.ide85
    3.7 MB · Görüntüleme: 241
Son verilen tasarım gayet güzel ve yeterli. Ondan önceki tasarımda maşallah işçilik çok fazlaydı. aynı proje içerisinde 3-5 farklı boyutlu eleman l kolon kare kolon perde vs bunlar kısıtlı bütçede fazladan masraf demektir. tasarım kültürü bakımından ilk öğrenmeniz gereken şey bence eşit boyutlu elemanları kullanıp sistemi mümkün olduğunda simetrik hale getirmek

Geri