Yüzeysel temellerde zemin etkileşimi dikkate almalı mı

civilization

Tanınmış Üye
Merhabalar, bilindiği üzere 2007 deprem yönetmeliği 2.2.1.5 de

denilmekte. yani zemininiz c ve d ise üst yapı etkileşimli çözüm yap. fakat tbdy 2018 ek16c 16c.1.2 de ise

denilmekte. kısaca soracak olursam. yüzeysel temellerde zemin etkileşimini dikkate almalı mı almamalı mı. şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    23.4 KB · Görüntüleme: 2,489
  • 22.JPG
    22.JPG
    40.7 KB · Görüntüleme: 2,488
Daha önce yazmıştım konu açılmışken burada da paylaşayım.

Zemin Yapı Etkileşimi (ZYE) Literatürde Soil Structure Interaction (SSI) ve İdeStatik'teki ismiyle Üst yapı etkileşimli çözüm;
etkilediği 10'larca parametre ve sonuç olmasına rağmen sadece bina periyotunun artma etkisi dolayısıyla deprem yükünün azalma durumunu göz önüne alarak YENİ YÖNETMELİĞİMİZ bu durumu yüzeysel temeller için "İHMAL EDİLEBİLİR" demiş.

Taslak halinde bu maddeyi gördüğümde kan beynime sıçramıştı. Ne yazıkki kesin yönetmelikte de hangi akla hizmet bilmiyorum bu maddeyi koymuşlar.

Doktora tezimin başlığı "ZEMİN PARAMETRELERİNİN ÇOK KATLI YAPILARIN ANALİZ SONUÇLARINA ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI"
ve bu konuyla alakalı yayınlanan bir makalem de var.

Zemin yapı etkileşimli çözüm Özellikle ZC-ZD-ZE zemin gruplarında zorunlu olmalıydı. Yönetmelik ihmal edilebilir dese de özellikle tercih edilmesi gereken bir yöntem.

Bence bu çok önemli bir konu.

Yönetmelikteki ihmal edilebilir ifadesi ve öncesinde yaptığı açıklama sanki proje bazında olumsuz olan duruma göre analiz yapın der gibi anlaşılıyor. En azından ben öyle anladım.

Daha önce yazmıştım konu açılmışken burada da paylaşayım.

Zemin Yapı Etkileşimi (ZYE) Literatürde Soil Structure Interaction (SSI) ve İdeStatik'teki ismiyle Üst yapı etkileşimli çözüm;
etkilediği 10'larca parametre ve sonuç olmasına rağmen sadece bina periyotunun artma etkisi dolayısıyla deprem yükünün azalma durumunu göz önüne alarak YENİ YÖNETMELİĞİMİZ bu durumu yüzeysel temeller için "İHMAL EDİLEBİLİR" demiş.

Taslak halinde bu maddeyi gördüğümde kan beynime sıçramıştı. Ne yazıkki kesin yönetmelikte de hangi akla hizmet bilmiyorum bu maddeyi koymuşlar.

Doktora tezimin başlığı "ZEMİN PARAMETRELERİNİN ÇOK KATLI YAPILARIN ANALİZ SONUÇLARINA ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI"
ve bu konuyla alakalı yayınlanan bir makalem de var.

Zemin yapı etkileşimli çözüm Özellikle ZC-ZD-ZE zemin gruplarında zorunlu olmalıydı. Yönetmelik ihmal edilebilir dese de özellikle tercih edilmesi gereken bir yöntem.
Dr.a tezinizi paylaşabilir misiniz?

Geri