50m uzunluğunda dilatasyosnuz bir bina yapabilirmiyim

civilization

Tanınmış Üye
Merhabalar, üzerinde çalışacağımız bir proje ile ilgili bir sorum olacak. B+z+14 yada 15 kat olarak yapılmak istenen bir projede bina uzunlığu uçtan uca 50m civarı. Ts500 6.3.4 de
6.3.4 - Genleşme, Büzülme ve Sünme Etkileri
Sıcaklık değişimleri ve büzülme etkileri gözönünde bulundurularak, uzunlukları fazla olan hiperstatik yapılarda, üst yapıda genleşme derzleri düzenlenmelidir. Dış etkilere açık yapılarda, derz aralıkları 40 m yi aşmamalıdır. Sıcaklık değişimlerine karşı korunmuş ve uçlarında rijit perde bulunmayan çerçeve türü yapılarda, derz aralığı 60 m ye kadar artırılabilir. Zamana bağlı davranışı gözönüne alan hesapların yapılması veya büzülmeyi azaltan özel önlemler alınması koşuluyla, bu sınırlar aşılabilir. Simetrik olmayan sistemlerde ve simetrik olmasına rağmen iki yanında yanal ötelenmeleri önleyen rijit düşey elemanlar bulunan sistemlerde, derzler arasında kalan blok boylarının daha küçük tutulmasına özen gösterilmelidir
Şeklinde bir açıklama var. Burada 40m den uzun yapmamam söyleniyor fakat sıcaklık değişimlerine karşı korunmuş ve uçlarında rijit perde bulunmayan çerçeve türü yapılarda derz aralığı 60m ye kadar arttırılabilir denmiş fakat söz konusu proje de birçok nokta da perdeler olacak. Zamana bağlı davranışı göz önüne alan hesaplar veya büzülmeyi azaltan özel önlemler alınması koşuluyla bu sınırlar aşılabilir şeklinde belirtilen özel önlemler nelerdir. Kosacası ben 50m uzunluğunda dilatasyosnuz bir bina yapabilirmiyim. Yapabilirsem belediyeye hangi argümanları sunmam gerekir.
Şimdiden teşekkürler.

Merhaba;

Yaparsınız.
TS500, 40m ye kadar herhangi bir şey istemiyor,
40-60m arasında ısı yalıtım yapmak yeterli, 60m den sonra ısı hesabı yapılması şartıyla dilediğiniz uzunlukta yapı yapabilirsiniz.
TBDY2018 planda düzensizlikler haricinde dilatasyondan kaçınılması gerektiğini açık açık belirtiyor.

Saygılarımla.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

teşekkür ederim cevabınız için. işin durumu belirsiz olmakla beraber. ilgili belediyesi ile yapılan görüşmelerde belediye "siz binayı 40m'ye yaklaştırın" diyor fakat bu uzunluk ile odalar ince uzun oluyor işveren de haklı olarak bunu istemiyor. uygun bir yere dilatasyon yapalım dediklerinde de ben 20-22cm civarı bir boşluk bırakmanız gerekiyor deyince durum biraz değişikleşmeye başladı. mimar 3cm bıraksak yeter kafasındaydı. sonuç olarak işvereni 40m'den fazla dilatasyonsuz yapılabileceğine ikna ettim. mimar ile kolon dağılımında daha dikkatli ve kordineli çalışacağız işin belediye ayağında nasıl karşılanacak merak ediyorum. daha görüşülmedi

2m proje":1mcl4xw6' Alıntı:
Merhaba;

Yaparsınız.
TS500, 40m ye kadar herhangi bir şey istemiyor,
40-60m arasında ısı yalıtım yapmak yeterli, 60m den sonra ısı hesabı yapılması şartıyla dilediğiniz uzunlukta yapı yapabilirsiniz.
TBDY2018 planda düzensizlikler haricinde dilatasyondan kaçınılması gerektiğini açık açık belirtiyor.

Saygılarımla.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri