TBDY 2018 e göre perde de boşluk

sayan erşan

Yeni Üye
merhabalar..
tbdy 2018 e göre perde de boşluk açma (pencere gibi) durumu yönetmelikte belirlenen boşluk oranları sağlanırsa gerçekleşebiliyor.
benim sorum şu olacak : 'sürekli olarak tüm katlarda devam eden perdelerde kesinlikle boşluk açılamaz sadece bodrum perdesinde boşluk açılabilir' diye bir ibare yönetmelikte
göremedim inceleyip bu konu hakkında bilgi sahibi olan meslektaşlarımdan bilgi paylaşmalarını rica ediyorum...

Her perdeye boşluk açılabilir, sadece bodrum perdelerinde açılabilir diye bir kayıt yok

Merhaba,
TBDY 2018 7.6.9 maddesinde boşluk sınır şartları belirtilmiştir.
sürekli olarak tüm katlarda devam eden perdelerde kesinlikle boşluk açılamaz sadece bodrum perdesinde boşluk açılabilir'
bunu iddia eden arkadaşın 7.6.9 maddesinin kaldırılması için AFAD'a müracaat etmesini isteyiniz.

genel olarak kontrol mekanizmalarından "perde/boşluk" üzerine gelen geri dönüşlerden anladığım kadarıyla bu maddedeki sınır şartları bodrum perdeleri için de istiyorlar...
her ne kadar açıkça yazılmamış olsa da 7.6 başlığını baştan sona okursanız (veya kontrole okutursanız) bu bölümün sadece deprem perdeleri için geçerli olduğunu görebilirsiniz.
7.6.9'da verilen boşluk mesafeleri şaft,pencere gibi küçük boşluklar içindir. Eğer siz kapı yada büyük bir pencere koymak istiyorsanız bu maddeyi kolay kolay sağlayamazsınız. Tavsiyem boşluklu perde kullanmanız...
Bodrum perdelerindeki boşlukları ise (genelde bant pencereler) kolonlara yaslamamanızı tavsiye ederim... onun dışında herhangi bir sınırlamanız yok.

iyi çalışmalar, saygılar..

Ekli dosyalar

• 7.6.9.JPG
    7.6.9.JPG
    116 KB · Görüntüleme: 3,288
Geri