ZF türü zeminde spektrum eğrisi

Merhaba iyi çalışmalar herkese. Elimde ZF türü zemini olan bir proje var geoteknik mühendisinden gelen spektral ivmelerin listesini atıyorum bu değerler normal midir acaba? Göreli kat ötelemem 0.04 falan çıkıyor düzeltilicek gibi değil. Daha önce de bir ZF çözümümüzde sıkıntı yaşamıştık teknik destekten gelen yazıyı (''Programa girilecek spektrum eğrisi, yer çekimi ivmesine bölünmüş, azaltılmış tasarım ivme spektrumu [Sar(T)] olmalıdır.
Sar(T)=Sae(T)/Ra(T) (Denklem 4.8)
Gönderdiğiniz spektrum eğrisi yerçekimine bölünmüş, fakat Ra(T)'ye bölünmemiş görünüyor.'' ) geoteknikçi arkadaşa attığımda düzeltmeyi yaptı ve sorun çözüldü.Şu an ki projede de aynı geoteknik mühendisiyle çalışıyoruz bunu daha fazla değiştiremiyorum diyor.Wetransferden projeyi yükledim .txt uzantısını da siteye yükleyemediğim için aynı şekilde wetransferden atıyorum.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: ZF TÜRÜ ZEMİNDE SPEKTRUM EĞRİSİ YARDIMI

İsmail Bey teşekkür ederim yanıtınız için o konuyu da inceledim defalarca daha önce 1 adet proje de teslim ettim Zf de fakat bunda işin içinden çıkamıyorum sizin eklediğim ivmeleri inceleme şansınız oldu mu acaba?

Re: ZF TÜRÜ ZEMİNDE SPEKTRUM EĞRİSİ YARDIMI

Merhaba;

Girdiğiniz spektrum elastik tasarım spektrumu R ve D katsayıları mevcut değil, yani R=1 için tasarım yapıyorsunuz, elemanların yetersiz gelmesi gayet normaldir. Lütfen ekteki pdf de yer alan yönergeleri takip ediniz.

Özetle şuanda programa girdiğiniz spektrumu Ra(T)' ye bölmeniz gerekir. Bunun için ekteki excel örnektir, siz kendi projenize göre düzenleyiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• ZF için ideCAD Statik v10.pdf
    201.9 KB · Görüntüleme: 382
  • ZF Spektrum Oluşturma_emrah.xlsx
    362 KB · Görüntüleme: 376
  • f tipi.png
    f tipi.png
    48.8 KB · Görüntüleme: 2,726
Geri