Radye temelde kiriş

yunussacikk

Tanınmış Üye
merhaba radye döşemeye bir adet kiriş atarsam tüm ilave donatılarım iptal oluyor .
bu şekilde tasarım yapmak doğrumudur. Bazen radye döşemede bir aks boyunca fazla donatı çıkıyor bu aksa kiriş atmak istiyorum bu şekilde tasarım yapmak doğrumudur

Ekli dosyalar

• kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk.cde
    3.2 MB · Görüntüleme: 242
Merhaba;

Kiriş içeren radye döşemenin donatı tipi hatalı tanımlanmış.
İlgili radye döşemenin (RD22) donatı tipini Üstte+Altta düz donatı olarak tanımlarsanız sonuçların uyumlu olduğunu göreceksiniz.

Öneri olarak kirişli radyenizi iki parça olarak tanımlamanız modelleme mantığı açısından daha doğru olabilir.

Saygılarımla.

iki parça derken tam sürekli temel kirişinin olduğu yerden mi ayırayım radyeyi

söylediğiniz gibi yaptım ialevelr farklı çıkıyor

Ekli dosyalar

• k11.cde
    3.2 MB · Görüntüleme: 240
Merhaba;

iki modelde sonuçların birebir aynı olmasını beklemeyin zaten. Çünkü iki sitem birbirinden farklı.
Eklediğiniz mütemadi temel kirişi tabandaki basınç dağılımını ve sonlu eleman ağını azda olsa değiştirecektir, bu durum farklılıklara neden olacaktır.

Evet Radye temeli mütemadi hizasından ikiye ayırabilirsiniz.

İki temel için hesaplanan ilave ve ana donatılar.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    66.4 KB · Görüntüleme: 5,519
  • 2.JPG
    2.JPG
    103.7 KB · Görüntüleme: 5,520
  • 3.JPG
    3.JPG
    110.1 KB · Görüntüleme: 5,517
  • 4.JPG
    4.JPG
    109.9 KB · Görüntüleme: 5,516
  • 5.JPG
    5.JPG
    108.5 KB · Görüntüleme: 5,518
ben analiz alıp sonuçlara baktığımda sürekli temel attığım radyede ilave donatı çıkmıyor. Datayı ekleyebilirmisiniz modellemde mi farklılık var
4 farklı model yaptım aynı datada
kilit yanımda olmadığından demo versiyonda yaptım

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba;

İlave çıkmamasının sebebi radye döşeme için Hesap Aksı Edit seçeneğini kullanarak donatı tipini Üstte + Altta düz donatı seçmemeniz.
Bu seçimi yapsamızda kirişli radyenin kesinlikle iki parça girilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu anki haliyle radye ve mütemadinin ilişkisinin doğru kurulduğunu düşünmüyorum.
Pazartesi modeli paylaşırım sizinle.

Saygılarımla.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhaba Yunus bey;

Önceki mesajlarım da yazdığım gibi kirişli radyenin donatı tipini doğru seçmediğiniz için ilave donatı hesabı yapılmıyor.

Donatı tipini düzenlemek için:
1. Radye döşemeyi seçip üzerine sağ tıklayın. Açılan menüde Betonarme Hesap Aksı Edit komutuna tıklayın.

2. Komuta tıkldadıktan sonra açılan menüden donatı tipini Üstte + Altta Düz donatı oalrak seçiniz, tamam deyip pencereyi kapatınız.

Ekte düzenlenmiş dosyayı da paylaşıyorum.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• KOMUT.jpg
    KOMUT.jpg
    147.7 KB · Görüntüleme: 5,394
  • HESAP AKSI.JPG
    HESAP AKSI.JPG
    67.9 KB · Görüntüleme: 5,394
yunussacikk":1bwtsu5e' Alıntı:
merhaba
radyede tüm donatıları alt üst olarak kitledim....4 farklı model yaptım sürekli temel attığım yerlerde ilave çıkmıyor
Merhaba
Eklediğiniz projede 4. modelde hatalı veri girişi söz konusudur. Radye sürekli temele bağlanmamaktadır. Ayrıca radye donatı akslarının betonarme Hesap aksı edit komutu ile üstte+altta düz donatı olarak düzenlemeniz gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• rd1.png
    rd1.png
    15.9 KB · Görüntüleme: 5,386
  • rd_2.png
    rd_2.png
    54.5 KB · Görüntüleme: 5,387
Geri