Yazı araçları önerileri

fsoylemez

Yeni Üye
Merhaba,

Aslında uzun zamandır aklımda olan bir konu bu ama yazmaya fırsat bulamamıştım. İlk eklendiğinden beri pek değişmemiş araçlar olan yazı ve biçimli yazı hakkında bazı iyileştirmeler yapılabilir diye düşünüyorum.
Öncelikli bir konu olmasa da özellikle çizimleri ideCAD ile yapan ve AutoCAD gibi ilave bir program kullanmak istemeyen kişiler için paftalara yazı eklenmesi ve içeriğinin değiştirilmesinde çeşitlik zorluklar var bence.

1. Yazıyı değiştirmek için sağ tıklayarak veya menüden "Yazı Değiştir" seçmektense üzerine çift tıklandığında edit menüsüne girmek daha pratik olacaktır kanaatimce. Şahsen ctrl+E kısayolunu çok kullandığım için yazı özelliklerine de kolayca erişilebilir diye düşünüyorum.
2. Biçimli Yazı aracı biraz daha "Text Box" mantığında çalışabilse daha iyi olacak sanırım. Komuta ilk tıkladığımızda sadece yazma açısı belirlemek yerine bir dikdörtgen alan belirlesek ve o alan içinde yazarken otomatik olarak satır atlasa çok kullanışlı olur.
3. Biçimli Yazı aracında tanımlanan alanın çevresinde çizgi olmamasının yanında, çizgi tipi, kalınlığı, yazı ile arasındaki boşluk ve çizgi rengi gibi ayarlar da yapılabilir. Bu özellik tek satır olan "yazılar"a da eklenebilir hatta.

Teşekkür ediyorum şimdiden, iyi çalışmalar dilerim.

Geri