Çizilerek girilen duvarlar ne işe yarıyor

sereze

Tanınmış Üye
Betonarmede aks menüsünün yanındaki Duvar menüsü kullanılarak çizilen duvarlar döşemelere kirişlere yük veriyor mu?

Re: Çizilerek girilen duvarlar ne işe yarıyor?

sereze":148vf6hg' Alıntı:
Betonarmede aks menüsünün yanındaki Duvar menüsü kullanılarak çizilen duvarlar döşemelere kirişlere yük veriyor mu?

Programda F1 yardım tuşuna basın, açılan ekranda "Dizin_" bölümüne "duvar" yazın. Hemen altta konu başlığını "çift" tıklayın.
Bu yardım nenüsünde duvar ile ilgili ayrıntılı bilgiler var.

Kolay gelsin.

Re: Çizilerek girilen duvarlar ne işe yarıyor?

sereze":1agwgkwz' Alıntı:

Evet çizilen duvarlar kirislere yük verirler.

Kiriş üzerinde girilen duvarların yük dağılımı ve değerleri aşağıdaki örnek ekran görüntülerinde gösterilmiştir:

Döşeme üzerinde girilen duvarların yük dağılımı ve değerleri aşağıdaki örnek ekran görüntülerinde gösterilmiştir:

Kirişin üzerine duvar objesi ile duvar tanımlanması veya kiriş ayarındaki duvar yükü verilmesi program tarafından otomatik algılanır ve analize katılır.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    231.5 KB · Görüntüleme: 3,128
  • 3.PNG
    3.PNG
    21.5 KB · Görüntüleme: 3,129
  • 2.png
    2.png
    26.4 KB · Görüntüleme: 3,130
  • 5.PNG
    5.PNG
    61.9 KB · Görüntüleme: 3,131
  • 4.PNG
    4.PNG
    183.1 KB · Görüntüleme: 3,131
Hakan Bey öncelikle ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Ben de ekran görüntülerindeki ekranı bulmaya çalıştım, yarı ririjit diyaframla çözdüğümde döşeme üzerindeki yükleri görebiliyorum ama tam rijit çözdüğümde duvar yüklerine tıkladığımda döşeme kayboluyor. Tam rijit çözümde o ekranı görüntüleme şansım var mıdır acaba?

Tam rijit diyafram döşemeler sonsuz rijitlikte elemanlar olduğu için, analiz modeli içinde bulunmazlar. Döşeme üzerinde girilen duvarın etkileri döşemelerden kirişlere aktarılır. Duvar yükleri 3B'de veri girişi bölümünde gösterilmektedir.

Yarı diyafram çözümde, döşemeler, tüm yapı ile birlikte analiz modelinde bulunur. Döşeme üzerinde bulunan duvarlar da analiz modelde bulunurlar. Bu nedenle döşeme üzerindeki duvar yüklerini 3B'de analiz modekinde görebilmek için yarı rijit diyaframla çözüm yapmalısınız.

Her koşulda kiriş uç kuvvetlerinin değiştiğini duvarlı/duvarsız çözüm için gözlemlersiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    51.6 KB · Görüntüleme: 3,026
  • 2.png
    2.png
    60.6 KB · Görüntüleme: 3,026
Geri